شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 17:02 منتشر شده در مورخ: 1395/10/18 شناسه خبر: 1000636
معاون هماهنگ کننده بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس:
عملیات کربلای ۵ قدرت ایران را به رژیم بعث نشان داد
معاون هماهنگ کننده بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس گفت: دشمن در عملیات کربلای ۵ به قدرت واقعی جمهوری اسلامی ایران پی برد و متوجه این مهم شد که رزمندگان اسلام توانا هستند و این امکان برای ما وجود دارد که بتوانیم بصره و بغداد را هم تسخیر کنیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛  سردار محمد تقی عصار، معاون هماهنگ کننده بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس پیش از ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان مرکزی که با حضور مسئولین استان برگزار شد با اشاره به سالروز عملیات کربلای ۵ گفت: این عملیات در حالی رقم خورد که عملیات کربلای ۴ که در نخستین روزهای دی‌ماه برگزار شده بود به دلیل همکاری آمریکا در ارائه عکس‌های هوایی عملیات به رژیم بعث عراق رزمندگان ما در این عملیات شکست خوردند.

وی نقش عملیات کربلای ۵ را در تثبت اقتدار انقلاب اسلامی در آن برهه مهم دانست و گفت: پس از شکست رزمندگان به رغم مقاومت‌ها و ایثارگری‌هایی که در عملیات کربلای ۴ از خود نشان دادند نیروهای مردمی بلافاصله برای حضور در جبهه‌ها اعلام آمادگی کردند و در مدت زمان کوتاهی توانستیم نیروهای اسلام را ساماندهی و در ۱۹ دی‌ماه با پیروزی در این عملیات قدرت انقلاب اسلامی را به رخ جهانیان کشیم.

معاون هماهنگ کننده بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس با بیان اینکه عملیات کربلای ۵ زمینه‌ای برای قطعنامه ۵۹۸ شد، گفت: دشمن در عملیات کربلای ۵ به قدرت واقعی جمهوری اسلامی ایران پی برد و متوجه این مهم شد که رزمندگان اسلام توانا هستند و این امکان برای ما وجود دارد که بتوانیم بصره و بغداد را هم تسخیر کنیم. رژیم بعث یا باید پذیرای شکست می شد یا اینکه با پذیرش قطعنامه نسبت به فدرت ایران اعتراف می کرد.

سردار عصار با تاکید بر لزوم حفظ فرهنگ ایثار و مقاومت گفت: هرگز نباید اجازه دهیم که دوران دفاع مقدس به فراموشی سپرده شود یا مورد تحریف قرار گیرد. وظیفه ما ضمن مراقبت از این دو عنصر اساسی و پایه‌ای حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس است؛ چراکه این آثار بایستی در اختیار نسل‌های بعدی این حادثه بزرگ تاریخی قرار گیرد.

وی ادامه داد: ارزش‌های دفاع مقدس از جمله ایثار، مقاومت، جهاد و شهادت که حاوی هزاران نکته است باید نشر پیدا کند. 

سردار عصار ضمن درخواست از مسئولین در حمایت از ماموریت‌های اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گفت: این ادره‌کل به دلیل وسعت ماموریت ها نیازمند حمیات هرچه بیشتر است. نشر ارزش‌های دفاع مقدس یک رویکرد است و بایستی در اجزای تمامی اداراه نیز وجود داشته باشد.

معاون هماهنگ کننده بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس با اشاره به نقش استان مرکزی در دوران دفاع مقدس بر تکمیل باغ موزه دفاع مقدس استان تاکید کرد و گفت: همه باید کمک کنند تا این باغ موزه هرچه سریع‌تر تکمیل شود و در این زمینه همه سازمان‌ها، ارگان‌ها و نهادها همراهی لازم را داشته باشند.

وی در پایان با بیان اینکه سپاه پشتوانه تمام نشرها در سطح انقلاب و دفاع مقدس است بر لزوم ترویج فرهنگ دفاع مقدس تاکید کرد.

برگزاری کنگره امیران، سرردارن و بیش از ۷ هزار شهید استان مرکزی

در این مراسم سردار سرتیپ دوم پاسدار کریمی فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی با اشاره به سخن حضرت امام خیمنی(ره) گفت: به گفته حضرت امام خمینی(ره) تاریخ معلم انسان است همچنین در آموزه‌های دینی نیز بر این مسئله تاکید شده است.

وی تاریخ را آئینه تمام عیار برای شناخت عوامل پیروزی‌ها و شکست‌ها دانست و افزود: دوران دفاع مقدس بخشی از تاریخ انقلاب اسلامی است و همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند این برهه از تاریخ انقلاب یک گنج است که بایستی به درستی احصاء و به نسل های آینده منتقل شود.

