شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 20:44 منتشر شده در مورخ: 1396/05/22 شناسه خبر: 1169931
مدیر جهاد کشاورزی خلیل‌آباد خبر داد؛
اجرای طرح IPM در 1200 هکتار از مزارع انگور و پسته خلیل‌آباد
مدیر جهاد کشاورزی خلیل‌آباد از راه‌اندازی 3 کلینیک گیاه‌پزشکی در شهرستان خبر داد و گفت: یک هزار و دویست هکتار از باغات انگور و پسته شهرستان خلیل‌آباد زیر طرح تهیه محصول سالم (IPM) قرار دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از یار خراسانی، مجید طاهرپور ظهر امروز در نشست کارگروه مبارزه با قاچاق کالا شهرستان خلیل‌آباد اظهار داشت: عرصه فعالیت جهاد کشاورزی در بحث قاچاق کالا بیشتر با کالاها، کودها و سموم غیرمجازی است که در سطح شهرستان با توجه به کشاورزی بودن منطقه وجود دارد.

وی بابیان اینکه جهاد کشاورزی سعی در فرهنگ‌سازی و اقدامات پیشگیرانه در خصوص عدم استفاده از کالاهای غیرمجاز دارد، خاطرنشان کرد: در جهاد کشاورزی سعی شده است که اقدامات خود را به‌صورت پیشگیرانه، فرهنگ‌سازی و مقابله باعرضه کالاها، کودها و سموم غیرمجاز تقسیم‌بندی کند.

مدیر جهاد کشاورزی از آغاز اقدامات ترویجی آموزشی در سطح شهرستان خبر داد و تصریح کرد: اقدامات ترویجی آموزشی جهاد کشاورزی باهدف کاهش مصرف سموم شیمیایی و استفاده از روش‌های جایگزینی که در آن عدم استفاده از سم یا به حداقل رساندن استفاده سم انجام می‌گیرد.

وی با تأکید بر اینکه در بخش باغات پسته میزان فروش و مصرف سموم به‌شدت کاهش پیداکرده است، اذعان کرد: 90 درصد از بهره‌برداران باغات پسته سطح شهرستان با آموزش‌ها و نظارت‌هایی که صورت گرفته است بیش از 50 درصد مصرف سم را کاهش داده‌اند.

طاهرپور همچنین از برگزاری کلاس‌های آموزشی برای انگور داران شهرستان خبر داد و عنوان کرد: یک هزار و دویست هکتار از باغات انگور و پسته شهرستان خلیل‌آباد زیر طرح تهیه محصول سالم (IPM) قرار دارد.

وی گفت: میزان مصرف سموم شیمیایی در پسته به حدی کاهش‌یافته که شهرستان خلیل‌آباد در استان نمونه است و از شهرستان‌ها و استان‌های مختلف در حال بازدید از باغات کشاورزی پسته شهرستان برای الگو گرفتن از طرح مبارزه غیر شیمیایی با آفات هستند.

این مقام مسئول بابیان اینکه استفاده از کودهای مجوز دار و کودهای حیوانی و دامی توسط کشاورزان مورد تأکید جهاد کشاورزی است، تأکید کرد: متأسفانه قوانین در بحث برخورد با سموم و کودهای غیرمجاز بازدارنده نیست و جریمه فرد خاطی در مقابل سود فروش بسیار ناچیز است.

وی با تأکید بر اینکه اکثر فعالیت جهاد کشاورزی برای مبارزه با قاچاق کالا بیشتر بر روی پیشگیری و فرهنگ‌سازی است، بیان کرد: باید یک هماهنگی و تعاملی بین دستگاه‌های متولی امر در قاچاق کالا صورت گیرد.

طاهرپور از راه‌اندازی 3 کلینیک گیاه‌پزشکی در شهرستان خلیل‌آباد خبر داد و ابراز کرد: توزیع و تجویز نسخه‌های بدون کارشناسی توسط برخی افراد یکی از آفت‌های بخش کشاورزی شهرستان بود.

وی از توقف ارائه مجوز سم فروشی در سطح شهرستان خبر داد و تصریح کرد: 14 مرکز ارائه سم و کود مجاز در شهرستان وجود دارد و راه‌اندازی مرکز ارائه سم و کود جدید منوط به راه‌اندازی کلینیک گیاه‌پزشکی در آن مرکز است و همچنین سم فروشی‌هایی ک تخلفاتی داشته باشند دیگر پروانه فعالیت آنان تمدید نمی‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی خلیل‌آباد بابیان اینکه آفات و بیماری‌هایی که براثر مصرف کود و سموم غیرمجاز به وجود می‌آید بسیار زیاد است، اذعان کرد: کشاورزان باید به زمان‌های سم‌پاشی توجه ویژه‌ای داشته باشند و معرفی بهترین زمان‌های سم‌پاشی به جد در دستور کار جهاد کشاورزی شهرستان است.

وی در پایان بابیان اینکه ارسال پیامک‌های آموزشی و کارهای تبلیغاتی از فعالیت‌های جهاد کشاورزی است، خاطرنشان کرد: تعامل و تبادل اطلاعات با فعالان عرصه کشاورزی در دستور کار جهاد کشاورزی قرار دارد.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1169931
ارسال نظر
نظرات
کانال_دانا_داخلی املاک موسوی2 نیشگون نیوز سلام_صفحات_داخلی
Page Generated in 0/0436 sec