شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 13:41 منتشر شده در مورخ: 1395/10/19 شناسه خبر: 1001338
گفتگو با بانوی هنرمند بجنوردی؛
با تمام محدودیت ها نجاری را یادگرفتم / درآمد، مشکل همه هنرمندان است
سمیه سعادتمند، بانوی هنرمند بجنوردی در عرصه چوب است که توانسته تمام ظرافت زنانه اش را بر چوب ها پیاده کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  به نقل از راه ساجده، هنرهای صناعی یکی از رشته های هنر سنتی است و آثار به دست آمده نشانگر چگونگی سیر تحول و تطور آن در طول تاریخ است. هنرهایی که ریشه در فرهنگ و اعتقادات ما داشته و با مدنیت و زندگی روزمره مردم عجین شده بود.

معرق یکی از رشته های پرپیشینه صنایع دستی ایران است که نسبت به صنایع دیگر چوبی در ایران از قبیل خاتم، نازک کاری، منبت، خراطی و بافت سبد و حصیر دارای قدمت بیشتری است. نوشته حاضر گزیده ای از مقاله معرق چوب است که چندی پیش در نشست انجمن فراوران با موضوع هنر معرق ارایه شد. با این بهانه با بانوی هنرمند بجنوردی که در این عرصه فعالیت می کند به گفتگویی دوستانه پرداخته ایم که در ادامه تقدیم تان می شود:

سمیه سعادتمند، دارای مدرک کاردان بهداشت مدارس و متاهل و صاحب یک دختر است.

از چگونگی ورودش به عرصه هنر می گوید: قبل از ورود به دانشگاه مختصری نقاشی وموسیقی سنتی رو تجربه کردم، بعد از دانشگاه از سال 81 فعالیتم در زمینه چوب آغاز کردم، تمام تلاشم برای یادگیری ساخت سازهای سنتی بود، ولی متاسفانه کلاسها تشکیل نشد، ابتدا در یکی از دوره های فنی حرفه ای زیر نظر استاد وضیعی معرق رو شروع کردم، بعد از اتمام دوره به صورت جدی چوب رو به عنوان فعالیتم انتخاب کردم.

بعد از ازدواج شغل عینک سازی رو تجربه کردم، البته معرق جزء برنامه هام بود وهرگز حذف نشد، بعد از تولد دخترم به مدت 3سال کارهام تعطیل شد و سرگرم بچه داری بودم، وقتی دخترم 3ساله شد با جدیت بیشتری کارم را شروع کردم واولین نمایشگاهم رو در نگارخانه اداره ارشاد بجنورد برپا کردم، که این نمایشگاه تلفیق معرق ونقاشی و کار کودک در کنار تابلو ها ومعرق خط بود وخوشبختانه با استقبال خوبی روبه رو شد و انگیزه ای برای شروعی بهتر شد.

 

 

دومین نمایشگاه را در خانه صنایع دستی استان برگزار کردم، در این نمایشگاه با دوستانی که در همین زمینه ها فعالیت داشتند آشنا شدم وبا تشکیل یک گروه شروع به فعالیت کردیم که بیشتر در زمینه اسباب بازی های کودک بود.

 در همین زمان ازدوستان گروه  قلم دست گرفتن را یادگرفتم  ومنبت را شروع کردم که بسیار دلنشین تر از معرق برای من بود، با کار کردن وتمرین زیاد از روی تصویر در حد قابل قبولی برای خودم پیشرفت کردم، بعد از جدا شدن از گروه با تجربه کارهای مختلف مثل نجاری،خراطی و گره چینی فعالیتم در زمینه چوب را گسترش دادم.

 

کارهایتان را چگونه معرفی می کنید؟ با ارائه نمونه کارها در دنیای مجازی و دوستان وآشنایانی که در شهر خودمان از حیطه فعالیت های من خبر دارند قبول سفارش می کنم.

 

 

مواد اولیه مورد نیاز برای این کار چیست؟ بیشترین مصرف چوب است که بعضی از چوب بری ها تهیه می کنیم وچوب های جنگلی معمولا از شمال خریداری می کنیم.

 

با توجه به اینکه فرزند کوچک دارید، چگونه شغلتان را مدیریت می کنید که تداخلی پیش نیاید؟ مادر بودن سخت ترین شغل دنیاست ولی با توجه به علاقه ای که به کارم دارم  نهایت تلاشم رو می کنم، صبح ها از ساعت6 بیدار می شم وکارهای منزل رو انجام می دهم، زمانی که دخترم به مهدکودک می رود به کارگاه می روم  بعد از برگشت به محیط خانه در نقش مادر، همسر و زن خانه دار فعالیت می کنم.

 

 

در عرصه شغلتان چه مشکلاتی دارید؟ مشکل درآمد، تنها مختص هنر من نیست، بلکه تمام هنرمندان این مشکل را دارند.

با توجه به اینکه علاقه خاصی به شغلتان دارید، چرا به تا به حال اقدام به گسترش کار نکرده اید؟ به دلیل محدودیت زمانی که دارم، تصمیم به گسترش نگرفتم.

سخن آخر: برای تمام علاقه مندان به کارهای هنری آرزوی موفقیت دارم، هیچ وقت ناامید نشوید، خیلی ها از فعالیت های من تعجب می کنند چون جایی نجاری برای آموزش به خانم ندارند، ولی من با تمام محدودیت ها ومسئولیت هایی که داشتم یاد گرفتم، خواستن توانستن است به شرطی که با تمام وجود بخواهیم.

و در انتها ازهمسر هنرمندم حمید بهمنیار  که بزرگترین حامی من در این راه بوده است تشکر دارم.

 

رحمانی

انتهای خبر/

 

http://dana.ir/1001338
ارسال نظر
نظرات
بنر جام جهانی کانال_دانا_داخلی سلام_صفحات_داخلی