شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان غربی
ساعت: 16:56 منتشر شده در مورخ: 1396/06/30 شناسه خبر: 1198001
منافع رژیم صهیونیستی در حمایت از استقلال کردستان عراق
رژیم صهیونیستی از فرصت اعلام همه پرسی استقلال کردستان نهایت استفاده را برده و به عنوان تنها حامی این اقدام تجزیه طلبانه بارزانی درصدد کسب بیشترین منافع از این موقعیت تاریخی برای خود است که در یادداشت پیش رو به اختصار به گوشه ای از این منافع اشاره شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مکریان؛   با اعلام تاریخ قطعی برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان از سوی مسعود بارزانی موجی از مخالفت های منطقه ای بین و ملل حول این قضیه علنی شد. علاوه بر مخالفت های داخلی از سوی احزاب اپوزیسیون حزب مطبوع بارزانی از جمله جریان تغییر و جماعت اسلامی و دولت حاکم در عراق؛ موج مخالفت های خارجی و بین المللی از سوی همسایگان و بازیگران مهم منطقه ای و جهانی شکل گرفت. از ایران و ترکیه و عربستان تا آمریکا و کشورهای اروپایی هر کدام بنا بر استراتژی که دارند با تجزیه عراق مخالف هستند. ایرانی ها از حضور و نفوذ هرچه بیشتر دشمنان قسم خورده خود در این منطقه نگرانند و ترک ها از سرایت استقلال طلبی به کُردهای ترکیه از واهمه دارند. آمریکایی ها و همپیمانان اروپائیشان نیز کمرنگ شدن مبارزه با داعش و تروریسم را دلیل مخالفت خود با برگزاری انتخابات استقلال کُردهای عراقی اعلام کرده اند.

در این میان تنها رژیم صهیونیستی از این اقدام بارزانی حمایت کرده و با آب و تاب تمام از اشتراکات قوم یهود و کُردها سخن به میان می آورند و مدعی هستند کُردها هم چون یهودی ها لایق یک حکومت مستقل هستند.

هرچند حضور نفوذ صهیونیست ها در اقلیم کردستان و خصوصاً روابط پیدا و پنهان حاکمان این اقلیم با اسرائیل مسوبق به سابقه است و آغاز ارتباطات و مناسبات میان کردهای عراق با اسرائیلی‌ها را می‌توان به سال ۱۹۶۵، یعنی زمانی که کردها در اوج مبارزه با حکومت عبدالرحمن عارف بودند، مربوط دانست. در این مقطع کردها به رهبری ملا مصطفی بارزانی از سپتامبر ۱۹۶۱ جنگی خونین و نسبتا طولانی را برای رسیدن به استقلال کردها آغاز کرده بودند. اسرائیلی‌ها نیز در حمایت از کردها، وارد مذاکره با آنان شدند. ملا مصطفی بارزانی نیز از تلاش‌ اسرائیلی‌ها برای کمک به کردها در جریان مبارزه بر علیه حکومت مرکزی استقبال کرد. اما این ارتباطات که عمدتا به دلایل مختلف از جمله تنفر ریشه دار مسلمانان منطقه از جمله کُردهای عراقی از رژیم کودک کش اسرائیل مجال علنی کردن رابطه بارزانی ها با سران صهیونیست را نمی داد. در عین حال به نظر می رسد موقعیت پیش رو در برگزاری انتخابات استقلال فرصت خوبی بود که اسرائیلی ها با استفاده از بنگاههای رسانه ای تحت سیطره بارزانی در اقلیم کردستان خود را دوست و غمخوار کُردها در رسیدن به حکومت مستقل قومی جلوه دهند.

در همین راستا “بنیامین نتانیاهو” نخست وزیر رژیم صهیونیستی در این باره گفته:«اسرائیل از تلاش های قانونی که ملت کُرد برای به دست آوردن کشور خاص به خودشان ایفا می کنند، حمایت می کند».

اما به عقیده بسیاری از صاحب نظران این تنها دلیل حمایت رژیم غاصب صهیونیستی از تشکیل دولت کُردی در عراق نیست بلکه آنها منافع بسیاری از شقه شقه شدن ممالک اسلامی دارند که به اختصار می توان به آنها اشاره کرد:

ادامه بی ثباتی در منطقه

بدون تردید تاکید بر برگزاری همه پرسی اقلیم کردستان در شرایطی که مخالفت‌های عدیده‌ای نسبت به آن مطرح است، می‌تواند به معنای جرقه‌ی آغاز یک بحران جدید و دامنه‌دار تلقی شود. در واقع بحران استقلال طلبی کُردها می تواند عامل دیگری ادامه بی ثباتی غرب آسیا و درگیر بودن کشورهای مسلمان به موضوعات و کشمکش های خطرناک باشد. با رو به زوال رفتن داعش که عملا به حبابی برای مصونیت اسرائیلی ها تبدیل شده است. مقامات این رژیم درصدد ایجاد یک بحران جدید برای ادامه حیات بی دردسر برای حاکمیت منحوس خود هستند.

تضعیف دول اسلامی مخالف بقای اسرائیل

یکی از محورهای اصلی حمایت تلاویو از همه پرسی جدایی کردستان از عراق به ایجاد فشار علیه دیگر کشورهای رقیب و مخالف خود در سطح منطقه مربوط می‌شود که هر یک در سطوح مختلف با مسئله وجود اقلیت کردی و مطالبه‌گری هویتی آنها مواجه هستند. اسرائیلی ها در نظر دارند از ظرفیت اقلیم کردستان برای تحت فشار قرار دادن کشور های منطقه با حمایت از جریانات قومگرا و تجزیه طلب استفاده کنند و عملا با آزادی عمل بیشتر به تجهیز و ترغیب گروهک های تروریستی علیه تمامیت ارضی ایران و ترکیه و سوریه اقدام نمایند.

