شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کهکیلویه و بویراحمد
ساعت: 15:11 منتشر شده در مورخ: 1396/07/03 شناسه خبر: 1201079
یادداشت /
بیکارتر از هر بیکاری بر بام پایتخت طبیعت ایران
آب و هوای مساعد در کنار منابع زیر زمینی آب و خاک حاصلخیز هنوز نتوانسته گوشه ای از مشکلات و معضلات این استان را حل نماید تا اینکه شاهد سرازیر شدن جوانان این مرز و بوم به سوی استانهای مجاور جهت کارگری می باشیم .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از  چهارفصل؛ داستان سرگردان بودن جوانان بیکار استان کهگیلویه و بویراحمد مربوط به یک زمان خاص نیست بلکه مربوط به یک عمر پرسه زدن در کوچه های تنهایی و بی همدمی به آینده ای مبهم است. نرخ بیکاری در سطح استان آنچنان امسال بیش از پارسال رو به فزاینده می باشد که با هیچ مقیاس و سنجشی قابل تامل نیست و سیر صعودی این قضیه امروز بعنوان یکی از مهمترین جریانهای چالش برانگیز اجتماعی می باشد.

پایگاه های اطلاع رسانی و آمارهای واصله از سازمان جوانان استان حاکی از افزایش نرخ بیکاری به خیل عظیم جوانان جویای کار می باشد که این روزها تماما به  درهای بسته می خورند که به ناامیدی از زندگی  گاها خودکشی منجر که باز این روند افزایشی در سطح استان مورد بحث می باشد.

استان  کهگیلویه و بویراحمد بعنوان نماد طبیعت بکر  و برخورداری از سرزمین چهارفصل دلیل آشکاری برای پتانسیل کارآفرینی و اشتغالزآیی می باشد که متاسفانه این نیروی بالقوه بصورت باالفعل در نیامده است. آب و هوای مساعد در کنار منابع زیر زمینی آب و خاک حاصلخیز هنوز نتوانسته گوشه ای از مشکلات و معضلات این استان را حل نماید تا اینکه شاهد سرازیر شدن جوانان این مرز و بوم به سوی استانهای مجاور جهت کارگری میباشند که آنهم در نوع خودش موجب برهم خوردن تعادل زندگی مردم این دیار گردیده است.

طبق آخرین آمارهای دریافتی نرخ بیکاری در استان کهگلویه و بویراحمد از 48/8 فراتر رفته و موجب دلنگرانی خانواده هایی میباشد که در آینده فرزندان خویش درمانده اند و این مهم بعنوان یک درد بی درمان و غیر علاج روز به روز فراگیرتر میشود.

بارقه های امید در دلهای مردمان این دیار آنچنان به کور سو افتاده که تغییر در نگرش زندگی تجردی و عدم میل به تشکیل زندگی یکی دیگر از مولفه های دامنه دار داستان بیکاری میباشد که بصورت یک حباب بر روی آب قابل ترکیدن می باشد.

بنظر می رسد مردم بخصوص جوانان با استعداد این دیار که در تمامی مقال سیاسی و بعنوان بزرگترین تجمعات در رفراندوم ها و جریانهای سیاسی از حامیان و پشتیبانان ملت و دولت می باشند اما در مبحث توجه به محرومیت بخصوص مقوله اشتغالزایی در اوج عدم وارسی قرار دارند و همین امر مستوجب شده که از این استان بیشتر از بقیه موارد برداشت سیاسی شود.

جایگاه نگین سبز کشور در قالب استان کهگلویه و بویراحمد و در نگاه اشتغالزایی آنچنان بغرنج تعریف می شود که ایجاد شغل های کاذب و فاقد توجیه در امرار معاش در کنار خیابان ها و جاده ها محرز می باشد.

این فریاد خاموش همچون آتش زیر خاکستر آنچنان آشکار می باشد که در کج اخلاقیها و رفتارهای غیرمتعارف در سطوح مختلف جوانان مشاهده میگردد و باعث معضلات اجتماعی چالش برانگیز گردیده است.

بدون تردید تا مادامیکه نرخ بهره وری در قالب حمایت از بخش خصوصی صورت نپذیرد و بر ایجاد کارگاهها و شرکت های خصوصی ساز اهتمام ورزیده نشود باید همچنان شاهد رکود بیکاری و رکورد زدن این بازار پرآشوب استانی باشیم که فقط در لفظ قلم و کلام بعنوان دورنمای طبیعت کشور قلمداد میگردد.

کهگیلویه و بویراحمد با دارا بودن ۲۵ درصد نفت و گاز، ۲۰ درصد جنگل‌های زاگرس، ۱۰ درصد آب‌های سطحی، وجود معادن فراوان، جاذبه‌های بکر و دیدنی، آثار متعدد باستانی و …جزو استان‌های در زمینه بیکاری در صدر جدول قرار دارد. 

این استان به دلیل داشتن کمترین درآمد سرانه در بین استان‌های کشور وضعیت مطلوبی برای سرمایه‌گذاری بومی ندارد و شاید سرمایه‌گذاران بیرون از استان و حتی خارجی‌ها بنا به دلایل متعدد رغبتی برای سرمایه گذاری در این منطقه ندارند پس با این شرایط دولت و سازمان‌های شبه دولتی برای مبارزه با بیکاری در این استان زرخیز باید ورود پیدا کنند.

اگر بخواهیم وضعیت استان را در یک دورنمایی بهتر از هر سال دیگر تعریف نماییم باید با نگاهی به فصل کار و بیشتر از همه فصل تابستان نظری افکنیم که با شروع کاشت و داشت سیفی جات و نشاء برنجکاری چه تعدادی از جوانان تحصیل کرده استان به سوی استانهای مجاور سرازیر می شوند که این خود نشانه عدم بی توجهی به مبحث اشتغال پایدار و با ثبات میباشد که در عین بی ثباتی این نیروی جوانی به بهای اندکی به هدرمی رود. بهرحال؛ پایگاه اطلاع رسانی چهارفصل با توجه به رسالتی برعهده دارد همه متولیان امر موضوع اشتغالزایی را فارغ از هرگونه سیاسی کاری به ترفیع این معضل دامنه دار جهت خدمت به این مردم همگام و هم کلام با سیاست نظام دعوت می فرماید.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1201079
ارسال نظر
نظرات
بنر جام جهانی کانال_دانا_داخلی سلام_صفحات_داخلی