شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان فارس
ساعت: 15:46 منتشر شده در مورخ: 1395/10/24 شناسه خبر: 1005290
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:
استاد عبدالعلی دستغیب منشا تحول نقد ادبی است
وزیر فرهنگ و ارشاد گفت: اهل قلم از نام و نان گذشته و دل در گرو اعتلای اندیشه و فرهنگ دارند و لازم است که از مفاخر و بزرگان فارس و شیراز تجلیل شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پایگاه تحلیلی خبری موج ما، سیدرضا صالحی‌امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم نکوداشت استاد عبدالعلی دستغیب گفت: دستغیب به عنوان فردی که منشا تحول نقد ادبی بوده در شیراز، فارس و ایران شخصیتی شناخته شده است و هم ردیف بزرگانی از قبیل آل‌احمد، هدایت، نیما یوشیج و چوبک قرار دارد.

وی افزود: ادبیات در ایران زمین همواره جزو لاینفک فرهنگ بوده و ادبا و منتقدان به عنوان عوامل فرهنگساز جامعه ستر رشد اقتصادی را فراهم ساخته بر اذهان مردمان نورافکنده و آنها را از اسارت در تاریکی و جهل رهانیده‌اند.

صالحی امیری کار نقد را روشنگری ذکر و تصریح کرد: پیشکسوتان عرصه نقد ادبی ریشه‌های فرهنگ و ادب این سرزمین هستند و فضیلت و اخلاقی که ایرانیان بدان بالیده‌اند ریشه در همین فرهنگ و ادب دارد که دستغیب‌ها از میوه‌های آن هستند.

وی با اشاره به جایگاه شیراز و فارس در فرهنگ و تمدن ایران اسلامی متذکر شد: اهل قلم از نام و نان گذشته و دل در گرو اعتلای اندیشه و فرهنگ دارند و لازم است که از مفاخر و بزرگان فارس و شیراز تجلیل شود.

به گفته وی، نقد توامان می‌تواند سازنده یا تخریب‌گر باشد و ویژگی نقد سازنده اصلاح‌گری و اخلاق‌گرایی آن و پرهیز از انتقام‌جویی و حب و بغض است.

استاد دستغیب بیش از ۶۴ کتاب و صدها مقاله نگاشته است

بهزاد مربدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس نیز در این مراسم با اشاره به سوابق و فعالیت‌های عبدالعلی دستغیب گفت: عمق اندیشه‌های این نقاد معاصر،‌ باعث شده در عین به کار بردن زبان عامیانه هیچگاه محتوای او کهنه نشده و همواره حرفی نو برای بیان داشته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، اخلاق‌گرا بودن نقدهای عبدالعلی دستغیب و رجحان محتوا بر فرم دیگر  اشاره کرد و افزود: این استاد گرانقدر بیش از ۶۴ کتاب و صدها مقاله در حوزه نقد و ترجمه از خود بر جای نهاده است.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1005290
ارسال نظر
نظرات