شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 11:05 منتشر شده در مورخ: 1396/06/21 شناسه خبر: 1191191
یادداشت/
بفرمایید بازدید کنید!
موضوع بازدید از سایت های نظامی کشورمان، با اظهارات آمانو در حاشیه اجلاس شورای حکام آژانس، وارد فاز جدیدی شده و ابعاد تازه ای به خود گرفته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پیام جغتای، طرح موضوع بازدید از سایت های نظامی کشورمان از طرف آمریکایی ها و آژانس انرژی اتمی و چراغ سبز برخی خودباخته های داخلی، با اظهارات آمانو در حاشیه اجلاس شورای حکام آژانس، وارد فاز جدیدی شده و ابعاد تازه ای به خود گرفته است.

 

در حالی که شاید بخش گسترده ای از افکار عمومی کشور تصور کنند که طرح این موضوع در ابتدا از طرف هر نهاد و یا کشوری، هرگز وارد فاز اجرایی نشود، اما اظهارات اخیر یوکیا آمانو نشان می دهد که آمریکایی ها روی این موضع حساب ویژه ای باز کرده و در ایجاد مقدمات لازم برای تحقق آن هیچ فرصتی را از دست نداده اند.

 

از طرفی دیگر، اقدامات مسئولان وزارت خارجه برای مقابله با این خواسته غیر متعارف و مستکبرانه از طرف آژانس و آمریکایی ها، چنگی به دل نمیزند، و تیم وزارت خارجه در این رابطه، راهبرد مشخصی در جریان مذاکرات هسته ای تعیین نکرده و عجله های غیر حرفه ای آنها در امضای برجام، گویا دردسر ساز شده است.

 

توصیه های رهبر معظم انقلاب به تیم مذاکره کننده و تلاش جریان های مردمی و حزبی برای ایجاد حساسیت روی واژه واژه های برجام، از طرف تیم مذاکره کننده مورد بی مهری واقع شده، و عدم تمرکز روی پروتکل های الحاقی نظیر موضوع بازدید از مراکز نظامی و هسته ای، در آینده ای نه چندان دور برای کشورمان چالش ساز شده است.

 

بازدید از مراکز نظامی، سناریوی نخ نمای غربی هاست

سابقه تاریخی آنچه که آمریکایی ها روی آن دست گذشته و مُصِر هستند تا ایران به آن تن دهد و اجازه بازدید از مراکز نظامی را برای آژانس انرژی اتمی صادر نماید، به هیچ وجه روشن نیست و آکنده از خدعه و نامردی در راستای طرح ریزی حمله نظامی به کشور هدف می باشد.

 

مشابه آنچه که آمریکایی ها، خواب آن را برای کشورمان دیده اند در عراق رخ داد و وقتی بازرسان سازمان ملل در حال بازرسی از مراکز نظامی عراق بودند، مهندسان سیا در مقام تکنیسین‌های سازمان ملل بیکار نبودند و تجهیزات جاسوسی را در پایگاه‌های عراق، نصب می‌کردند. اطلاعات بدست آمده از بازرسی‌ها بقدری دقیق بود که تمام موشک‌های آمریکا به اهداف شناسایی‌شده اصابت کرد و عملیات با موفقیت انجام شد.

 

این اتفاق در بیخ گوش کشورمان رخ داده است و مستندات تاریخی به قاره ای دیگر و یا کشوری در آن سوی اقیانوس ها مرتبط نمی باشد، بنابراین حداقل انتظار از دولتمردان و نخبه های سیاسی درک عمق فاجعه ای است که در اثنای سناریوی نخ نمای بازدید آژانس از مراکز نظامی اجرا خواهد شد.

 

آمریکایی ها در قبال انجام کدام تعهد خود، زیاده خواهی میکنند؟

 

گذشته از هشدار عواقب خطرناک بازدید از مراکز نظامی، این سوال به ذهن متبادر می شود: که آمریکایی ها که از تحقق کمترین تعهدات خود در برجام سرباز زده و نه تنها تحریمی را لغو نکرده، بلکه بر میزان و شدت آنها افزوده اند، با چه رویی انتظار دارند تا ما چنین اجازه خفت باری را به آنها بدهیم؟.

 

وقاهت و زیاده خواهی این یانکی ها انتها ندارد، پای منافع خودشان به هیچ حد و حسابی محدود نمی شوند، در تعهداتی که امضا میکنند، خود را کنار میزنند و فقط طرف مقابل را مورد مطالبه قرار می دهند، در این شرایط کوچکترین انفعالی در برابر آنها کار را دشوار خواهد ساخت.

 

در پایان طرح این سوال که "آیا آمریکایی ها نیز با وجود مسلح بودن به زرادخانه های هسته ای، آیا اجازه بازدید از مراکز نظامی خود را به کشور و یا نهاد خارج از کشورشان می دهند؟" نیز در این رابطه خالی از لطف نمی باشد.

اسماعیل زمندی

انتهای پیام/

http://dana.ir/1191191
ارسال نظر
نظرات
بنر جام جهانی کانال_دانا_داخلی سلام_صفحات_داخلی
Page Generated in 0/0863 sec