فرمانده سپاه روح‌الله تصریح کرد: بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در راستای استخراج و ترویج فرهنگ دفاع مقدس نقش آفرین است و با وجود تلاش‌های بسیار در این زمینه هنوز در ابتدای راه هستیم.

سردار کریمی ادامه داد: از یک سال و نیم گذشته کار مشترکی را در حفظ آثار سپاه با اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با محوریت پیشکسوتان دوران دفاع مقدس آغاز کردیم و به دنبال این هستیم که ان شاءالله کنگره امیران، سرداران و ۷ هزار شهید استان را در سال ۹۷ برگزار کنیم و بتوانیم مستندات، فیلم و کتاب را برای به تصویر کشیدن نقش استان مرکزی در دوران دفاع مقدس احصاء کنیم.

ضبط ۵۰۰ هزار دقیقه تاریخ شفاهی دوران دفاع مقدس در استان مرکزی

سرهنگ فرهاد شامحمدی مدیرکل سابق حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان مرکزی در این مراسم بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس را حلقه واصل میان نسل اول و دوم انقلاب اسلامی با نسل‌های دیگر انقلاب دانست و گفت: تمام تلاش در این است که به وظیفه خود در انتقال ارزش‌های دفاع مقدس جامه عمل بپوشانیم.

وی باغ موزه دفاع مقدس استان را در ترویج فرهنگ مقاومت مهم دانست و گفت: تکمیل باغ موزه دفاع مقدس به عنوان یک پروژه شهری به شهرداری سپرده شد و بنا شد این باغ مزوه در مدت سه سال با اعتباری معادل ۱۲ میلیارد تومان تکمیل شود که بی تردید می تواند در نشر ارزش‌های دفاع مقدس اثرگذار باشد.

سرهنگ شامحمدی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در استان مرکزی در راستای حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گفت: در بحث جمع‌آوری اسناد تاکنون توانستیم ۷۰ هزار برگ سند و ۷۰ هزار قطعه عکس را جمع آوری کنیم همچنین ۵۰۰ هزار دقیقه تاریخ شفاهی نیز ضبط شده که همچنان ادامه دارد.

وی با شاره به اقدامات انجام شده در حزوه نشر آثار دفاع مقدس گفت: چاپ ۱۰ عنوان کتاب در فروردین ماه امسال و همچنین چاپ ۱۷ عنوان دیگر تا پایان سال بخشی از اقدامات این اداره کل است؛ همچنین تاکنون ۱۳ عنوان کتاب نیز در حوزه دفاع مقدس منتشر شده است.

مدیرکل سابق حفظ اثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس تصریح کرد: تلاش در این مجموعه بر این بوده که اسناد جمع‌آوری شده در هر مقطعی از تاریخ قابلیت بهره‌برداری را نیز داشته باشد.

مصطفی مشایخی مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان مرکزی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری درخصوص بحث جهاد گفت: مقام معظم رهبری فرمودند کشور ما کانون جهاد است. جهاد در حوزه‌های مختلف سیاسیف فرهنگی، نظامی، اقتصادی و ... است ولی مهم‌ترین اولیوتی که درخصوص بحث جهاد مطرح کردند جهاد فکری است و در این راستا نیز تمام اندیشمندان را به پاسخگویی مستدل به شبهات رقم زده از سوی دشمنان دعوت کردند.

وی افزود: مقام معظم رهبری کار در حوزه فرهنگ را جهاد دانسته‌اند و نسبت به این موضوع تاکیدات فراوانی دارند. هر کس در حوزه فرهنگ هر اقدامی که از دستش برآید انجام دهد به معنای جهاد در راه خداست.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان مرکزی تصریح کرد: نبرد حق و باطل دائمی است از این رو دفاع همیشه باقیست؛ یک مدل موفق از همگرایی و انسجام در تاریخ پرشور انقلاب اسلامی داشتیم و ان هم دوران دفاع مقدس است که ویژگی‌های آن در حوزه جنگ نرم که می‌بایست قدرت خود را در این جبهه افزایش دهیم می‌تواند بازتولید و مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

مشایخی اعتقاد، خودباوری و ارتباط مستحکم امت و امام بود، گفت: این مدل بایستی بازتولید شود و در حوزه‌های مختلف تهاجمی که با آن مواجه هستیم مورد استفاده قرار گیرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اتاق‌های فکری غرب تمام تلاش خود را علیه اسلام و انقلاب اسلامی به کار بسته‌اند که بایستی تلاش شود با حفظ و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به مقابله با آنان ایستاد و اجازه استحاله و موفقیت در جنگ نرم را به آنان ندهیم.

در این مراسم؛ سرهنگ شامحمدی تودیع و مصطفی مشایخی، به عنوان مدیر کل جدید معارفه شد.

انتهای پیام/ک

http://dana.ir/1000636
ارسال نظر
نظرات
کانال_دانا_داخلی سلام_صفحات_داخلی
Page Generated in 0/0623 sec