شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اجتماعی
ساعت: 15:08 منتشر شده در مورخ: 1395/11/27 شناسه خبر: 1039944
به همت دانشجوی علوم پزشکی سبزوار صورت گرفت؛
طراحی KED حمل مصدومان دچار شکستگی
رسول قرائی دانشجوی کارشناسی ارشد پرستاری دانشگاه علوم پزشکی سبزوار دستگاهی با نام KED طراحی کرده که در انتقال درست بیماران دچار شکستگی ستون فقرات، کمر، گردن و سینه موثر است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پایگاه اطلاعاتی سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان رضوی، رسول قرائی دانشجوی کارشناسی ارشد پرستاری دانشگاه علوم پزشکی سبزوار دستگاهی با نام KED طراحی کرده که در انتقال درست بیماران دچار شکستگی ستون فقرات، کمر، گردن و سینه موثر است.

وی در گفت‌‌و گو با خبرنگار ما در خصوص نوع طراحی و کاربردهای این دستگاه، گفت: زمانی که فرد از ناحیه ستون فقرات، گردن، کمر و سینه دچار مصدومیت شده باشد، در زمان انتقال به مرکز درمانی باید طوری او را جابه جا کردکه آسیب ثانویه به مصدوم وارد نشود.

این مخترع با اشاره به این نکته که بیشتر بیماران در موقع انتقال به مراکز درمانی دچار آسیب مجدد می‌شوند، تصریح کرد: بنابراین دستگاه  KED به گونه‌ای طراحی شده است که قسمت آسیب دیده مصدوم را کاملا فیکس می‌کند و امداگر مطمئن می‌شود که در زمان انتقال به مهره‌های بیمار آسیب مجدد  وارد نخواهد شد.

قرائی خاطرنشان کرد: از این دستگاه می‌توان برای کمک به کسانی که داخل چاه سقوط کرده‌اند، موقعی که در تصادف پشت فرمان اتومبیل گیر کرده‌اند، در نقاط صعب‌العبور دچار آسیب شده‌اند و یا زمانی که فرد دچار شکستگی فمور شده و آتل در دسترس نیست، استفاده کرد.

وی بیان داشت: این دستگاه حتی قابلیت اتصال به شبکه هلیبرد و سه پایه کوهستانی را دارد، بنابراین از آن برای بیمارانی که با هلیبرد منتقل می‌شوند نیز می‌توان استفاده کرد.

این مخترع دانشجو ابراز داشت: همچنین بخش‌هایی به آن اضافه شده که امدادگر براحتی قادر است، به وسیله این بخش‌ها مریض را نگه  دارد.

قرائی گفت: بعد از این‌که بیمار به مرکز درمانی منتقل شد، دستگاه براحتی از بیمار جدا می‌شود و برای این کار دیگر نیازی به جابه جای مریض نیست.

وی تصریح کرد: این دستگاه نمونه خارجی دارد که داری نواقصی است و ما در طرح خود این نواقص را برطرف کردیم.

این مخترع جوان در خصوص صرفه اقتصادی این دستگاه افزود: دستگاه KED  از آسیب ثانویه در زمان انتقال به مصدوم جلوگیری می‌کند، که این آسیب‌ها هزینه‌های متعددی دارد.

قرائی متذکر شد: وارد کردن نمونه خارجی دستگاه به داخل کشور هزینه بر است و چناچه این دستگاه در داخل تولید شود هزینه ها را کاهش می‌دهد. یعنی هر دستگاه در کشور ۶۰ هزارتومان تولید می‌شود این در صورتی که نمونه خارجی آن ۴۰۰هزار تومان هزینه در بر دارد.

وی با بیان این‌که این دستگاه در جشنوار نوآوری شکوفایی علوم پزشکی شرق کشور مقاوم اول را کسب کرد، گفت: این سومین اختراع من است که هنوز به مرحله تجاری سازی نرسیده است.

http://dana.ir/1039944
ارسال نظر
نظرات
کانال_دانا_داخلی سلام_صفحات_داخلی
Page Generated in 0/0514 sec