شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 14:30 منتشر شده در مورخ: 1396/05/18 شناسه خبر: 1167504
خواهر شهید فرهادی:
خبرنگار با خلق بهترین واژه ها در تلاش است که مشکلات و درهای جامعه را به تصویر بکشد
خواهر شهید فرهادی گفت: خبرنگار با خلق بهترین واژه ها در تلاش است که مشکلات و درهای جامعه را به تصویر بکشد و مشکلات را باز گو کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ پروین فرهادی، خواهر شهید خبرنگار محمدرضا فرهادی در گفتگو با خاورستان، اظهارکرد: شهیدفرهادی از کودکی علاقه ی زیادی به هنر خصوصا عکاسی داشت.

وی با بیان اینکه این شهید از دوران راهنمایی عکس ها و اخبار مسجد را به طور پیوسته جمع آوری می‌کرد، گفت: شهید فرهادی در دوران راهنمایی همراه با جریانات انقلاب وقت زیادی را جهت اخبار و مطالعه میگذارند و همین باعث شد که در اتحادیه انجمن های اسلامی شروع به کار تبلیغی کند و سرانجام به عنوان خبرنگار روزنامه آینده‌سازان فعالیت خود را شروع کرد و فعالیت خالصانه خود را بویژه در واحد خبر اتحادیه انجمن های اسلامی ادامه داد.

خواهرشهید فرهادی گفت: خاطره ای که از شهید فرهادی دارم این است که روزی با ایشان به نانوایی رفته بودیم نانوایی شلوغ بود لذا نانوا با توجه به آشنایی نانی را که برای خودش کنار گذاشته بود به ما داد محمدرضا خیلی ناراحت شد وگفت باید صبر میکردیم تا نوبت مان میشد. لذا وقتی به خانه آمد تکه نان خشک باقی مانده از روز قبل را خورد وحاضر نشد از نان تازه استفاده کند .این قضیه من و هرکسی دیگر را را به فکر وامیدارد که ما باید تا این حد ما به حقوق دیگران اهمیت دهیم.

فرهادی درپاسخ به این سوال که میزان تاثیر خبرنگار در رفع مشکلات جامعه چگونه است، گفت: خبرنگار با خلق بهترین واژه ها در تلاش است که مشکلات و درهای جامعه را به تصویر بکشد و مشکلات را باز گو کند اما وقتی به مشکلات خود میرسد چیزی نمی نویسد چون او مشکلات شهروندان را مهمتر از مشکلات خود میداند و با ایفای نقش صحیح خود میتواند جامعه را به سوی پیشرفت سوق بدهد.

وی ادامه داد: حتما می‌دانید که نقش خبرنگاران و موثر بودن آنها در جنگ تحمیلی وجنگ نرم انکار ناپذیر است. آنها در طول هشت سال دفاع مقدس با تولید هزاران خبر و گزارش برگهای زرینی را به نمایش گذاشتند و این است موثر بودن یک خبرنگار .در این دوران که عصر اطلاعات و فناوری  است نقش خبرنگار در جامعه بیشتر مورد توجه است چرا که در رفع مشکلات مردم و جامعه تازه ترین اطلاعات و اخبار را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهند.

خواهرشهید فرهادی در خصوص انتظاراتی که می‌توان از یک خبرنگار داشت، گفت: با توجه به اینکه خبرنگارها چشم و گوش مردم هستندو انتظار میرود که به کشف حقیقت ها بپردازند.

فرهادی تصریح کرد: انتظار دیگر اینکه نقش واسطه بین مردم و مسئولان باشند. نقد عملکرد خوب یا بد حاکمان در رسانه ها از دیگر وظایف خبرنگاران است چراکه موضوعات و مطالبات مردم باید از مسئولین پرسیده شودبه خصوص موضوعاتی که حافظ منافع ملی باشد.

وی در پایان افزود: پیامبر اسلام در حدیثی فرمودند "حق را بگو و در راه خدا از ملامت هیچ ملامت گری نهراس. حق طلبی و حق گویی و آزادی بیان از مهمترین ویژگی یک خبرنگار موفق و خداترس است وخوب میدانیم که که اگر اصحاب رسانه آزادی بیان نداشته باشند یقینا جامعه با چالش روبرو خواهد شد و ضرر خواهد کرد و بنابراین خبرنگار باید آزادی امنیت در بیان خبر وتحلیل برخوردار باشد تا شاهد پیشرفت جامعه باشیم و اگر غیر این باشد و آزادی بیان وجود نداشته باشد خشونت ها در برابر خبرنگاران و افزایش نا امنی ها را شاهد خواهیم بود که این خود میتواند کار رسانه ها را با چالش روبرو نماید . زمانی خبرنگار میتواند رسالتش را خوب انجام دهد که آزادی بیان و امنیت در بیان خبر داشته باشد و این وظیفه مسئولین است که این بستر را فراهم کنند تا انگیزه و نشاط در جامعه خبرنگاران رشد پیدا کند.
 

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1167504
ارسال نظر
نظرات
بنر جام جهانی کانال_دانا_داخلی سلام_صفحات_داخلی