شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 23:29 منتشر شده در مورخ: 1395/11/27 شناسه خبر: 1040315
بررسی ارزش گوشیهای اپل در سامانه گمرک نشان میدهد در طی ۱۰ روز در دو ماه گذشته ارزش ۳ مدل از این برند با کاهش ۱۰۰ یورویی مواجه بوده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از اقتصادآنلاین، سامانه جامع گمرکی از اتفاقات مهم عرصه تجارت خارجی کشور می‌باشد که توسط گمرک ایران پیاده سازی شده است. این سامانه از زیر سیستمهای مختلفی تشکیل شده است که سامانه ارزش یکی از آنها میباشد. یکی از شعارهای گمرک ایران حرکت به سمت شفافیت و دسترسی آزاد مردم به اطلاعات تجارت خارجی میباشد. بر همین اساس اطلاعات مربوط ارزشهای کالاهای ورودی به کشور در قالب 170 هزار رکورد در سامانه ارزش گمرک بارگذاری شده است.

 یکی از نقاط قوت این سامانه موضوع سابقه تغییرات ارزش کالاهاست که به صراحت تغییرات روی داده در ارزش کالاها را مشخص می‌کند.

بررسی ارزش گوشیهای تلفن همراه برند اپل نشان می‌دهد 3 مدل از این گوشیها به صورت همزمان در تاریخ 24 آذر ماه با  کاهش ارزش 100 دلاری مواجه میشوند. نکته جالب آنجاست که در مدت کوتاهی یعنی 10 روز این ارزشها به قیمتهای قبل از تغییر باز می‌گردند.

 بر اساس این گزارش گوشیهای آیفون 7(128)،آیفون 7(256)، آیفون 7(32) کاهش ارزش 100 دلاری و سپس بازگشت قیمت را تجربه کرده‌اند.

گفتنی است وارد کنندگان عمدتا  نه یک مدل خاص بلکه ترکیبی از چند مدل را در اظهارنامه وارداتی خود درج می‌نمایند. گمرک بر اساس ارزش تعیینی برای هر کالا از واردکنندگان حقوق و عوارض آن کالا را اخذ می کند.

تغییر قیمت محصولات اپل

تغییر قیمت محصولات اپل

تغییر قیمت محصولات اپل

در همین رابطه خدا کرم اسکندری مسئول دفتر تعیین ارزش گمرک ایران درباره این تغییرات توضیحاتی ارائه کرد. بر این اساس مشخص شد که در ابتدا و با نامشخص بودن ارزش این مدلهای گوشی اپل قیمت اولیه در سامانه درج میشود و بر همین اساس یکی از واردکنندگان اقدام به واردات این گوشیها با قیمت درج شده در سامانه گمرک مینماید. مدتی بعد از فروکش کردن موج اولیه و کاهش حباب قیمتی با توجه به عدم حضور نمایندگی رسمی در کشور دفتر ارزش گمرک ایران نیز اقدام به کاهش ارزش این سه مدل می کند.

مدتی بعد این موضوع با اعتراض وارد کننده رو به رو میشود و باتوجه به اینکه شاخص اصلی در ورود اطلاعات به سامانه tse اظهار واردکننده و در مرحله بعد بررسی اطلاعات سایتهای رسمی میباشد گمرک برای از بین نرفتن رقابت اقدام به تصحیح قیمت قبلی مینماید.

بر مبنای گفته‌های اسکندری مشخص شد که در این مدت 10 روز هیچ محموله مربوط به گوشی اپل از گمرکات ترخیص نشده است.

http://dana.ir/1040315
ارسال نظر
نظرات
کانال_دانا_داخلی سلام_صفحات_داخلی
Page Generated in 0/0566 sec