شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 14:55 منتشر شده در مورخ: 1396/01/29 شناسه خبر: 1086584
گفتگو با یک ارتشی بازنشسته:
دفاع از حرم اهلبیت خط قرمز شیعیان است/ اختلاس کنندگان اعتقادی به بیت المال و حق الناس ندارند
رزمنده دفاع مقدس گفت:کسانی که اختلاس می‌کنند وحقوق های نجومی می‌گیرند اگر بررسی کنید، متوجه خواهید شد که حتی یک روز هم سابقه جبهه نداشته و اعتقاد درستی به بیت المال و حق الناس ندارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سرهنگ ابراهیم غفاری از پرسنل باز نشسته ارتش جمهوری اسلامی ایران و متولد فروردین ماه 1328 درمحله خیرآباد بیرجند است در گفتگو با خاورستان، اظهار کرد: به علت شغل پدرم که  نظامی بوده ودر ژاندارمری خدمت می‌کرد مجبور بودم هر شش ماه تا یکسال به شهرو دیاری دیگر سفر کنم.

 

وی افزود: تحصیلات ابتدائی را در روستاهای طبس مسینا، درح، درمیان و شهرستان فردوس گذراندم و تحصیلات دبیرستان را درشهرستان طبس گلشن و فردوس به پایان رساندم.

 

این رزمنده دفاع مقدس بیان کرد: پس از اخذ دیپلم به استخدام ارتش جمهوری اسلامی ایران درآمدم و ابتدا وارد دانشکده خلبانی هلی کوپتردرهوا نیروز شدم و با آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به پادگان سنندج منتقل و به جبهه‌های جنگ جنوب رفته وپس از آن به کردستان اعزام شدم و تمامی هشت سال دفاع مقدس را به مبارزه با دشمن بعثی و ضد انقلاب داخلی نظیر کوموله، دموکرات و منافقین پرداختم.

 

 غفاری ادامه داد: در نقاط صفر مرزی تنگه چزابه، سوسنگرد، نیستان، جزایر مجنون و خرمشهر در جنوب و سقز، مریوان، بانه و اشنویه در کردستان و شمالغرب در مشاغل فرماندهی گروهان، معاون گردان وفرماندهی گردان انجام وظیفه کرده و به نبرد پرداخته ام و با توجه به شغل نظامی در عملیات های مختلفی نظیر طریق القدس، بدر، بیت المقدس، قادر و ... شرکت داشته ام.

 

وی درباره شیرین ترین وتلخ ترین خاطره اش از دوران دفاع مقدس اظهار کرد: بهترین و شیرین ترین خاطره من از زمان جنگ، سالروز آزاد سازی خرمشهر ر سوم خرداد ماه سال 1361 درعملیات بیت المقدس است که من هم در این عملیات شرکت داشتم.

 

وی ادامه داد:  تلخ ترین خاطره من از جنگ  مربوط به اهواز می‌شود و آن روزی است  که من برای تماس گرفتن با خانواده به اهواز رفتم، کنار پل نادری اهواز پارکی بود نزدیک رودخانه کارون ومن هم کنار پل قدم می‌زدم هواپیماها روی سر پل دور می‌زدند و هدفشان زدن و خراب کردن پل بود وقتی که بمب ها را شلیک کردند به طرف پل، پل آسیب ندید اما به دلیل اصابت گلوله داخل رودخانه و ایجاد موجی به ارتفاع 10 تا 12 متر، مادری که با نوزاد چند ماهه اش داخل پارک نشسته بود را موج آب با خودش به داخل رود خانه برد وغرق شدند و هرچه هم داخل رودخانه را گشتند مادر و فرزند را پیدا نکردند واین برای من تلخ ترین صحنه ای بود که درسالهای جنگ دیدم.

 

این رزمنده شاعر تصریح کرد: من درعملیات طریق القدس که به آزاد سازی سوسنگرد، بوستان وتنگه چزابه منجر شد  با شهید چمران همرزم و همراه بودم و شهید چمران در همان منطقه؛ در روستای دهلاویه مجروح شد ودرهمان عملیلات طریق القدس با امیرسپهبد شهیدعلی صیاد شیرازی همرزم بودم و با شهید بروجردی از نیروهای سپاه هم در عملیات دیگری همرزم بوده ام.

 

غفاری گفت: از شهدای استان خراسان جنوبی هم با خلبان شهید حمید آبیل که بیرجندی و شهید عنایتی که درعملیات رمضان به شهادت رسید هم همرزم وهم‌دوره بوده ام.

