شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 16:53 منتشر شده در مورخ: 1396/01/30 شناسه خبر: 1087332
مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی:
60 درصد از مهارت آموختگان وارد بازار کار می‌شوند/ سه پروژه نیمه تمام نیازمند بیش از یک میلیارد تومان
مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی گفت: میزان اعتبار مورد نیاز برای سه پروژه استان، یک میلیارد و 350 میلیون تومان است که در دهه فجر امسال در سه شهرستان طبس، قاین و بیرجند به بهره برداری خواهد رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از خاورستان، حسین خوشایند مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی ظهر امروز در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: اداره کل آموزش فنی و حرفه ای متولی آموزش های مهارتی بین سطوح تحصیلی در سطح استان است و فعالیت های خود را با هدف تربیت نیروی کار ماهر، نیمه ماهر و ارتقاء مهارت نیروی کار شاغل در دو بخش دولتی و غیر دولتی انجام می دهد.

 

وی  با بیان اینکه  20 مرکز آموزش در قالب 120 کارگاه ثابت و 450 حرفه آموزشی در بخش دولتی و 162 آموزشگاه آزاد فعال با 210 حرفه آموزشی در بخش غیر دولتی وجود دارد، افزود: سالیانه به طور متوسط پنج میلیون نفر ساعت آموزش در این مراکز انجام می شود.

 

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی با اشاره به اینکه رکن اصلی فعالیت‌های این اداره آموزش و مهارت آموزی است که ماموریت و هویت اصلی آن را شکل می دهد، خاطرنشان کرد: این اداره کل در قالب دوره های 10 تا هزار و 90 ساعته با آموزش در مراکز ثابت و شعب شهری و در نقاط مختلف نسبت به تامین نیروی انسانی ماهر مورد نیاز در حوزه های صنعت، کشاورزی، خدمات، فرهنگ و هنر در استان اقدام می کند.

 

خوشایند از وجود 120 کارگاه در استان برای آموزش  خبرداد وگفت: در مجموع 312 نفر نیروی انسانی داریم که از این تعداد 102 نفر زن و 210 نفر مرد هستند.

 

وی اظهارکرد: در سال 95 در بخش دولتی  سه میلیون و 831 هزار و 853 نفر ساعت آموزش داشته ایم.

 

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی بیان کرد: 21 هزار و 762 نفر دوره در سال گذشته در بخش دولتی آموزش دریافت کردند.

 

خوشایند افزود: با توجه به آخرین گزارش ارزیابی عملکرد آموزشی، ادراه آموزش فنی و حرفه ای استان در سال گذشته در بین ادارات کل آموزش فنی و حرفه ای موفق به کسب مقام نخست شده است.

 

وی از 22.6 درصدی این اداره در سال 95 نسیت به سال 94 خبرداد و یادآورشد: سهم استان از کل عملکرد کشور 2.9 درصد است.

 

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی تصریح کرد: در حوزه آموزش های بخش دولتی در سال 95، تعداد 80 حرفه آموزشی جدید به آموزش های استان اضافه شده است.

 

خوشایند با بیان اینکه تعداد آموزشگاه های فعال در سال گذشته در بخش غیر دولتی 162 آموزشگاه بوده است، افزود: هم چنین 210 حرفه به متقاضیان آموزش داده شده است.

 

وی تصریح کرد: در مجموع در بخش دولتی و غیردولتی در سال گذشته به میزان پنج میلیون و 182 هزار و 404 نفر ساعت و 29 هزار و 532 نفر دوره آموزش برگزار شده است.

 

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی با اشاره به آموزش های طرح توانمندسازی مهارتی روستاییان در سال 95، بیان کرد: در این راستا در مجموع 21 هزار و 762 نفر دوره آموزش داشته ایم که 11 هزار و 57 نفر دوره مربوط به زنان و 10 هزار و 705 نفر دوره مربوط به مردان بوده است.

 

خوشایند اظهارکرد: در سال 95 برای 13 هزار و 396 نفر کارت مهارت صادر شده است که 68.7 درصد از شرکت کنندگان در آزمون موفق به دریافت کارت مهارت شدند.

 

وی خاطرنشان کرد: توانمندسازی و آموزش‌های مهارتی روستاییان ، عشایر و مناطق محروم مرزی با رویکرد اشتغال پایدار در راستای پروژه های  اقتصاد مقاومتی اجرا شده  که در این خصوص 444 دوره آموزشی در این مناطق برگزار شده است.

 

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی بیان کرد: در سال 92 دو میلیون و 547 هزار و 163 نفر ساعت آموزش در بخش دولتی دریافت کردند که در سال 95 این میزان به سه میلیون و 831 هزار و 853 نفر ساعت آموزش رسیده است و 50 درصد رشد دارد.

 

خوشایند میزان آموزش در آموزشگاه های بخش غیر دولتی در سال 92 را یک میلیون و 231 هزار و 629 دانست و افزود: این میزان آموزش در سال 95 به یک میلیون و 350 هزار و 551 ساعت آموزش رسیده است.

