شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خوزستان
ساعت: 15:55 منتشر شده در مورخ: 1396/01/31 شناسه خبر: 1088134
نماینده دزفول در مجلس:
سکوت دولتی سازمان محیط‌زیست زندگی را از مردم می‌گیرد
نماینده ی مردم شهرستان دزفول گفت: سکوت سازمان محیط زیست برابر فشارهای دولتی، انتقال آب و سدسازی بزرگترین معضلات را موجب می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از “دزفول امروز”، مسئله ی محیط‌زیست و حفاظت آن جزء امور حیاتی جامعه است که تخطی از این مسئله خسارات جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

به اعتقاد نماینده ی مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی سازمان حفاظت محیط‌زیست طی سه دهه گذشته نسبت به اهمیت جایگاه و وظایف خود آگاه نبوده و حساسیت لازم را نداشته است.

روابط عمومی دفتر نماینده ی مردم شهرستان دزفول در مجلس شورای اسلامی، اظهارات عباس پاپی زاده در رابطه با سیاست های کلی محیط زیست ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری را به شرح زیر انعکاس داد.

وی اظهار کرد: رهبر انقلاب در آبان ۹۴ جلسه ای بسیار مهم با حضور فعالان زیست محیطی، مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، کمیسیون کشاورزی مجلس داشتند.

این نماینده ی مجلس شورای اسلامی عرضه داشت: در این جلسه سیاست های کلی محیط زیست از سوی معظم له ابلاغ شده و توجه به آنها را در اولویت قرار دادند.

پاپی زاده ایجاد نظام یکپارچه‌ ی ملی محیط زیست، مدیریت هماهنگ و نظام‌ مند منابع حیاتی، جرم‌ انگاری تخریب محیط زیست، تهیه‌ ی اطلس زیست‌ بوم کشور، تقویت دیپلماسی محیط زیست، گسترش اقتصاد سبز و نهادینه‌ سازی فرهنگ و اخلاق زیست‌ محیطی را محورهایی از ابلاغیه ی رهبر انقلاب برشمرد.

وی یادآور شد: بعد از ابلاغ سیاست های کلی محیط زیست ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری دستگاه ها اقداماتی را در جهت بهبود وضعیت محیط زیست انجام دادند.

نماینده ی مردم دزفول افزود: جهت بهبود وضعیت هوای کلانشهرها لایحه ی هوای پاک اکنون در صحن علنی مجلس در حال بررسی بوده و راجع به جرم انگاری تخریب محیط زیست و شفاف سازی برخورد با صنایع آلاینده ی هوا نیز اقدامات موثری از سوی دستگاه های ذی ربط انجام شده.

پاپی زاده اضافه کرد: در واقع جرم انگاری تخریب محیط زیست و  برخورد با متعدیان محیط زیست و صنایع آلاینده ی نسبت به گذشته با شدت بیشتری انجام می شود.

لایحه هوای پاک موثرترین گام در راستای اجرای سیاست های کلی محیط زیست

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: تصویب لایحه ی هوای پاک اولین گام در راستای به اجرا درآوردن سیاست های کلی محیط زیست خواهد بود.

وی ابراز امیدواری کرد: انتظار می رود با تصویب نهایی و اجرای این لایحه، دولت ضعف های گذشته ی خود را در حوزه محیط زیست رفع و با جدیت در راستای اجرای لایحه ی فوق و بهبود وضعیت محیط زیست گام بردارد.

مغفول ماندن اقتصاد سبز در کشور 

این نماینده ی مردم در مجلس دهم، با تبیین این موضوع که اقتصاد سبز در کشور مغفول مانده است، تصریح کرد: گسترش اقتصاد سبز یکی از محورهای سیاست های کلی محیط زیست ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری است.

پاپی زاده ابراز تاسف کرد که این موضوع در کشور ناشناخته بوده و تاکنون هیچ اقدامی در جهت تحقق آن انجام نشده است؛ البته شاید از سوی بخش خصوصی اقداماتی مبتنی بر اقتصاد سبز صورت گرفته باشد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دستورالعملی در این راستا تعریف نشده و اقتصاد سبز به هیچ وجه در اولویت کاری سازمان حفاظت محیط زیست یا دیگر دستگاه ها قرار ندارد.

محیط زیست، بزرگترین معضل آینده کشور

منتخب مردم دزفول در مجلس دهم، بیان داشت: کارشناسان بزرگترین معضل آینده ی کشور را در حوزه ی محیط زیست پیش بینی کرده اند.

وی توضیح داد: وضعیت بحرانی محیط زیست به طور عمده در دو بخش آلودگی هوا و دگرگونی های زیست محیطی مبتنی بر «آب» یعنی خشکی تالاب ها، دریاچه ها و شکل گیری کانون های ریزگردهای نمکی تعریف و به نوعی در آینده زندگی را برای مردم غیرقابل تحمل می کند.

این نماینده ی مجلس شورای اسلامی یادآوری کرد: متاسفانه سازمان حفاظت محیط‌زیست طی سه دهه ی گذشته نسبت به اهمیت، جایگاه و وظایف خود آگاه نبوده و حساسیت لازم را نداشته است.

پاپی زاده اذعان نمود: این سازمان به دلیل دولتی بودن، توسط برخی دستگاه های اجرایی و دولت با فشارهای غیرمنطقی در مقابل طرح های عمرانی مخرب محیط زیست وادار به سکوت می شود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این در حالی است که طرح های عمرانی مانند موضوع انتقال آب و سد سازی های گسترده مشکلات زیست محیطی زیادی را برای کشور و اکثر استان ها فراهم کرد.

وی ابراز کرد: از سویی خشک کردن دریاچه ی ارومیه برای کشاورزی اقدام نادرست و غیرکارشناسانه ای بوده که سازمان حفاظت محیط‌زیست سال هاست در مقابل آن سکوت می کند.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1088134
ارسال نظر
نظرات
بنر جام جهانی کانال_دانا_داخلی سلام_صفحات_داخلی