شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 09:03 منتشر شده در مورخ: 1396/05/21 شناسه خبر: 1168105
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان درمیان:
در سطح شهرستان درمیان 22 صندوق خرد زنان روستایی فعال است
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان درمیان گفت: تعداد 22 صندوق خرد زنان روستایی در سطح شهرستان درمیان فعال است که زمینه اشتغالزایی و منبع درآمد برای زنان روستایی شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ وحید ضائیان احمدی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان درمیان، در گفتگو با وحدت درمیان، اظهار کرد: در سطح شهرستان صندوق های خرد زنان روستایی جهت اشتغال زایی برای زنان در روستا ها راه اندازی شده است.

وی افزود: در حال حاضر 22 روستا دارای صندوق خرد زنان هستند که میانگین اعضای هر صندوق 25 نفر بوده و میانگین اعتبارات به هر نفر تا 500 هزار تومان به صورت میانگین وام و اعتبار با کارمزد دو درصد داده می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیان کرد: این صندوق ها مزایایی برای زنان روستایی دارد که هر فرد می‌تواند با توجه به وسع و توانش از دو هزار تا 10 هزار تومان در این صندوق ها سرمایه گذاری و پس انداز کند و این مبلغ برایش پس انداز می‌شود.

ضیائیان احمدی ادامه داد: ضمن اینکه این افراد می‌توانند از وام این صندوق ها که نیازی به ضامن و وثیقه نداشته و با کمترین کارمزد ( دو درصد) بدون زحمت و عزیمت به شهر برخوردار شده و تسهیلات دریافت کنند که وام پرداختی با توجه به موجودی صندوق محاسبه می‌گردد.

وی اذعان کرد: این صندوق ها بیش از 10 سال است که تشکیل شده و باعث اشتغال زایی برای افراد زیادی شده است و در برخی مواقع باعث توسعه مشاغل شده که در آمار تولید و اشتغال تاثیر به سزایی داشته است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گفت: معمولا اعتبارات این صندوق ها در زمینه پرورش دام سبک و سنگین، مرغ بومی، فروشندگی، قالیبافی، حوله بافی، جاجیم بافی، پرورش قارچ، عرقیات گیاهی، تولید خشکبار، تولید کشک و انواع لبنیات و سایر کارها برای زنان روستایی باعث اشتغال زایی و به تبع آن کسب در آمد شده است.

ضیائیان احمدی عنوان کرد: هدف از ایجاد این صندوقها توانمند سازی اقتصادی و اجتماعی زنان روستایی از طریق این تشکل است و این صندوقها می‌توانند بار اجتماعی ، همبستگی  و مشارکتی داشته باشند و هم بار مالی و اقتصادی و از طرفی با ایجاد مشاغل خانگی این موضوع باعث افزایش اعتماد به نفس اجتماعی زنان روستایی و ارتقای سطح کیفیت زندگی آنها خواهد شد.
 

وی با بیان اینکه وضعیت پیشرفت و موفقیت  صندوق ها را از دو جنبه می‌توان بررسی کرد، بیان کرد: تا کنون از نظر مالی و اعتباری صندوق خرد زنان گزیک موفق بوده و از نظر اشتغال صندوق خرد زنان روستای درمیان نسبت به سایر صندوقها موفق بوده است.

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه از طرف جهاد کشاورزی و همین صندوق های خرد برای زنان کلاس های هنری برگزار می‌کنیم تا کنون در روستای سرو از بخش مرکزی کلاس حوله بافی برگزار کرده ایم.

ضیائیان احمدی بیان کرد: هزینه برگزاری کلاس برای هرنفر۲۵هزار تومان بوده که این کلاس ها در مدت زمان  ۱۸۰ ساعت عملی از طرف مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان برای خواهران برگزار می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: بازارفروش با عنایت به اینکه مربی دوره خود با کارآموزان قرارداد خرید تضمینی می‌بندد لذا بازار فروش پوشش داده می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گفت: برای روستای تخته جان(بخش قهستان) قبلا کلاس برگزار شده و برای روستاهای نصرالدین و طبس مسینا(بخش گزیک) ،  چک (بخش مرکزی) و منصورآباد (بخش قهستان) درحال برنامه ریزی است که انشا الله به زودی برگزار خواهد شد.

ضیائیان احمدی عنوان کرد: در روستای سرو(بخش مرکزی) ۵ کارگاه پس از اتمام دوره ایجاد شده است که خواهران می‌توانند جهت ادامه کار در این کارگاه ها فعالیت داشته باشند.

وی با بیان اینکه درواقع این کلاس ها باهزینه ای بالغ بر ۱۵۰هزارتومان برای هرنفر درمرکز شهرستان برگزار می‌شود، تصریح کرد: جهاد کشاورزی  با رایزنی و مذاکره با مربیان حوله بافی ، مربیان فنی و حرفه ای و هزینه پایین یعنی هزینه ۲۵هزارتومان برای هرنفر در روستاهای سطح شهرستان این کلاسها رابرگزارکرده و از این طریق از خواهران حمایت می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اذعان کرد: همچنین اعضای این صندوقها می‌توانند از صندوقهای خرد روستای خود بعد ازاتمام دوره ، وام قرض الحسنه جهت راه اندازی کارگاه دریافت نمایند.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1168105
ارسال نظر
نظرات
بنر جام جهانی کانال_دانا_داخلی سلام_صفحات_داخلی