شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 14:26 منتشر شده در مورخ: 1396/05/21 شناسه خبر: 1169025
مدیرکل دامپزشکی استان خراسان جنوبی خبرداد
اجرای طرح اقدامات بهداشتی دامی افغانستان از خراسان جنوبی/ میدان دام بیرجند افتتاح می شود
مدیرکل دامپزشکی استان خراسان جنوبی گفت: میدان دام بیرجند به زودی و تا پایان نیمه اول سال 96 افتتاح خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، علیرضا رفیعی پور مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی، صبح امروز و به مناسبت روز خبرنگار، از پایگاه خبری خاورستان بازدید کرد و روز خبرنگار را تبریک گفت.

 

رفیعی پور با اشاره به اینکه عرصه خبرنگاری و دامپزشکی ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند و قلم خبرنگار مثل سرنگ دامپزشکان و پزشکان است گفت: بسیاری از بیماری های ناشناخته و یا شناخته شده که امکان درمان آن وجود ندارد، با اطلاع رسانی خبرنگاران به گوش مردم می رسد تا توصیه های پزشکی و راه‌های پیشگیری به اطلاع مردم برسد.

 

وی با اشاره به اینکه تنها سازمانی که خدمات آن رایگان بوده و یارانه مستقیم به مردم می دهد سازمان دامپزشکی است، بیان کرد: هشت میلیارد تومان بودجه دامپزشکی در غالب مواد بیولوژیک، در حوزه‌ زنبورستان، آبزی‌پروری، دامداری و مرغداری چه به صورت صنعتی و چه به سنتی صرف شده است.

 

مدیرکل دامپزشکی استان خراسان جنوبی با بیان اینکه در فضای کشوری، خراسان جنوبی یک استان مرزی است، افزود: به استان ما به عنوان مرزداران حوزه ی سلامت نگاه می شود و ما باید از شیوع بیماری به داخل کشور جلوگیری کنیم که تا کنون با فعالیت‌های سازمان دامپزشکی در این خصوص موفق عمل کرده ایم.

 

رفیعی پور تصریح کرد: به لطف الهی به دلیل شرایطی که افغانستان دارد سازمان فائو با ایران وارد مذاکره شده که نتیجه آن تفاهم نامه‌ای بود که پایلوت اجرایی آن خراسان‌جنوبی است.

 

وی در خصوص این تفاهم نامه ادامه داد: نیروهایی از افغانستان با هزینه فائو وارد ایران می شوند و بعد از آموزش توسط ایران به کشور خود برمی گردند، از این طریق میزان انتقال بیماری از این کشور به ایران کاهش می‌یابد.

 مدیرکل دامپزشکی استان خراسان جنوبی در خصوص تب کریمه کنگو گفت: این بیماری به هیچ عنوان از طریق دام و یا گوشت آن تشخیص داده نمی شود و تنها از طریق ابتلای انسان به این بیماری مشخص می شود، به همین دلیل خرید گوشت به صورت سنتی خطرناک بوده و باید اصول ذبح دام به طور کامل رعایت شود.

 

رفیعی پور در این خصوص گفت: برای ذبح دام از دستکش استفاده کرده و پس از ذبح گوشت آن درون پلاستیک یا ظرفی قرار داده شود و سپس به مدت 24ساعت در یخچال نگهداری شود، گوشتی که 24ساعت در دمای صفر تا 14 درجه نگهداری شود از هرگونه بیماری ، قارچ و یا ویروس پاک خواهد بود.

 

وی تصریح کرد: میدان دام بیرجند به زودی و تا پایان نیمه اول سال 96 افتتاح خواهد شد و تا آن زمان از پخش دام در میدان دام فعال غیربهداشتی جلوگیری خواهد شد.

 

در خصوص آزمایشگاه تخصصی دامپزشکی شرق کشور هم گفت: این آزمایشگاه تاکنون 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که قول هایی در خصوص تخصیص اعتبار این آزمایشگاه از اعتبارات ملی و استانی گرفته شده که امیدواریم امسال کار ساخت این ازمایشگاه به پایان برسد.

 

انتهای پیام/

http://dana.ir/1169025
ارسال نظر
نظرات
بنر جام جهانی کانال_دانا_داخلی سلام_صفحات_داخلی