شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 14:01 منتشر شده در مورخ: 1395/12/26 شناسه خبر: 1065910
بیانیه حقوقدانان بسیجی استان:
کمک به ترویج هنر در قالب تامین نیاز های هنرمندان است/ اقداماتی که موجب خدشه به ارزش های انقلابی می شود را محکوم می کنیم
اقداماتی را که با اهداف سیاسی و یا ایجاد شادی های زودگذر که با کرامت انسانی جامعه، سازگاری ندارد و موجب خدشه به ارزش های اسلامی انقلابی و هنجاری جامه شود محکوم می کنیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از خاورستان، حقوقدانان بسیجی خراسان جنوبی پیرامون سخنان اخیر استاندار خراسان جنوبی در  جمع هنرمندان درباره موضوع شادبودن و شادی کردن؛ بیانیه ای صادر کردند.

 

در این بیانیه آمده است:

 

بی شک از زیبا ترین و موثرترین نعمات خداوند بر انسان شاد بودن ،مهر و محبت و کمک به هم نوع ،عشق ورزی و خرسندی است ، به گونه ای که خداوند ادخال سرور در مؤمنین را دارای اجر و پاداش دانسته است و بهره گیری از این مواهب را درآموزه های سهل و آسان قرار داده است.

 

مفهوم شادی در قران مجموعا 25 بار با الفاظ فرح و سرور آمده است، از جمله در سوره آل عمران آیه 170 خداوند می فرماید :
«  فَرِحینَ بِما آتاهُمُ اللَّهُ مِن فَضلِهِ وَیَستَبشِرونَ بِالَّذینَ لَم یَلحَقوا بِهِم مِن خَلفِهِم أَلّا خَوفٌ عَلَیهِم وَلا هُم یَحزَنونَ»

 

قرآن به این مقوله گاهی نگاه مثبت دارد و گاهی منفی؛ سرور، فرح و شادی مورد تایید اسلام و قران است که درونی و پایدار بوده است وموجب توجه به ارزش ها واهداف والای الهی می باشد.« قُلْ بِفَضْلِ اللَّهِ وَبِرَحْمَتِهِ فَبِذَلِکَ فَلْیَفْرَحُوا هُوَ خَیْرٌ مِّمَّا یَجْمَعُونَ»یوسف آیه 58.

و شادی نکوهیده و مورد سرزنش نیز شادی هایی را شامل می شود که ضد ارزش ها بوده و  همراه با غفلت و فساد است که این شادی ها، زود گذر و کاذب بوده و معمولا تأثیری در شادی روح و روان نداشته و پس از اتمام آن موجب حزن و اندوه می شود و در نهایت سهم بسیار ناچیزی از شادی های واقعی دارد.

 

یکی از ابزار هایی که  می تواند در ایجاد شادی واقعی انسان ها کمک کننده باشد، استفاده از ابزار هنر در رشته های مختلف است که صد البته چنین هنری که تعالی بخش بوده و موجب عروج روح و روان انسان بشود ،مورد تکریم است که باید در بسط و ترویج این هنربستر را فراهم نمود و در دیدگاه دیگر، هنری که نتواند خواسته های واقعی و اصیل انسان را سیراب نماید و در مسیر الی الله که موجب سکینه و آرامش است کمک کننده باشد« الَّذینَ آمَنُوا وَ تَطمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِکرِ اللَّهِ أَلا بِذِکرِ اللَّهِ تَطمَئِنُّ القُلُوبُ » شایسته توجه نیست.

 

 بنا به جهات فوق، نکات  زیر در خصوص مسائل اخیر استان گوشزد می شود:

 

الف : سخنی هست که می گوید برای مردم زمان خود آن را بگو که به آن محتاجند، نه آنچه می پسندند و این موضوع در سیره ی معصومین نیز هویدا است، لذا بیان مسائل چون شادی کردن، یا رقص، نه همه مردم آن را می پسندند و نه بدان احتیاج دارند و چنانچه مورد پسند  نیز قرار گیرد بر خلاف تعهد زمامداران، نسبت به مردم است؛ از طرفی موجب افول جایگاه هنرو هنرمندان است، لذا بیان آن به جز ضرر برای جامعه،  چیزی دیگر در پی ندارد.

 

ب: اظهار نظر درباره ی هر موضوعی نیاز به تخصص و احاطه فرد گوینده به موضوع مزبور دارد و سخن گفتن درباره ی موضوعی که در حیطه کار مجتهدان دینی است، غیرمنطقی بوده و پسندیده نیست ؛ بی شک معیار درستی یا نادرستی هر عمل نیز شرع مقدس است که باید از زبان عالمان دینی بیان شود و خرده  فرهنگ هایی که ممکن است به غلط در جایی رواج داشته باشد ملاک عمل نیست.

 

ج: کمک به ترویج هنر در قالب فراهم کردن نیاز های واقعی هنرمندان است که بتوانند نیاز های معنوی و روحی جامعه را در قالب داده های هنری در دسترس جامعه قرار دهند واز طرفی جامعه نیز وقتی شاد خواهد بود که مشکلات اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کمتری داشته باشد والا نه هنرمند خواهد توانست مبادرت به خلق آثار هنری گران سنگ نماید و نه جامعه با این گونه تجویز های ناروا شاد خواهد شد.

 

در پایان ما حقوقدانان بسیجی استان خراسان جنوبی ضمن حمایت قاطع از مواضع نماینده محترم ولی فقیه ،علماو مردم متدین و انقلابی استان و پشتیبانی از هراقدام فرهنگی، اقتصادی ، اجتماعی  که موجب شادی حقیقی و عمیق مردم و جامع می شود، اقداماتی را که با اهداف سیاسی و یا ایجاد شادی های زودگذر که با کرامت انسانی جامعه، سازگاری ندارد و موجب خدشه به ارزش های اسلامی انقلابی و هنجاری جامه شود محکوم می نماید و همگان را به حفظ وحدت و جلوگیری از دو قطبی شدن جامعه فرا می خواند و توصیه می نماید چنانچه گفتار و کردار مسئولین با اهداف عالیه جامعه اسلامی در تضاد است هر چه زودتر نسبت به اصلاح آن اقدام نمایند.

 

وانه هو اضحک و ابکی              

حقوقدانان بسیجی استان خراسان جنوبی

 

انتهای پیام/ط

 

http://dana.ir/1065910
ارسال نظر
نظرات
بنر جام جهانی کانال_دانا_داخلی سلام_صفحات_داخلی