 

وی با بیان اینکه تعداد پروژه های نیمه تمام این اداره از ابتدای دولت تدبیر و امید 11 پروژه بوده است، خاطرنشان کرد: از این میزان هشت پروژه به اعتبار 31 میلیارد و 239 میلیون ریال به بهره برداری رسیده است.

 

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی با اشاره به اینکه سه پروژه نیمه تمام در این اداره کل وجود دارد، یادآورشد: میزان اعتبار مورد نیاز برای این پروژه ها یک میلیارد و 350 میلیون تومان است که در دهه فجر امسال در سه شهرستان طبس، قاین و بیرجند به بهره برداری خواهد رسید.

 

خوشایند تصریح کرد: 60 درصد از مهارت آموختگان فنی وحرفه ای وارد بازار کار می شوند که 21 هزار در بخش دولتی و هفت هزار در بخش خصوصی از این آموزش ها بهره گرفته اند.

 

وی از راه اندازی مرکز علمی کاربردی مهارت در دو شهرستان قاین و بیرجند خبرداد و افزود: افراد علاقه مند می توانند با تحصیل در این دانشگاه هم مهارت آموخته و هم مدرک دانشگاهی دریافت کنند.

 

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی از اجرای تفاهم نامه آموزشی با برخی ادارات نظیر کمیته امداد امام خمینی(ره)، بهزیستی، بسیج سازندگی، صنعت معدن تجارت، شرکت شهرک های صنعتی و زندان ها خبردا.

 

خوشایند تصریح کرد: متاسفانه مدارک آموزشی با نیازهای بازار هم خوانی ندارد و باید دانشجو در کنار مدرک دانشگاهی مدرک حرفه اموزی هم داشته باشد.

 

وی گفت: باتوجه به این‌که جمعیت استان کمتر از 1 درصد جمعیت کل کشور است و باتوجه به کل اعتبارات هزینه‌ای و تملکی که در طول دولت یازدهم به استان خراسان جنوبی اختصاص یافته، سهم آموزش‌های مهارتی استان حدود 2.9 درصد از کل آموزش‌های مهارتی کشور است.

 

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی اضافه کرد: سرانه آموزش مهارتی از 2 ساعت برای هر نفر در استان به 5 ساعت برای هر نفر رسیده است.

 

خوشایند اظهار کرد: اداره کل فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی در سال 1395 با پیگیری‌های انجام گرفته، موفق به تبدیل وضعیت استخدامی تعداد 70 نفر از همکاران خود از حق‌التدریس به پیمانی شده است.

 

وی گفت: هجدهمین دوره مسابقات ملی مهارت در سال 1396 برگزار خواهد شد که ثبت‌نام از متقاضیان از ابتدای سال جاری شروع و تا 10 تیرماه 1396 در 36 رشته ادامه خواهد داشت.

 

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی افزود: آزمون مرحله شهرستانی این دوره از مسابقات در تاریخ 13 تیرماه 1396 در مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای سطح استان برگزار خواهد شد.

 

خوشایند در خصوص مهم‌ترین برنامه‌های اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی در سال 1396 گفت: این برنامه‌ها با رویکرد اقتصاد مقاومتی تولید اشتغال انجام خواهد شد و شامل افزایش تعهدات آموزشی در سال 1396 به میزان 20 درصد نسبت به سال 1395، افزایش تنوع آموزشی در آموزش‌های تحت پوشش آموزشگاه‌های آزاد، استفاده حداکثری از ظرفیت اسمی آموزشگاه‌های آزاد و بخش دولتی، اجرای طرح اعتبارسنجی آموزشگاه‌های آزاد و مراکز دولتی، آموزش مدیران و مربیان یخش خصوصی، نظارت و بازرسی بر عملکرد آموزشگاه‌های آزاد تحت پوشش، برگزاری دوره‌های آموزشی به صورت وبینار، افزایش حرفه‌های آموزشی در حوزه فناوری‌های راهبردی، انجام مطالعات آمایش سرزمین و اشتغال با رویکرد مهارت آموزی، طراحی و پیاده‌سازی سامانه سنجش آنلاین مهارت جهت توسعه آزمون‌های الکترونیکی و آموزش فنی و حرفه‌ای در بخش سکونت‌گاه‌های غیررسمی است.

 

وی اضافه کرد: آموزش فنی و حرفه‌ای در بخش کاهش آسیب‌های اجتماعی، مشاوره و هدایت شغلی کارآموزان بخش دولتی و غیردولتی، رهگیری وضعیت اشتغال مهارت‌آموختگان بخش دولتی و برگزاری مسابقات ملی مهارت براساس هجدهمین منشور مسابقات در سطح شهرستانی و استانی از دیگر برنامه‌ها است.

 

انتهای پیام/ ط

 

http://dana.ir/1087332
ارسال نظر
نظرات
بنر جام جهانی کانال_دانا_داخلی سلام_صفحات_داخلی