شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان هرمزگان
ساعت: 16:03 منتشر شده در مورخ: 1396/04/17 شناسه خبر: 1144123
نویسنده ادبیات کودک و نوجوان:
حوزه نشر وتوزیع کتاب در کشور نابسامان است
نویسنده حوزه ادبیات کودک و نوجوان با اشاره به اینکه وظیفه نویسنده نوشتن کتاب است و مشکل اصلی و اساسی در حوزه نشر توزیع است،اظهار کرد: حوزه نشر و توزیع کتاب در کشور به شدت نابسامان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کیش پرس،کودکان امروز آینده سازان فردایی هستند که ما در آن امید به پیشرفت و توسعه، قرار گرفتن در قطب قدرتمند اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی وهنری را داریم.

اگر به دنبال ارزش های نوین برای جامعه های درخشان هستیم باید دستان خود را به سوی کودکان دراز کنیم و ادبیات همان چیزی است که به گفته بزرگان کودکان را کشف و بازآفرینی می کند. ادبیات کودک را رهبری می کند و موجب تقویت اندیشه در او می شود.

راهنمایی اخلاقی، ایجاد اعتماد به نفس، ارضای نیازهای ذهنی و عاطفی و لذت بردن ،از دستاوردهای ادبیات است.

ادبیات عامل وحدت همه کودکان جهان محسوب می شود. ادبیات کودک با او زاده می شود و در تمام دوران کودکی در کنار اوست.

نازیلا نوبهاری رمان نویس و نویسنده آثار کودک و نوجوان که سال هاست در جزیره کیش سکونت دارد در گفتگو با خبرنگار کیش پرس با اشاره به اینکه نویسندگی در دنیای کودک و نوجوان جاذبه های خاص خود را دارد گفت: در کشور ما نویسندگان کودک و نوجوان بسیار خوبی در حال کار و فعالیت در حوزه ادبیات کودک و نوجوان هستند ضمن اینکه آثار ترجمه ای بسیاری نیز در این حوزه وجود دارد.

وی افزود: بزرگترین مشکل نویسندگان حوزه ادبیات چه بزرگسال و چه کودک ونوجوان مشکلات نشر و توزیع کتاب است.

نوبهاری اظهار کرد: وضعیت نشر و پخش کتاب امروزه به شدت نابسامان است به طوری که تیراژ چاپ کتاب گاه به هزار جلد هم نمی رسد.

وی ادامه داد: با وجود اینکه بسیاری از کتاب های نگارش شده در حوزه ادبیات کودک و نوجوان از ارزش نوشتاری بالایی برخوردار است در بخش نشر و توزیع زمین گیر می شود.

این نویسنده ادبیات کودک و نوجوان هفت کار کودک از وی منتشر شده با بیان اینکه در سال گذشته چهار جلد کتاب در این حوزه به چاپ رسانده، افزود: تیراژ هر کتاب بیش از 500 جلد نبود زیرا در توزیع مشکل وجود دارد.

وی با بیان اینکه وظیفه نویسنده نگارش کتاب است نه نشر و توزیع اضافه کرد: این مشکل در سطح کشور وجود دارد و باید چاره ای برای آن اندیشید.

نوبهاری با تاکید بر اینکه در جزیره کیش نیز مشکل توزیع کتاب مانند کشور وجود دارد، افزود: نشر و چاپ کتابی که در ادبیات کودک و نوجوان سال گذشته انجام دادم هزینه زیادی داشت در حالیکه بسیاری از دوستان به خصوص نگارگر این آثار در دریافت هزینه ها بسیار همراه و همکار بود و حتی برخی از کارهای کتاب ها را به رایگان انجام داد اما در نهایت کتاب ها به تعداد فرهنگسراها نیز در کیش خریداری نشد.

وی افزود: در ابتدای امر سازمان قول مساعد داد تا 500 جلد از هر کتاب را خریداری کند اما در بخش مالی مورد موافقت قرار نگرفت.

نویسنده رمان «یک فنجان قهوه تلخ » و« غرغروخان» با بیان اینکه از سال گذشته حرکت مثبتی در راستای توسعه بخش فرهنگ و ادب با حضور نویسندگان مطرح کشور در کیش آغاز شده است،تاکید کرد: برگزاری پاتوق ادبی و نقد آثار نویسندگان شعر و ادبیات در فرهنگسرای سنایی که توسط معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان انجام شده به صورت مداوم و هرماه درآمده و به نوعی یک دوره آموزشی برای نویسندگان و شاعران محسوب می شود.

وی ادامه داد: این حرکت در حوزه ادبیات کودک و نوجوان نیز باید آغازشود  اگر چه در گذشته چند جلسه ای با حضور اساتیدی چون رضا رهگذر و مصطفی رحماندوست انجام شده اما به دلایل نامشخص این حرکت ادامه نیافت و امید است با برگزاری پاتوق های ادبی در حوزه داستان نویسی و شعر کودکان این بخش نیز رونق یافته و به صورت ماهیانه برگزار شود.

نویسنده «ماجرای کره اسب کوچولو» با بیان اینکه در حوزه ادبیات کودک و نوجوان، نویسندگان حوزه های جدیدی را باید تجربه کنند، تاکید کرد: در بخش داستان ها و ادبیات تخیلی کمتر کار شده که این شاید به نویسندگانی برمی گردد که در این حوزه کار نکرده اند و شاید به استقبال مردم که علاقه چندانی به این حوزه از ادبیات نشان نداده اند.

وی با اشاره به اینکه زمینه های نگارش در این حوزه  اکنون آماده است اظهار امیدواری کرد با حمایت های دولت و بخش خصوصی از هنر و ادبیات کهن ایران و نویسندگان توانمند ایرانی گام های مثبت ومهمی در این عرصه برداشته شود.

نازیلا نوبهاری شاعر و نویسنده جزیره کیش متولد 1350، نوشتن را با رمان « یک فنجان قهوه تلخ» در سال 1385 آغاز کرد که تاکنون سه بار تجدید چاپ شده است. وی سه مجموعه شعر و هفت کار کودک نیز علاوه بر دو رمان خود دارد.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1144123
ارسال نظر
نظرات