شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 14:08 منتشر شده در مورخ: 1395/11/27 شناسه خبر: 1039793
رئیس اداره حفاظت از محیط زیست دامغان :
مشاهده پلنگ در منطقه شکار ممنوع آرسک دامغان
رئیس اداره حفاظت از محیط زیست دامغان از مشاهده یک قلاده پلنگ ماده در منطقه حفاظت شده آرسک خبر داد و گفت: این حیوان کمیاب در قاب تصویر دوربین های تله ای نشسته اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا فرامرز اسفندیاری رئیس اداره حفاظت از محیط زیست دامغان در گفتگو با خبرنگار تیتریک دامغان گفت: منطقه شکار ممنوع آرسک دامغان یکی از مهمترین زیستگاه های پلنگ ایرانی است که در آن با توجه به مشارکت خوب مردم یکی از مناطق امن حیات وحش محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون هشت دوربین تله ای در منطقه وجود دارد که دائما کار پایش منطقه و عکس برداری از حیوانات را انجام می دهند، تصریح کرد: نه تنها دوربین های تله ای بلکه مشاهدات بسیاری از مردم در طی یک سال اخیر وجود پلنگ را به اثبات رسانید که نشان می دهد پلنگ برای تغذیه به صورت مدام در این منطقه در رفت و آمد می کند.

اسفندیاری یکی از دلایل ایجاد امنیت برای حضور پلنگ در منطقه را تامین منابع آبی، تقویت مشارکت محلی و تعامل با مردم و فرهنگ سازی دانست و عنوان کرد: معتقدیم هر چه میزان آگاهی مردم در جامعه افزایش پیدا کند به همان میزان می توان محیط زیستی غنی را در منطقه شاهد باشیم.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست دامغان ابراز داشت: در حال حاضر افزایش ۲۰درصدی جمعیت وحوش را با پایش زمستانه شاهد هستیم که این افزایش قوچ و میش حضور حیوانات گوشتخوار را در منطقه به دنبال دارد.

وی گفت: مردم محلی برای حفظ امنیت منطقه کمک شایانی کردند تا بتوانیم امروز پویایی جمعیت حیات وحش را شاهد باشیم و معتقدیم با فرهنگ سازی و آموزش جوامع محلی می توان در راستای ارتقا ضریب این امنیت کوشا بود تا علاوه بر افزایش تعداد پلنگ، بتوان محیطی را فراهم کرد که یوزپلنگ نیز بتواند مجدد به این زیستگاه بازگردد.

به گزارش تیتریک، منطقه شکار ممنوع سفید کوه آرسک، با مساحت 66 هزار و 600 هکتاری در شمال غربی شهر دامغان در مسیر جاده تهران – مشهد حد فاصل کیلومتر 20 تا 22 جاده دامغان به سمنان و در ضلع شمال این جاده واقع می باشد که از شمال به جاده چشمه علی– ساری و از غرب به روستاهای تویه دروار و از شرق به جاده چشمه علی – دامغان ارتباط دارد.

منطقه مذکور درN3559 تاN3617 عرض جغرافیایی وE5348 تاE5414 طول جغرافیایی واقع گردیده و نزدیک ترین فاصله آن از شهر دامغان 15 کیلومتر است.

 

 

 

 


انتهای پیام /

http://dana.ir/1039793
ارسال نظر
نظرات
بنر جام جهانی کانال_دانا_داخلی سلام_صفحات_داخلی