شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فضای مجازی
ساعت: 10:24 منتشر شده در مورخ: 1396/07/02 شناسه خبر: 1200098
هکرها در کمین سرقت بسته‌های شبکه؛
به WiFi‌ عمومی متصل نشوید
بعضی از رستوران‌ها، هتل‌ها، کافی‌شاپ‌ها و فرودگاه‌ها مجهز به این فناوری هستند و به مشتریان خود اینترنت رایگان ارائه می‌دهند‌. اما خطر بزرگ وای‌فای‌های عمومی این است که اطلاعاتی که فرد رد و بدل می‌کند، برای تمام کسانی که از آن استفاده می‌کنند قابل مشاهده است‌.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ امروزه استفاده از اینترنت وای‌فای و بی‌سیم را می‌توان در هر جایی پیدا کرد‌. بعضی از رستوران‌ها، هتل‌ها، کافی‌شاپ‌ها و فرودگاه‌ها مجهز به این فناوری هستند و به مشتریان خود اینترنت رایگان ارائه می‌دهند‌. اما خطر بزرگ وای‌فای‌های عمومی این است که اطلاعاتی که فرد رد و بدل می‌کند، برای تمام کسانی که از آن استفاده می‌کنند قابل مشاهده است‌. خرابکارانی هستند که در شبکه‌های اینترنت عمومی، مانند وای‌فای‌های عمومی، مشغول دزدیدن بسته‌های شبکه هستند به همین دلیل لازم است حتی‌المقدور از وصل شدن به شبکه‌های عمومی و باز پرهیز کرده و در صورت استفاده از آنها به حساب‌های بانکی، ایمیل و شبکه‌های اجتماعی خود وارد نشوید‌.

در دنیای کنونی متصل شدن به اینترنت کار سختی نیست، وجود ابزارهای پیشرفته از قبیل تلفن‌های همراه هوشمند، تبلت‌ها، لپ‌تاپ‌ها یا ابزارهای ارتباطی مانند مودم‌های وای‌فای و غیره موجبات استفاده آسان از خدمات و تکنولوژی‌های جدید را برای انسان فراهم کرده است‌. این سیستم هرچند بسیار سودمند بوده و فواید زیادی از جمله اتصال به اینترنت در هر لحظه و مکان در آن نامحدود است، اما چون سیستمی عمومی و همگانی است و تمامی کاربران از یک نام کاربری و رمز عبور استفاده می‌کنند، ناخودآگاه کاربران را به سمت ناامنی در آن مکان پیش می‌برد و افزایش کلاهبرداری‌های مختلف را در پی خواهد داشت و زمینه ارتکاب جرم و سوءاستفاده برخی از سودجویان فضای سایبری را فراهم آورده است‌. آنها می‌توانند به تمامی اطلاعات ارسالی شما دسترسی داشته باشند‌.

نکاتی امنیتی در استفاده از وای‌فای با توجه به اهمیت امنیت فضای مجازی و شبکه‌های اینترنتی، پلیس فتا توصیه‌هایی را جهت بالا رفتن امنیت کاربران فضای مجازی هنگام استفاده از اینترنت‌های رایگان ارائه‌ می‌دهد‌.

حتی‌الامکان سعی کنید از شبکه‌هایی که دارای کلمه عبور اختصاصی هستند، استفاده کنید و قبلا در مورد آن شبکه از مسوولان مربوطه راهنمای‌هایی لازم را بگیرید‌. همچنین سعی کنید نام شبکه‌ای که از آن استفاده می‌کنید را بشناسید‌. بهتر است قبل از اتصال به اینترنت از یک مسوول در مکانی که هستید در مورد ویژگی‌های وای‌فای مورد نظر سوال کنید‌.

در صورت ضرورت وصل شدن به شبکه‌های عمومی مطمئن باشید که از VPN قابل اطمینان استفاده می‌کنید‌. تنها به شبکه‌هایی که با پسورد محافظت می‌شوند وصل شوید‌. استفاده از کانکشن‌های WPA و WPA2 که مخفف WI-FI Protected Access هستند، هرچند امنیت کمی را ایجاد می‌کنند اما به هر حال کارساز هستند‌. همچنین هنگامی که به شبکه‌های عمومی وای‌فای متصل هستید، به حساب‌های بانکی، ایمیل، شبکه‌های اجتماعی وارد نشوید و اطلاعات حساس و مهم‌تان را از طریق وای‌فای عمومی ارسال نکنید‌. هرگز به شبکه‌های دیگر متصل نشوید حتی اگر سرعت بیشتر و اتصال راحت‌تری داشته باشید‌. همچنین در صورت استفاده از شبکه‌های عمومی، از این شبکه‌ها برای تبادل اطلاعات مهم و اساسی استفاده نکنید یا در صورت لزوم از نبود ابزارهای کپی اطلاعات مثل کی‌لاگرها مطمئن شوید و از صفحه کلید مجازی که ویندوز در اختیار شما قرار می‌دهد استفاده کنید‌.

امروزه بیشتر سیستم‌عامل‌‌ها با حداقل یک دیواره آتش (فایروال) ساده همراه هستند و در کوتاه کردن دست کاربران درون شبکه از دخالت بی‌جا در کامپیوتر کمک فراوانی می‌کنند‌. امکان دارد که هم‌اکنون فایروال سیستم‌تان روشن باشد اما برای احتیاط به تنظیمات امنیتی رفته و از روشن بودن آن مطمئن شوید‌. فایروال خود را فعال و به‌روز کرده و نرم‌افزار آنتی‌ویروس مناسب و به‌روزی داشته باشید‌. در این مورد آپدیت به‌موقع و مداوم فراموش نشود‌. ضمنا آنتی‌ویروس نصب نکنید که فقط از شما در مورد مشکلات پیش‌آمده سوال کند‌. نام‌های کاربری و رمز عبور و پسورد دوم خود را بلافاصله بعد از اتمام کار تغییر دهید‌.

تمام پسوردهای خود را مشابه پسوردهای قبلی‌ انتخاب نکنید زیرا این کار اشتباه و گذاشتن لقمه در دهان افراد سودجو است‌. اگر هم گاهی پسورد خود را عوض کنید، امنیت بیشتری دارد‌. اگر از اینترنت استفاده نمی‌کنید، حتما وای‌فای خود را غیرفعال کنید تا سایرین نتوانند سوء‌استفاده کنند‌. اگر در حال کار با یک کامپیوتر عمومی هستید، مراقب اطراف خود باشید. آنها به راحتی می‌توانند اطلاعات شما را موقع وارد کردن با کی‌بورد حفظ کنند‌. قابلیت اشتراک‌گذاری‌ فایل‌ها، چاپگرها و... یا امکان ارتباط از راه دور به دیگر سیستم‌های کامپیوتری مستقر در آن مکان را خاموش کنید‌. همچنین دقت داشته باشید تمام سایت‌های مهم در فرم‌های ورود اطلاعات خود از ارتباط امن Https استفاده می‌کنند نهHttp . این پروتکل می‌تواند تا حدودی ایمن باشد‌.

http://dana.ir/1200098
ارسال نظر
نظرات
اپارک داخلی