شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 21:29 منتشر شده در مورخ: 1396/04/26 شناسه خبر: 1151485
آغاز مرحله پیش‌گرم کارخانه کک طبس از نیمه اول مرداد/ اشتغالزایی معدن زغالسنگ کلشانه برای ۲۰۰ نفر
رییس اداره صنعت، معدن و تجارت طبس گفت: کارخانه کک طبس آماده بهره برداری است و پیش گرم آن از نیمه اول مرداد انجام خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از پایگاه خبری طبس نیوز، مرتضی جلالی فرد در نشست خبری گفت: منطقه ویژه فناوری معدن کاری در طبس حال پیگیری است.

وی افزود: در حوزه معادن بیش از ۵۰ درصد ذخایر معدنی استان خراسان جنوبی در طبس است و از لحاظ پروانه اکتشافی ۲۵ درصد مربوط به طبس است.

رییس اداره صنعت معدن و تجارت طبس ادامه داد: مجموعه معدنی استان نگاه ویژه ای به شهرستان دارد و از مهم ترین واحدهای صنعتی کارخانه کک و زغال شویی ممرادکو خواهد بود که در حوزه صنایع در دست پیگیری است.

جلالی فرد بیان کرد: ۳۵ ماده معدنی در شهرستان طبس داریم که سه نوع آن صادراتی است و شامل فلورین، زغال حرارتی و سنگ های ساختمانی مرمریت است که عمده آن به کشورهای ترکیه و چین صادر می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه زغال ذخایر شهرستان دو نوع کک شو و حرارتی داریم که کک شو واردات نیز داریم و برای کارخانه کک طبس ۲۵ درصد از این نوع لازم داریم که وارد کنیم.

رییس اداره صنعت معدن و تجارت طبس در خصوص زغال کک حرارتی گفت: عمده این نوع زغال به کشور ترکیه و مرز آذربایجان و بندرعباس و بندر امام خمینی صادر میشود.

وی در خصوص صادرات ریلی گفت: تاکنون صادرات ریلی انجام نشده اما با مسئولین راه آهن در این خصوص صحبت شده که قرار است از طریق دو ایستگاه شیرگشت و کال شور صورت پذیرد.

کارخانه کک
جلالی فرد در خصوص راه اندازی کارخانه کک گفت: این کارخانه در سال گذشته جز طرح های اقتصاد مقاومتی قرار گرفت و برای راه اندازی آن مسئولین استان و شهرستان تلاش های بسیار کردند.

وی افزود: این کارخانه نیاز به ۳۰ میلیارد تومان پول داشت که بنا شد ۲۰ میلیون تومان آن از طریق وام و ۱۰ میلیون تومان آن از آورده خودشان باشد.

رییس اداره صنعت معدن و تجارت طبس ادامه داد: در مورد وام، بانک ضمانت میخواست و مشکلاتی پیش آمد که در نهایت مشکل حل شد و اکنون این کارخانه از لحاظ فنی آماده است.

وی با بیان اینکه اگر کارخانه کک آغاز به کار کند دیگر امکان خاموش شدنش وجود ندارد گفت: حساسیت هایی که برای کارخانه کک وجود دارد به همین علت است و باید از نظر سوخت و تامین مواد اولیه آن کاملا مطمئن باشند

جلالی فرد خاطرنشان کرد: این کارخانه آماده بهره برداری است و پیش گرم آن از نیمه اول مرداد انجام خواهد شد و یا دو ماه بعد از تزریق زغال افتتاح خواهد شد.

سیمان و کانسرام

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت طبس در بخش دیگری از سخنان خود به کارخانه های سیمان و کانسرام اشاره کرد و گفت: مشکل سیمان سال گذشته جز طرح هایی بود که در کارگروه تسهیل و رفع موانع شناسایی و در استان تصویب شد و سپس آن را به بانک فرستادیم.

وی افزود: مبلغ ۲ میلیارد تومان برای کارخانه سیمان و مبلغ ۳ میلیارد ریال کارخانه کانسرام نیاز داشت که سیمان را به بانک صنعت و معدن و کانسرام به بانک ایران زمین معرفی شدند.

جلالی فرد با اشاره به مشکلات کارخانه سیمان گفت: این کارخانه کماکان مشکلات مربوط به سهامدارانش وجود دارد و تا این مشکل حل نشود هیچ کس نمیتواند کمکی کند.

