شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گیلان
ساعت: 15:29 منتشر شده در مورخ: 1395/11/28 شناسه خبر: 1040914
پژوهشگر اقتصادی:
رکود و بیکاری گسترده‌تر از گذشته است/انجام تعهدات برجام هم تأثیر خاصی در اقتصاد کشور نداشت
غلامرضا خانکشی پور گفت: علی‌رغم تمام بدعهدی‌های امریکا، اگر همه تعهدات برجام عملی می‌شد بازهم تأثیر خاصی در حوزه اقتصاد رخ نمی‌داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ غلامرضا خانکشی پور پژوهشگر اقتصادی و مدرس دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار لنگرخبر گفت: قرار بود با اجرایی شدن برجام هم چرخ سانتریفیوژها و هم چرخ اقتصاد بچرخد ولی چرخ‌های سانتریفیوژها منوط به توافقات برجام، باعث بتن‌ریزی در قلب راکتور شد، فردو تعطیل و دانشمندان کنار گذاشته شدند.

 

وی بابیان اینکه نمی‌توان گفت که چرخ سانتریفیوژها به‌خوبی گذشته می‌چرخد، اظهار کرد: دل به توافقی خوش کردیم که جز غنی‌سازی کار دیگری نمی‌تواند انجام دهد این درحالی‌ است که غنی‌سازی درگذشته پیشرفته‌تر و بهتر از زمان حال بود.

 

مدرس دانشگاه با طرح این سؤال که گردش چرخ‌های اقتصاد را چگونه باید تعریف کرد، افزود: باید دید که بعد از برجام بیکاری کاهش‌یافته یا کارخانه‌ها و تولیدی‌ها گردش کار مناسبی دارند یا خیر.

 

خانکشی پور رکود و بیکاری را گسترده‌تر از گذشته دانست و عنوان کرد: علی‌رغم امنیت همه‌جانبه در کشور، ناامنی‌هایی برای سرمایه‌گذار از دید سودآوری، عرضه کالا و مزاحمت‌هایی در حوزه قانون وجود دارد.

 

وی تأکید کرد: کارخانه‌های ما به لحاظ دانش تولید و سرمایه در گردش دچار مشکل هستند و قوانین و مقررات دست‌وپا گیر به اقتصاد کشور ضربه می‌زند.

 

مدرس دانشگاه بابیان اینکه در تولید یک نگاه به داخل و یک نگاه به تولید در داخل کشور داریم، اظهار کرد: اگر برجام می توانست باعث ورود کالاهای استراتژیک برای تولید ارزان در کشور شود می‌توانستیم بگوییم برجام تأثیر داشته است، قرار بود برجام درب حوزه صادرات بازارهای جهانی را به کشور باز کند که چنین چیزی نیز مشاهده نمی‌شود.

 

خانکشی پور افزود: از قبل هم قابل پیش‌بینی بود که برجام نمی‌تواند گشایش خاصی را به همراه داشته باشد، علی‌رغم تمام بدعهدی‌های امریکا، اگر همه تعهدات برجام عملی می‌شد بازهم تأثیر خاصی در حوزه اقتصاد رخ نمی‌داد.

 

وی کیفیت و کمیت کالاها را یکی از شروط صادرات و واردات دانست و اظهار کرد: در اقتصاد و با برجام یا بدون برجام باید دید که آیا کالاهای داخلی ازلحاظ کیفیت و کمیت توان رقابت با کالاهای خارجی را در اقتصاد جهانی دارد یا خیر که اساسا در جایگاه صادرات قرار نداریم.

 

مدرس دانشگاه بابیان اینکه اگر برجام تأثیر مثبت بر اقتصاد هم داشت تولیدات داخل کشور قدرت رقابت در بازارهای جهانی را نداشت، گفت: اینکه اقتصاد را به برجام پیوند دهند یک انتظار بیهوده است.

 

خانکشی پور تأکید کرد: باید بنیه اقتصادی در داخل کشور تقویت و معایب قانونی فعالیت‌های اقتصادی برطرف گردد و طبق فرموده امام خامنه‌ای در راستای اقتصاد مقاومتی حرکت کرد.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1040914
ارسال نظر
نظرات
کانال_دانا_داخلی سلام_صفحات_داخلی
Page Generated in 0/0338 sec