• ۱۳۹۳ پنج شنبه ۱۴ اسفند
  • اِلخَميس ١٣ جمادي الاولي ١٤٣٦
  • Thursday, March 05, 2015
شناسه خبر: 65814 منتشر شده در مورخ: 1392/12/06 ساعت: 08:14 گروه: استانها  
 

نام الله، محمد، علی در مسجد حکیم اصفهان+تصاویر

نام الله، محمد، علی در مسجد حکیم اصفهان+تصاویر

مسجد حکیم اصفهان در انتهای بازار رنگرزان واقع و در دورهٔ شاه عباس دوم در محل ویرانه‌های مسجد جامع دیلمی جورجیر بنا شده است. آنچه مسجد حکیم را در عداد مساجد بسیار نفیس دوران صفویه قرار می دهد، ارزش های خاص معماری و کتیبه های متعدد آن است...

به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا به نقل از صاحب نیوز، مسجد حکیم اصفهان در انتهای بازار رنگرزان واقع شده است و در دورهٔ شاه عباس دوم به دست پزشک او حکیم محمد داوود در محل ویرانه‌های مسجد جامع دیلمی جورجیر یا مسجد صاحب اسماعیل بن عباد از قرن چهارم هجری بنا شده است.

آنچه مسجد حکیم را در عداد مساجد بسیار نفیس دوران صفویه قرار می دهد، ارزش های خاص معماری و کتیبه های متعدد آن است که به دست استاد محمدرضا امامی، خوشنویس نامدار عصر صفویه تحریر شده است. از دیگر قسمت های دیدنی این بنا می توان به محراب بسیار زیبایی که با مقرنس ها و کتیبه ها که به خط ثلث بر زمینه لاجوردی تزئین یافته است اشاره کرد.

این‌ مسجد عظیم‌ دارای‌ چهار سر در شمالی‌ جنوبی‌ و شرقی‌ غربی‌ است‌ و در هر بخش‌ از مسجد رواق‌ها، شبستان‌ها و صفه‌های‌ زیادی‌ وجود دارد که‌ نمایانگر بزرگی‌ و وسعت‌ آن‌ می‌باشد. در کتاب محاسن اصفهان آمده است که نام‌ این‌ مسجد کهن‌ را جورجیر آورده‌اند که‌ توسط صاحب‌بن‌ عباد وزیر دو تن‌ از سلاطین‌ آل‌بویه‌ در قرن‌ چهارم‌ هجری‌ احداث‌ شده‌ است‌. مسجد جورجیر دارای‌ شبستان‌ها، خانقاه‌ها، کتابخانه‌ها، مدارسی‌ برای‌ فقها، مجالسی‌ برای‌ ادبا و اماکنی‌ برای‌ شعرا و صوفیان‌ و قاریان‌ قرآن‌ بوده‌ است‌ و به‌ مراتب‌ محکم‌تر از مسجد جامع‌ عتیق‌ اصفهان‌ (مسجد جمعه‌) بشمار می‌رفته‌ است‌. این‌ مسجد بعدها براثر حوادث‌ طبیعی‌ از بین‌ رفته‌ و در حال‌حاضر تنها سردری‌ از آن‌ بر جای‌ مانده‌ است‌ که‌ حاصل‌ کشفیات‌ باستان‌شناسی‌ سال های‌ اخیر است‌. مسجد حکیم‌ فعلی‌ بر روی‌ ویرانه‌های‌ مسجد جورجیر بنا شده‌ و از این‌ لحاظ دارای‌ اهمیت‌ تاریخی‌ بسیار زیادی‌ می‌باشد زیرا جدای‌ از معماری‌ و کاشی‌کاری‌ زیبا خود، بخشی‌ از قدیمی‌ترین‌ مسجد اصفهان‌ را در درون‌ خود جای‌ داده‌ است‌.

سقاخانه‌ مسجد حکیم‌ که‌ در مقابل‌ سر در موسوم‌ به‌ جورجیر (در شمال‌ غربی‌ مسجد) قراردارد، از ابنیه‌ زیبای‌ این‌ مسجد است‌ که‌ اشعاری‌ فارسی‌ به‌ خط نستعلیق‌ برجسته‌ بر تخته‌ سنگ‌ عمودی‌ آن‌ حجاری‌ گردیده‌ و حاکی‌ از وقف‌ آن‌ به‌ مسجد حکیم‌ در زمان‌ شاه‌ عباس‌ دوم‌ است‌. مسجد حکیم‌ در عهد قاجاریه‌ و پهلوی ‌ مرمت‌ شده‌ است‌ و طی‌ سال های‌ اخیر به‌ همت‌ سازمان‌ میراث‌ فرهنگی‌ در و پنجره‌های‌ بنا و مأذنه‌ مسجد نوسازی‌ شده‌ است‌. این‌ مسجد از زیباترین‌ و بزرگترین‌ مساجد اصفهان‌ بشمار می‌رود و بسیاری‌ از گردشگران‌ خارجی‌ بویژه‌ سیاحان‌ کشورهای‌ اروپای‌ غربی‌ سبک‌ بنا و معماری‌ آن‌ را مورد ستایش‌ قرار می‌دهند.

»»» لطفا بر روی تصاویر کلیک کنید

 

 

کلید واژه
 
شما می‌توانید برای دریافت لحظه‌ای اخبار روی مرورگر خود، بدون مراجعه به سایت، از طریق نصب نوار ابزار شبکه اطلاع رسانی دانا اقدام نمایید.
  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
  نظرات بینندگان  
  نظر شما  
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با دانا، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
Page Generated in 0.0238 sec