• ۱۳۹۴ سه شنبه ۸ ارديبهشت
  • اِثَّلاثا ٨ رجب ١٤٣٦
  • Tuesday, April 28, 2015
شناسه خبر: 40093 منتشر شده در مورخ: 1392/09/28 ساعت: 13:16 گروه: استانها  
 
عضوهیئت علمی دانشگاه آزاد واحد بوشهر

جایگزینی سبد کالا بجای یارانه های نقدی

جایگزینی سبد کالا بجای یارانه های نقدی

یارانه را به دو صورت نقدی و غیر نقدی یعنی به صورت سبد کالایی به مردم پرداخت کنند . یکی آنکه ماهانه به حساب سرپرستان خانوار واریز شود و یا به صورت سبد کالا (مانند گذشته از طریق کوپن ) هدفمندی کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا، به نقل از "سپاس"   هدفمندسازی یارانه‌ها در ایران یکی از مهمترین بخش‌ها و نمایان‌ترین بخش طرح تحول اقتصادی است که به تغییر فرآیند دادن یارانه ها می‌انجامد. در این فرایند با حذف تدریجیریارانه ها از مواد سوختی، مواد خوراکی، آب، برق و سایر اقلام در ایران نوع دادن تغییر می‌کند که بخشی از این یارانه‌های حذف شده (۶۰ درصد در سال ۱۳۹۰) به صورت نقدی به مردم پرداخت می‌شود و سایر درآمد این کار صرف کارهای عمرانی و فرهنگی می‌شود. این کار در اواخر دهه1380  به اجرا گذاشته شد و بخش عمدهٔ آن در دهه1390 انجام خواهد شد. از هدفمندسازی یارانه‌ها به عنوان بزرگترین طرح تاریخ اقتصادی ایران نام برده می‌شود.در این خصوص خبرنگار ما مصاحبه  ای کوتاه با هومن نصیری عضوهیئت علمی دانشگاه آزاد واحد بوشهر انجام داده است :

 
تفاوت های تفکرات اقتصادی دولت احمدی نژاد و دولت روحانی در زمینه هدفمندی یارانه ها چیست؟
در دولت سابق  با اتفاق افتادن تحریم ها هدفمندی یارانه ها به درستی اجرا نشد و با این کار یارانه ها هدفمند نبود .اما حالا بار سنگینی به دوش دولت است که باید ماهانه مبلغ سنگینی به حساب سرپرست خانوارها واریز کند. این کار برای دولت غیر ممکن است .مشاوران اقتصادی  در حال برسی و تجدید نظر این موضوع  هستند.  دقیقا کاری که دولت گذشته می خواست انجام دهد ولی انجام نشد ابتدای سال جدید اجرا می شود.

 

هدف از قانون هدفمندی یارانه ها را چه می دانید ؟
هدف از قانون هدفمندی یارانه ها  خدمت رسانی به  مردم به دوصورت از سوی دولت می باشد .
 دولت یک هزینه دارد و یک درآمد؛ درآمد ها شامل: مالیات ها و... می شود و بخشی از هزینه ها مانند: یارانه  هایی که به مردم می دهند راشامل می شود و این کارهزینه برای دولت و درآمد برای مردم است.

نظر شما در مورد پیش بینی از اجرای مرحله دوم  طرح مذکور چیست ؟
 می توانند یارانه را به دو صورت نقدی و غیر نقدی یعنی به صورت سبد کالایی به مردم پرداخت کنند . یکی آنکه ماهانه به حساب سرپرستان خانوار واریز شود و یا به صورت سبد کالا (مانند گذشته از طریق کوپن ) هدفمندی کرد.

جایگزینی سبد کالا بجای یارانه های نقدی آیا برای مردم می تواند مفید یا بلعکس باشد؟
جایگزینی سبد کالا بجای یارانه های نقدی مقرون به صرفه برای همه قشر جامعه می تواند باشد که این کار باعث پایین آمدن تورم با سرعت بالا می شود.
بااین کار دولت کالاهای اساسی مانند: برنج ، روغن و ... و چون مردم این کالا ها را از طریق کوپن تهیه می کنند با این کار کالا ارزان میشوند و تورم هم خیلی کاهش می یابد.
کلید واژه
 
شما می‌توانید برای دریافت لحظه‌ای اخبار روی مرورگر خود، بدون مراجعه به سایت، از طریق نصب نوار ابزار شبکه اطلاع رسانی دانا اقدام نمایید.
  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
  نظرات بینندگان  
میثم 1392/10/25 - 16:58
rateup0
ratedown0
پاسخ
comment لطفا منطقی صحبت کنید. سبد کالایی با چه پشتوانه توزیعی و زیرساخت حمل و نقلی می خواهد اجرایی شود؟ چطور می خواهند به اقشار روستایی و محروم از امکانات، سبدکالایی برسانند؟ مگر مشکل همه، نداشتن یا صعب الوصول بودن این چندقلم کالاست؟! چطور فهمیدند نیاز همه مردم ایران، این چیزها هستند؟ به فرضی که این چند قلم، ارزان شوند، اقلام دیگر چند برابر نمی شوند؟! مشکل تورم مملکت نقدینگی است یا خیانت و توطئه؟!
دانیال 1392/11/12 - 15:57
rateup0
ratedown0
پاسخ
comment اقاشما که همین اول کار قشر ضعیف روزیر قیمت ها لح کردید من کارگر ساختمانی با میانگین درامد ماهانه بین 350 هزار تا 450 هزار تومان سبد کالای نگرفته ام ولی به عنوان مثال یک کارمن مخابرات با ماهی 1500000هزاتومان حقوق وبسیاری از مزایای دیگر سبد کالای ذریافت میکند اقا ما بی سواد شما دکترای حقوق بگین تا ملت هم بفهمند که این حق است نا ......
ا.غ 1392/11/13 - 11:02
rateup0
ratedown0
پاسخ
comment اگه قصدتون هدفمند کردن.به فکرمردمتون هستید چرا به ما که ضعیف هستیم تعلق نگرفت.اگه به فکر مردم وملتین خواهشافکر درست بکنیدنه با2تاروغن و800گرم پنیربخواهیدمشکل مردماحل کنیدبعدجالب به کسانی بدید که حقوق آنهااز1500000بیشتره...
  نظر شما  
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با دانا، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
Page Generated in 0/7618 sec