printlogo


کد خبر: 1515494تاریخ: 1398/06/03 12:37
چراغ خاموش فرهنگ در دولت!
چراغ خاموش فرهنگ در دولت!
باوجود گذشت ۶ سال از عمر دولت اعتدال فرهنگ هرگز جزء اولویت‌های دولت نبوده و گاهی برخی از مسائل غیرفرهنگی ازجمله حضور زنان در ورزشگاه آقایان به‌عنوان دغدغه اصلی فرهنگی توسط برخی از دولتی‌ها مطرح و دنبال می‌شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  قم فردا، مسئله فرهنگ بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران جزء اصلی ترین دغدغه های مردم ایران بوده است تا جایی که همه دولت ها در تبلیغات انتخاباتی از وعده های فرهنگی برای جلب آرای مردم بهره بردند، فرهنگ در ایران با عقاید دینی مردم پیوند خورده است  تا جایی که ناهنجاری ها در زمینه فرهنگی باعث جریحه دار شدن عمیق احساسات اکثریت مردم ایران می شود.

وعده های محقق نشده دولت در حوزه فرهنگ

دولت یازدهم و دوازدهم که با شعار اعتدال توانست آرای مردم را جلب کند وعده های فرهنگی زیادی داد از جمله:

-صیانت از باورهای دینی مردم باید رفتار دینی را ترویج کنیم و به سراغ باورها برویم

-دولت و دولتمردان باید بر اساس اخلاق سخن بگویند.

-زمانی که فرهنگ ما دولتی است، مسائل ما حل و فصل نخواهد شد.

-اولین حمایت دولت از فرهنگ، باید در ایجاد قوانین شفاف و فضای امن باشد و فرهنگ باید به صاحبان اصلی یعنی اصحاب هنر واگذار شود و از آنان حمایت شود.

-مسائل فرهنگی باید از طریق فرهنگی حل و فصل شود. پلیس آخرین مرحله‌ای است که در مسائل فرهنگی باید وارد عمل شود.

-باید تسهیلاتی فراهم کنیم که کالای فرهنگی فاخر و مورد توجه مردم در اختیار آن‌ها قرار گیرد و یادمان باشد که هویت ایرانی، هویت چند نفر و سلایق چند نفر نیست.

-این همه مفاخر و مشاهیری که داریم، باید برای کل فارسی‌زبانان معرفی شود تا دنیا آن‌ها را بشناسد و ما بتوانیم از این مفاخر به عنوان سفیران فرهنگی و یک نوع دیپلماسی عمومی بهره‌برداری و استفاده داشته باشیم.
-باید هویت خود را در دنیای رقابت فرهنگی امروز حفظ کنیم.

-وظیفه داریم که کرسی‌های آزاداندیشی که مدنظر مقام معظم رهبری است را به وجود بیاوریم.

-کیفیت دانشگاه‌ها را باید بالا ببریم و مهارت‌ها را در دانشگاه‌ها افزایش دهیم.

-باید به فکر تعالی فرهنگ جامعه باشیم

گلایه مراجع از وضعیت فرهنگ

این‌ها بخشی از وعده های داده شده توسط حسن روحانی رئیس جمهور بود البته بخشی از مسائل فرهنگی نیز به صورت طبیعی وظیفه تحقق آن به دست قوه مجریه است و نیازی به وعده ندارد اما با نگاه کوتاهی به وعده های داده شده و وظایف ذاتی دولت در خصوص فرهنگ همچنین گلایه بزر