استفاده سازمان های جاسوسی صهیونیست ها از خاک کردستان عراق برای استقرار تجهیزات جاسوسی در نزدیکی مرزهای این منطقه با کشورمان بسیار محتمل خواهد بود. در گزارشی که  اندیشکده صهیونیستی «مرکز امور عمومی جروزالم (Jerusalem Center   For Public Affairs) » در سال ۲۰۱۲ منتشر کرد اعلام شده است که «دولت کردی با شرکت های امنیتی و ارتباطات اسرائیل برای آموزش نیروهای امنیتی کردستان و تأمین تجهیزات پیشرفته آن ها قرارداد بسته است.»

ایجاد متحدان منطقه ای بیشتر برای خود

رژیم اسرائیل که بر پایه غصب مناطق ای از کشور فلسطین و پاکسازی نژادی و قومی در این کشور اسلامی شکل گرفته در ۶۹ سال عمر منحوس خود نتوانسته مشروعیتی در خور توجه برای خود دست و پا کند و غالب ممالک مسلمان بجز چند رژیم مرتجع، این غده سرطانی را به رسمیت نمی شناسند و به عنوان یک رژیم قاتل و غاصب به آن نگاه می کنند. در واقع اسرائیلی ها با حمایت از هرگونه تجزیه طلبی در منطقه عملا درصدد متحد تراشی برای خود هستند زیرا نبود متحدان منطقه ای بیش از پیش ماهیت پوشالی این رژیم را با خطر فروپاشی روبه رو کرده است.

منافع اقتصادی و طمع ورزانه به منابع انرژی اقلیم کردستان

بهره‌گیری از مزایای اقتصادی و قابلیت‌های ژئواکونومیک کردستان عراق بخش دیگری از علل حمایت رژیم صهیونیستی از استقلال کردستان می‌باشد.

کردستان دارای منابع غنی انرژی و با بازار مصرف بزرگ است. طی مدت زمانی که نیروهای عراقی مشغول مبارزه با گروه تروریستی داعش یودند، گاه گزارش‌هایی غیر رسمی در خصوص انتقال نفت و گاز از مبدا اقلیم کردستان عراق به مقصد اسرائیل منتشر می‌شد و نشان می‌داد حداقل پیوندهای انرژی میان دو طرف در حال برقرار شدن است.

خبرگزاری رویترز، جمعه سی‌ام خرداد ۱۳۹۳ یعنی همزمان با تحرکات داعش برای اشغال موصل اعلام کرد که شرکت‌هایی از اسرائیل تماس‌هایی را با مقامات ارشد اقلیم خودگردان کردستان برای خرید نفت از این منطقه داشته‌اند. در این گزارش ذکر شده است که نخستین نفتکش حامل نفت استخراج شده زیر نظارت کردستان عراق در بندر اسرائیلی اشکلون در آب‌های دریای مدیترانه پهلو گرفته بود. حتی چند سال پیش از این نیز، تحرکات اقتصادی صهیونیست‌ها در بخش‌های غیر نقتی اقلیم کردستان آغاز شده بود و اندیشکده صهیونیستی «مرکز امور عمومی جروزالم» در تابستان ۲۰۱۲ از احداث فرودگاه بین‌المللی اربیل توسط شرکت‌های صهیونیستی خبر داده بود.

بنابراین در شرایطی که صهیونیست‌ها جای پایی برای تحرکات سیاسی و اقتصادی در عراق یکپارچه ندارند، تجزیه عراق و تشکیل دولت کردی هم منافع سیاسی، اقتصادی و هم ارتقای شرایط منطقه‌ای را برای آن‌ها به همراه خواهد داشت. لذا شاهد آن هستیم که با وجود مخالفت همه جانبه منطقه‌ای و جهانی علیه برگزاری همه پرسی اقلیم کردستان در سوم مهرماه، تل آویو تنها صدای حامی این موضوع است.

به رسمیت شناختن همه‌پرسی از سوی رژیم صهیونیستی اگرچه فی‌نفسه ارزش ندارد ولی از آنجا که قرار گرفتن اسرائیل کنار اربیل جنبه توطئه اقدام بارزانی را برملا می‌کند، دارای اهمیت زیادی است. همه می‌دانیم که موضع واقعی اسرائیل، انگلیس و آمریکا یکی است اما همانطور که در بسیاری از پرونده‌های دیگر نظیر پرونده ممانعت اسرائیل از تشکیل دو دولت در سرزمین فلسطین شاهد بوده‌ایم، انگلیس و آمریکا در گام‌های اول خود را مخالف نشان می‌دهند ولی درپشت صحنه همه مساعی خود را صرف تحقق آن می‌کنند و زمانی که محقق شد به طور علنی نیز با آن همراهی نموده و وانمود می‌کنند که موضوع یعنی جدایی کردستان از عراق را به عنوان «امر واقع» پذیرفته‌اند. واقعیت این است که بعد از شکست طرح امنیتی آمریکا در مرزهای شرقی سوریه، هیچ‌چیز به اندازه جداسازی کردستان از عراق برای رژیم صهیونیستی و دولت عنود آمریکا مطلوب نیست در واقع اسرائیل بعد از جدایی کردستان از عراق می‌تواند بگوید من با ایران به مرز مشترک رسیده‌ام و از هم اینک این منم که موازنه امنیت مرزها را به نفع خود و به ضرر ایران رقم می‌زنم.

انتهای پیام/ ی

 

 

 

http://dana.ir/1198001
ارسال نظر
نظرات