کد خبر: 996257
اهمیت بازیافت زباله های کاغذی در اقتصاد شهرستان رابر
کاغذ پنجمین صنعت بزرگ مصرف کننده انرژی در دنیا است که به ازای هر تن محصول ، انرژی بیشتری نسبت به یک تن محصول صنایع استیل و آهن مصرف می کند همچنین این صنعت در دنیا نسبت به صنایع دیگر آب بیشتری به ازای هر تن محصول مصرف می کند و سطح بالایی از آلودگی آب و هوا را به وجود می آورد که روزانه شاهد سوختن زباله های کاغذی در این شهرستان هستیم که بازیافت این زباله ها می توان نقش بسزایی در اقتصاد شهرستان ایفا کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به  نقل از  "صبح رابر" ؛ امروزه اقلام متعددی از زباله های شهری که حجم قابل توجهی را شامل می شوند، قابلیت بازیافت دارند. کاغذ دومین جز  با ارزش و قابل بازیافت زباله است که  به عنوان یکی از محصولات طبیعت سرسبز و جنگلهای طبیعی و انسان کاشت، امروزه سهم زیادی از کیسه های زباله خانگی و مراکز اداری و تجاری، مدارس  را به خود اختصاص می دهد و یکی از اقلام با ارزش مواد زائد جامد است که «سلطان زائدات» لقب گرفته است بازیافت این ماده ارزشمند و استفاده مجدد از آن در برخی مصارف خاص نه تنها از قطع درختان، هزینه های تبدیل الیاف گیاهی به کاغذ و سایر هزینه های تولید آن می کاهد، بلکه از نظر اقتصادی نیز به دلیل سودآوری و تولید اشتغال از اهمیت خاصی برخوردار است.

اهمیت بازیافت کاغذ را می توان به طور کلی از دو منظر «ضرورت بازیابی کاغذهای باطله» و «کمک به حفظ محیط زیست و منافع اقتصادی حاصل از آن» مورد بررسی قرار داد. امروزه مواد سلولزی از قبیل کاغذ و مقوا درصد نسبتا" زیادی از ضایعات و زباله شهری را تشکیل می دهند به طور متوسط ۳۰۰ درصد زباله های شهری شامل مقوا، کاغذ و پلاستیک می باشد که به عنوان زباله خشک مطرح است ۱۲درصد از این مقدار به کاغذ اختصاص دارد.

از نظر زیست محیطی بازیافت کاغذ موجب کاهش وابستگی به کاغذهای بکر و در نهایت کاهش قطع درختان و بالا رفتن فرصت تجدید حیات عرصه های جنگلی عریان شده می شود. یکی از نتایج مصرف دوباره کاغذهای باطله کاستن از فشار وارده بر طبیعت است. امروزه خیلی از زباله های کاغذی در شهرستان رابر سوخته می شود در حالی که می توان  ضایعات کاغذ و کارتن بازیافت  شود و همچنین  از زباله های با فساد پذیری سریع  میتوان در جهت تولید کود ورمی کمپوست نیز بهره برد.

در خیلی از شهرهای بزرگ شهرداریها،  در قبال زباله های کارتنی و کاغذی ،  پلاستیک زباله رایگان در اختیا مردم قرار می دهند.

اهمیت بازیافت کاغذ و جایگاه آن در اقتصاد ایران و جهان نقش آفرین است  به طوری که در فرآیند بازیافت کاغذ از فناوری های پیشرفته ای استفاده می شود که مراحل انجام آن فرآیند با توجه به این که چه محصولی را به عنوان محصول نهایی از زباله های کاغذی در نظر گرفته باشیم، متفاوت خواهد بود. در چرخه بازیافت کاغذ عبور از مراحل خمیرسازی، غربال گری و پاک سازی برای تهیه مقوای نازک با کیفیت پایین ضروری است، اما اگر بخواهیم از کاغذهای باطله برای تهیه کاغذهای اداری مرغوب و باکیفیت استفاده کنیم عبور از مرحله شناورسازی نیز ضروری خواهد بود.

برای تولید هر تن کاغذ باید ۱۷ اصله درخت را قطع کنیم که هر درخت ب