وی در خصوص شکایت کارگران گفت: این موضوع ارتباطی به اداره صنعت و معدن ندارد و ما در رابطه با شکایت آنها اجازه پیگیری نداریم و این مربوط به اداره کار است.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت طبس گفت: بنیاد برکت و فلات ایرانیاندو سهامدار اصلی این کارخانه هستند و بنیاد برکت میگوید دوره مشارکت من تمام شده و باید کسی سهام من را بخرد.

وی افزود: از طرفی فلات ایرانیان میگوید در حال حاضر پولی برای خرید سهم ندارد و از طرف دیگر قیمت تمام شده کارخانه سیمان ۲۱ میلیارد تومان است که برای سرمایه گذار معمولا تا سقف ۱۵ میلیارد تومان میتواند باشد.

وی بیان کرد: همه مسئولین پیگیر این قضیه هستند که مشکل حل شود.

زغال کلشانه

جلالی فرد در خصوص مجموعه زغال کلشانه گفت: در کلشانه مجموعه زغال حرارتی است که از طریق مزایده وارد شده است.

وی افزود: در ده روز گذشته عملیات آن کامل شده و تا تیر ماه سال آینده ۲۰۰ نفر نیرو مشغول به کار خواهند شد و طراحی آن مکانیزه خواهد بود.

رییس صنعت، معدن و تجارت طبس خاطرنشان کرد: دستگاه حفاری مجموعه زغالسنگ منحصر به فرد است که میتواند ۳۰۰ متر را حفاری کند و این مجموعه زغال قابل توجهی دارد.

وی گفت: این مجموعه در حال حاضر ۲ لایه زغال یک و نیم متری دارد و از نظر فنی زغالسنگ ۲ آن یک بلوکش آماده است که شروع به کار کند و در یک بازه زمانی حدود شش ماهه نتایج اولیه مشخص و تا یکسال دیگر آغاز به کار خواهد کرد و ۲۰ میلیارد بهره وری دارد.

کارخانه پتاس

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت طبس در خصوص کارخانه پتاس گفت: معدن پتاس در طبس و کارخانه فرآوری آن در خوربیابانک است.

وی افزود: معدن پتاس در حوزه شهرستان طبس پروانه بهره برداری دارد که در زمانی که جز استان یزد بودیم از آنجا صادر شد و اکنون نیز در استان خراسان جنوبی است و تمام ارتباط کاریش با اینجاست.

جلالی فرد تاکید کرد: هیچ بحثی در این موضوع نیست اما در خصوص واحد فرآوری آن کارخانه در ۱۵ کیلومتری معدن و نزدیک به خوربیابانک است چرا که از زیرساخت های آنجا نیز استفاده میکند.

وی بیان کرد: به دلیل شورابه هایی که از خاک طبس برداشت میشود ما حقوق دولتی میگیریم و در حال پیگیری سهم دو درصد معادن آن نیز هستیم.

۱۴۰۰ بازدید طی ۱۰۰ روز از واحدهای صنفی طبس

جلالی فرد در بخش دیگری به بازدید از واحدهای صنفی اشاره نمود و گفت: در صد روز گذشته هزار و ۴۰۰ بازدید از واحدهای صنفی داشتیم که میانگین روزانه آن ۱۴ بازدید میشود که این میزان در سال گذشته ۹ بازدید در روز بود.

وی ادامه داد: در سال گذشته ۹۹ پرونده متخلف به مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال و امسال ۳۲ پرونده به مبلغ ۷۰ میلیون ریال داشتیم.
جلالی فرد بیان کرد: سال ۹۵ تعداد ۶۰ و امسال ۳۵ گشت مشترک داشتیم که اعضای آن شامل تعزیرات، اماکن، نیروی انتظامی، آگاهی، اتاق اصناف و مرکز بهداشت میباشند.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت طبس گفت: ما مطالبات ۱۰ شرکت بزرگ که بدهی معوقه کارگری دارند را بررسی کردیم که میزان ۲۸۸ میلیارد تومان طلب دارند و میزان ۲۱۲ میلیارد تومان آن زیر مجموعه وزارت کار و رفاه اجتماعی هستند در حالی که همه بدهی ما ۷ میلیارد تومان است.

وی افزود: از تعداد ۱۰ واحد بزرگ کارگری در سال گذشته ۴۲۱ نفر تعدیل که عمده آنها از سیمان و کانسرام بودند و تعداد ۲۰۰ نفر جذب شدند.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1151485
ارسال نظر
نظرات
کانال_دانا_داخلی سلام_صفحات_داخلی
Page Generated in 0/0549 sec