شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 14:54 منتشر شده در مورخ: 1395/11/27 شناسه خبر: 1039961
یک کارشناس در گفت و گو با ندای سرخه؛
گرایش نسل امروز به صنعت کشاورزی در گرو چتر حمایت مسئولان
یک کارشناس کشاورزی گفت: افزایش گرایش نسل امروز به صنعت کشاورزی در گرو چتر حمایتی مسئولان امکان پذیر است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ روح الله نجفی نسب یک کارشناس کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار ندای سرخه اظهار داشت: زحمت طاقت فرسا و غیرمنظم در عرصه کشاورزی باعث شده است که جوانان رغبتی به این کار نداشته باشند و به التبع در این شرایط است که چالشی به نام نبود کشاورز به وجود خواهد آمد و در آینده ای نه چندان دور دغدغه ای دیگر به دغدغه ها اضافه می شود.

وی افزود: در حال حاضر با وجود کشاورزی سنتی که در طول یکسال کشاورز در گرما و سرما و شب و روز وقت خود را برای حصول نتیجه و دیدن دسترنجش در فصل برداشت صرف می کند؛ حال ممکن است که چرخ گردون از آب و آتش و باد و طوفان دست در دست یکدیگر دهند و حاصل یکسال زحمت را در طرفه العینی بر باد دهند و می شود گفت این نیز خود یکی از مسائلی است که در کاهش انگیزه نسل جدید و گرایش آنها به سمت و سوی فعالیت های کشاورزی اثرگذار باشد.

این کارشناس بیان داشت: درآمد کم در برابر کاری سخت و طاقت فرسا دلیلی است که موجب دلسردی روی آوردن به سمت کشاورزی شده است و به همین دلیل امروزه بیشتر افراد با توجه به سختی کار کشاورز و کشاورزی نگاهشان به سمت فعالیتی اقتصادی تر و درآمدزا تر است که نه این سختی ها را داشته باشد و نه ریسک از بین رفتن مال و اموال و زحمت و تلاش یکساله.

نجفی نسب تصریح کرد: از طرفی کشاورزان سنتی کار بلندگویی ندارند تا مشکلات خود را به گوش مسئولان برسانند و قشری هم هستند که توان پیگیری مشکلات خود را ندارند و از این روست که به خاطر نداشتن امکانات مجبورند کارشان را با واسطه کاری حل و فصل کنند و محصول یکساله شان را به قیمتی ناچیز به دست دلالان بسپارند و سود زحمت یکساله را در جیب دلالان بریزند.

وی اظهار داشت: باید دولت و مسئولان امر فکری به حال کشاورزان این قشر مظلوم جامعه کند تا دلالی بازی و واسطه گری کم شده و خود کشاورز شیرینی و حلاوت یکسال تلاش خود را بچشد.

این کارشناس بیان داشت: باید کشاورزی به سمت کشاورزی صنعتی حرکت کند؛ هر چند که این نوع از کشاورزی نیز دردسرهای خاص خود را به دنبال دارد و اما زحمت کمتر با سود بیشتر دارد؛ بنابراین باید مسئولان امر چتر حمایت خود را بر سر کشاورزان قرار دهند و راه کشاورزی صنعتی را برای کشاورزان تسهیل نمایند تا جوانان رغبت بیشتری به این سمت و سو داشته باشند.

 

انتهای پیام/

http://dana.ir/1039961
ارسال نظر
نظرات
بنر جام جهانی کانال_دانا_داخلی سلام_صفحات_داخلی