وی اذعان کرد: از دیگر هم‌رزمان من که از اقوام هم بود؛ شهید اسحاق اذانی متولد روستای مسک از توابع شهرستان درمیان بود که در گردان خودم سرباز بود و درعملیات قادر به شهادت رسید.

رزمنده دفاع مقدس رضایت خودش درباره پذیرش قطعنامه 598 از طرف امام خمینی را این طور گفت: برخی ازپذیرش قطعنامه راضی و برخی ناراضی بودند اما اکثریت به دلیل پذیرش این قطعنامه ازطرف امام خمینی  قطعنامه را پذیرفتند.

 

غفاری بیان کرد:  پذیرفتن قطعنامه از طرفی خوب بود و جنگ پایان می یافت؛ برای افرادی که جوان بودند و تازه تشکیل خانواده داده بودند خبر گرفتن از خانواده در شرایط جنگ سخت بود من خودم وقتی که برای دیدن خانواده می‌رفتم ؛ بچه هایم من را نمی‌شناختند و این شرایط و وضعیت سخت بود و برای امثال من که ارتشی وجوان بودیم ، پذیرش قطعنامه خوب و خوشحال کننده بود.

 

وی در مورد نقاط قوت رزمندگان ما درطول هشت سال دفاع مقدس اظهار کرد: ایمان وتوسل به ائمه واینکه قبل ازهرعملیاتی رزمندگان غسل شهادت می‌کردند و همین توسل به ائمه، ادعیه و الهامات الهی که به بعضی از رزمندگان وفرماندهان می‌شد بزرگترین نقطه قوت بود.

 

رزمنده دفاع مقدس یادآور شد: ما  رزمنده ها  ترسی ازکشته شدن و مردن نداشتیم و به تعبیر امام خمینی که گفته بودند "اگر کشته شوید هم می‌روید بهشت، اگر بکشید هم می‌روید بهشت" و همین پشتیبانی امام خمینی (ره) خودش خیلی باعث روحیه و قوت برای رزمندگان بود.

 

غفاری افزود: نقاط ضعفی هم در اوایل جنگ از قبیل کمبود مهمات و تحریم بودن کشور، کم شدن مدت زمان آموزش ارتش و اینکه انضباط منظمی سربازان نداشتند ، خراب شدن شهرها و تضعیف روحیه مردم در سال اول جنگ وغیره بود اما رفته رفته و درسالهای بعد و با پیشرفت رزمندگان و پیروز شدن در عملیات های مهم، دیگر نقاط ضعف احساس نمی شد و تاثیری نداشت.

 

وی درمورد عملیاتی که بیشترین شهداء و تلفات را رزمندگان ما داشتند به عملیات کربلای پنج و عملیات رمضان اشاره کرد و گفت: در مقابل کمترین شهداء و موفق ترین عملیات، عملیات بیت المقدس بود که منجر به آزاد سازی خرمشهر شد و عملیات فتح المبین بوده است.

 

رزمنده دفاع مقدس اظهار کرد: جدیدا ودر سالهای اخیر کارها و برنامه‌های بهتری برای معرفی جنگ از طرف ارتش صورت گرفته و سایتی به نام سایت معارف جنگ راه اندازی شده است که تعداد تمام شهدا، رزمنده ها، اسراء، غنایم جنگی، اسرای عراقی و... را در این سایت قرار داده و بالغ بر 100کتاب را گروه معارف جنگ چاپ کرده و در اختیار مردم قرار داده است.

 

غفاری ادامه داد: علاقه مندان می‌توانند جهت مشاهده به این سایت مراجعه کرده و کتابها را مطالعه کنند.

 

وی گفت: هدف ازراه اندازی این سایت معرفی واهمیت دادن به ارزشهای دفاع مقدس برای نسل جدید است.

رزمنده دفاع مقدس درباره مدافعان حرم بیان کرد: در زمان جنگ اکثرکشورهای عربی با ایران دشمن بودند و66 کشورعلیه ایران با عراق همکاری می‌کردند اما چند کشوری که از ایران حمایت می‌کردند و ازصدام پشتیبانی نمی‌کردند دو کشور، سوریه ولبنان بود.

 

غفاری خاطر نشان کرد: الان که کشور سوریه نیاز به کمک کشور ایران دارد و از طرفی هم حرم حضرت زینب (س) و حضرت رقیه (س) در کشور سوریه قرار دارد و در واقع دفاع از حرم اهل بیت (ع)، خط قرمزی برای شیعیان و ملت ایران بوده و وظیفه هر فردی است که در صورت امکان از حرم اهل بیت دفاع کند.

