شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 08:45 منتشر شده در مورخ: 1395/12/22 شناسه خبر: 1061619
به احترام آتش نشانان؛ نه به چهارشنبه سوری خطرناک
رسم کهن ایرانیان را با مواد محترقه خراب نکنیم/ با مخلان و هنجارشکنان چهارشنبه سوزی قاطعانه برخورد می شود
فرمانده انتظامی شهرستان زاهدان از برخورد قاطعانه پلیس با اخلال گران نظم و امنیت درچهارشنبه آخرسال خبر داد و گفت: برخی اقدامات خطرناک که درچهارشنبه آخر سال از سوی عده ای انجام می شود علاوه بر اینکه خانواده ها را دچار مشکل می کند نظم جامعه را نیز برهم می زند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از زاهدانه، برخی آداب و رسوم و آیین‌های سنتی و ایرانی در گذر زمان چنان دستخوش تغییر و تحولات اساسی می‌شوند که کارکرد اولیه خود را از دست داده و ماهیتی متفاوت از معنای واقعی پیدا می کند. جشن شب "چهارشنبه‌ سوری" یکی از آیین‌های کهن ایرانیان است که در حال حاضر مصداق بارز این ادعاست بگونه ای که چند سالی می شود شادی فرارسیدن نوروز در روزهای پایانی هر سال با تراژدی چهارشنبه‌سوری به کام برخی شهروندان تلخ می‌شود.
 


گر چه همیشه تاریخ گواه آن است که شادمانی های نوروزی ایرانیان با مراسم "چهارشنبه سوری" آغاز و با مراسم "سیزده به در" پایان می رسد اما یادش بخیر؛ سال‌ها پیش در شب چهارشنبه سوری دوستان و آشنایان دور هم جمع شده و مراسم قاشق زنی و روشن کردن بوته‌های کوچک آتش و پریدن از روی آن را به خوشی در سپری می کردند اما اکنون خاطره این آیین کهن با صداهای مهیب انفجار نارنجک‌های دست‌ساز، ترقه و دینامیت در کوچه و خیابان بتدریج به فراموشی سپرده می شود.

با مخلان چهارشنبه آخرسال برخورد می شود
در این رابطه فرمانده انتظامی شهرستان زاهدان از برخورد قاطعانه پلیس با اخلال گران نظم و امنیت درچهارشنبه آخرسال خبر داد و اظهار داشت: تامین امنیت و آرامش شهروندان از وظایف ذاتی پلیس است و درصورتی که مخلان و هنجارشکنان توصیه های پلیسی را رعایت نکنند و با اقدامات خطرساز خود موجبات رعب و وحشت را دربین مردم فراهم کنند قاطعانه با آنها برخورد خواهد کرد.
 


علی عارف نژاد با بیان اینکه احترام به آداب و سنت ها همیشه مورد تاکید بوده است، گفت: متاسفانه برخی اقدامات خطرناک که درچهارشنبه آخر سال از سوی عده ای انجام می شود علاوه بر اینکه خانواده ها را دچار مشکل می کند نظم جامعه را نیز برهم می زند.
وی حضور درمدارس و مساجد، برگزاری کلاس های آموزشی، توزیع بروشور و برپایی نمایشگاه را از جمله اقدامات آموزشی پلیس برای پیشگیری از هرگونه بروز خطرات پیش رو جوانان در شب چهارشنبه آخر سال عنوان کرد و گفت: اگر شهروندان به هشدارهای پلیس توجه کنند و در این شب کنار فرزندان خود باشند از بروز حوادث ناگوار نیز جلوگیری خواهد شد.
 


کمپین « به احترام آتش نشانان؛ نه به چهارشنبه سوری خطرناک»
در همین زمینه برخی اقدام به راه اندازی کمپین « به احترام آتش نشانان؛ نه به چهارشنبه سوری خطرناک» کردند. حرکت برای تحریم مواد محترقه در چهارشنبه سوری امسال که اگرچه در ابتدا چندان مورد توجه قرار نگرفته بود، اما با وقوع فاجعه پلاسکو و شهادت قهرمانانه آتش‌نشان‌ها، کمپین تحریم مواد محترقه در چهارشنبه سوری امسال حال و هوای دیگری پیدا کرده است. ای‌کاش همه ما حداقل برای امسال به فکر این عزیزان باشیم...

انتهای پیام/

http://dana.ir/1061619
ارسال نظر
نظرات
اپارک داخلی