 

وی با بیان تفاوت نسل جدید با نسل گذشته، گفت: به نظر من  تفاوت نسل جدید با نسل من، تفاوت در فرهنگ است اما متاسفانه بعضی جوانان الان از وقت، فرصت و امکانات خود درست استفاده نمی‌کنند.

 

رزمنده دفاع مقدس تاکید کرد: شبکه های بیهوده ماهواره و استفاده نامناسب از اینترنت است که باعث تفاوت فرهنگها شده است.

غفاری در توصیه به جوانان گفت: خواسته من از جوانان این است که پای صحبت بزرگان و رزمندگان دفاع مقدس بنشینند و ازتجربیات بزرگترها استفاده کنند و معنویت و توسل به اهل بیت و قرآن را رها نکنند کسی که از خدا و قرآن و اهل بیت جدا بیفتد دست به هر کاری می‌زند.

 

وی ادامه داد: توصیه من به جوانان با توجه به مشکلات و تهاجم فرهنگی که در حال حاضر در جامعه رو به افزایش است که درامان ماندن از این مشکلات، موانع و انحرافات بجز ارتباط با خدا و اهل بیت، امکان نخواهد داشت.

رزمنده دفاع مقدس تصریح کرد: در برخی موارد بی مهری هایی و صحبت هایی از خواص شنیده می‌شود که هشت سال دفاع مقدس ایران را زیر سوال می‌برد.

 

 غفاری اذعان کرد: طبق صحبت مقام معظم رهبری، جریانی که باعث آسیب به کشور شده جریان نفوذ است و باید جریان نفوذرا جدی بگیرید اما متاسفانه به بعضی ازمسئولان  این صحبت برخورد و ناراحت شدند.

 

وی با اشاره به اینکه افرادی که تاثیر گذارهستند نباید حرفی بزنند که روی اذهان مردم تاثیرسوء داشته با،شد گفت: در بعضی مواقع  صحبت و حرف های این افراد تاثیرگذار سرنوشت سایر افراد را با صحبت ها بی پایه و اساسشان عوض می‌کنند.

رزمنده دفاع مقدس  با اشاره به این که همیشه کسانی که در دفاع مقدس و انقلاب زحمت بیشتری کشیده اند و خودشان هم توقعی ندارند، گفت: این افراد به نظر عامه مردم و از نظر مادیات عقب ترهستند و کسی می رود جبهه و می‌داند که امکان دارد برنگردد، به فکر مادیات نیست و نیاز وعلاقه ای به مال دنیا ندارد و دنبال معنویت است.

 

غفاری بیان کرد: کسانی که اختلاس می‌کنند وحقوق های نجومی می‌گیرند اگر بررسی کنید، متوجه خواهید شد که حتی یک روز هم سابقه جبهه نداشته و اعتقاد درستی به بیت المال و حق الناس ندارند.

وی در ادامه گفت: مسئولانی که بررسی و پیگیری اختلاس ها را برعهده گرفته اند، جدی تر و با همه تلاش و پشتکار و با این هدف که نگذارند خون شهدای دفاع مقد س،انقلاب اسلامی و شهدای هسته ای پایمال شود، با عزم واراده بیشتر پیگیری کنند ودر صورت امکان این افراد را از سمت شان عزل کنند.

رزمنده دفاع مقدس افزود: اختلاس ها و حقوق های نجومی به جامعه اسلامی ضربه می‌زند و کشور های دیگر می‌بینند که فلان مسئول و فلان وزیر در کشوری که به نام جمهوری اسلامی است و این همه جوان و نوجوان برای دفاع از این مرز و بوم جانشان را داده اند چه کارهایی انجام می‌دهند.

غفاری تاکید کرد: برخی خیلی راحت پول و سرمایه مملکت را هدر می‌دهند و به فکر مردم محروم روستایی در مناطق محروم و مرزی نیستند.

سرهنگ باز نشسته ارتش و رزمنده دفاع مقدس ،از شاعربودنش در دوران کودکی و ادامه پیدا کردن این ذوق و قریحه تا کنون گفت: از کلاس دوم دبیرستان احساس کردم که طبع شاعری و قریحه نویسندگی دارم واین استعداد باعث شد که از همان مقطع دبیرستان به شعروشاعری و نویسندگی روی بیاورم.

 

وی ادامه داد: در زمینه مقاله نویسی و انشاء هم زمانی که در فردوس و بعد ازآن در طبس مشغول به تحصیل بودم، جزو شاگردان ممتاز بوده وگاهی اوقات به مناسبتهای مختلف از من درخواست می‌شد که در سطح شهر به خواندن شعر یا مقاله بپردازم و در این زمینه همیشه در سطح خراسان بزرگ در مسابقاتی که همه ساله در سطح دانش آموزی برگزارمی‌شد مقام آور بودم.

 

رزمنده شاعر بیان کرد: اشعار من در قالب های مختلف نظیر دوبیتی، رباعی، مثنوی، قطعه، غزل، قصیده، چهار پاره و شعر نو است وتاکنون بالغ بر پنج هزار شعرسروده ام که قرار است به چاپ برسانم و بیشتر اشعارم اجتماعی، عرفانی، حماسی و بعضا طنز است.

وی با بیان اینکه درزمینه نویسندگی در سال 1358 کتابی به عنوان گوهرزندگی در زمینه اجتماعی به چاپ رسانده ام توضیح داد: این کتاب با تهاجم فرهنگی امروز کاملا هم خوانی دارد.

 

غفاری اذعان کرد: در زمینه خاطرات دفاع مقدس هم کتابی را به نام عشق و باروت در دست چاپ دارم که زحمت تالیف و چاپ آن را حوزه هنری استان برعهده گرفته است وانشاالله تا پایان سال چاپ خواهد شد.

 

رزمنده شاعر اذعان کرد: در زمینه شاعری تخلص "مجنون " را برگزیده ام و دریک دو بیتی گفته ام که:

پدرم مسکی و مادرم سیوجانی است                     خود اهل بیرجندم و عمر من فانی است    
دیوانه ام و حق به خدا می داند                          زین سبب تخلصم "مجنون خراسانی" است

 

وی افزود: ازآنجا که به عنوان یک رزمنده در سال های جنگ در جبهه بودم و از طرفی هم که در زمینه شعر و شاعری دستی به قلم داشتم، علاقه شدیدی به شعر مقاومت پیدا کردم.

 

غفاری خاطر نشان کرد: در حین جنگ با دیدن پیکر شهدای هم رزمم گاها فی البداهه شعر می‌گفتم و زبان حال شهید منظوررا باز گو می‌کردم.

 

رزمنده شعار بیان کرد:  در عملیات قادر در نقطه صفر مرزی ایران، عراق و ترکیه در ارتفاعات کلاشین، گلا زرد بربرزین مشرف به شهر اشنویه ؛ زمانی که یکی ازدوستانم به نام شهید منصوری   تیر بار را برداشت و رفت جلو برای تیر اندازی به سمت دشمن  وبه شهادت رسید و جنازه او را به آمبولانس منتقل می‌کردند این دو بیتی را سرودم:

عاقبت من تن بی جان تو را بوسیدم قبله گاه شب هجران تو را بوسیدم
آن شب که جنازه تو را می بردند سجاده و قرآن تو را بوسیدم

وی درادامه بیان کرد: و یا زمانی که در عملیات بدردرجزایرمجنون یکی ازهمرزمانم به نام شهید هاشمی به وسیله تیر بار دشمن ؛ ماشینش را هدف قرار دادند و سوراخ سوراخ شده بود تحت تاثیر قرار گرفته بر سر جنازه او اینگونه سرودم که:

فانوس تنت ستاره باران شده بود دارائی تو نصیب یاران شده بود
پوتین و پتو و کفن پاره تو چون اشک فرات خیس باران شده بود

 

 غفاری تصریح کرد: شعری هم به نام قسم نامه در معرفی بیرجند وروستاهای بیرجند، محصولات، سوغاتی های بیرجند و...سرودم  که حدود 70 تا 80 بیت می‌رسد.

رزمنده شاعر در پایان گفت: هشت سال دفاع مقدس برای کشور ما دستاورد هایی داشته است و به تعبیر امام خمینی ، "جنگ دانشگاه است" واقعا جنگ عراق علیه ایران برای ما دانشگاه بود.

وی اذعان کرد: دستاورد های جنگ برای کشور ما در زمینه های  تسلیهاتی، پزشکی ،ادبیات مقاومت، ساخت موشک و پهباد، هواپیما، فناوری و غیره بوده است.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1086584
ارسال نظر
نظرات
بنر جام جهانی کانال_دانا_داخلی سلام_صفحات_داخلی