شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قم
ساعت: 10:13 منتشر شده در مورخ: 1396/07/30 شناسه خبر: 1219668
آفات زندگی آپارتمانی را به حداقل برسانیم
در وضع فعلی، نه فقط مدل آپارتمان نشینی با مولفه ها و شاخصه های خاص خود را داریم، بلکه فراتر از آن متاسفانه مدل طراحی داخل خانه را نیز از دنیای غرب وارد زندگی مان کرده ایم و چه بسا اگر حداقل در طراحی داخلی به الزامات یک زندگی دینی توجه می نمودیم به نظر بنده بسیاری از آسیب ها و عوارض خود به خود رفع می شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  انقلاب نیوز؛ در روزگار فعلی که بسیاری از مولفه های زندگی تغییر یافته طبیعی است که بپذیریم زندگی آپارتمانی دست کم میان بخشی از مردم جامعه ما به یک امر اجتناب ناپذیر تبدیل شده است.


البته قبل از هر چیز باید توجه داشت که اساساً رشد و توسعه بیش از حد زندگی آپارتمانی به خصوص در کلان شهرهایی چون قم، چندان با آموزه ها و مولفه های ناظر به سبک زندگی دینی سازگاری ندارد، با این وجود وقتی در شرایطی هستیم که زمین مناسب و به اندازه برای همه و نیز وُسع مالی و اقتصادی به منظور ساخت و خرید منازل ویلایی و کاملاً مستقل وجود ندارد و یا بسیار کم است، طبعاً افراد ، زندگی در فضای آپارتمانی را انتخاب کنند.

آنچه در این رابطه مهم است این که پیش و بیش از هر چیز می بایست یک بررسی دقیقی صورت گیرد تا ضمن شناسایی آسیب های این نوع زندگی، کاری کرد که این آسیب ها به حداقل ممکن برسد تا به این وسیله آسایش و آرامش خانواده ایرانی کمتر دچار چالش گردد.

به ویژه از جمله بسیار مهم و کاربردی که حتماً باید در بحث ساخت آپارتمان ها مورد توجه قرار گیرد این است که در طراحی های داخلی این واحدها به مساله حریم زن و مرد نامحرم توجه شود چرا که در زمان حاضر یکی از مصیبت های بزرگ در برخی از واحدهای آپارتمانی این است که متاسفانه چندان قابلیت تفکیک میان محرم و نامحرم در زمانی که مهمان به خانه می آید، وجود ندارد و لذا باید برای حل این مشکل فکری کرد.

بخش زیادی از این مشکل برمی گردد که ما در بحث ساخت و ساز آپارتمان ها و حتی خانه های معمولی از مدل و الگوی طراحی غربی استفاده کرده ایم و می کنیم که یکی از مصادیق بارزش همین آشپزخانه به اصطلاح "اُپن" است.

به عبارت دیگر ما در وضع فعلی ، نه فقط مدل آپارتمان نشینی با مولفه ها و شاخصه های خاص خود را داریم، بلکه فراتر از آن متاسفانه مدل طراحی داخل خانه را نیز از دنیای غرب وارد زندگی مان کرده ایم و چه بسا اگر حداقل در طراحی داخلی به الزامات یک زندگی دینی توجه می نمودیم به نظر بنده بسیاری از آسیب ها و عوارض خود به خود رفع می شد.

طبق آموزه های اسلامی منزل و محل سکونت بیش از هر چیز می بایست جایگاه آرامش اعضا و کسانی باشد که در آن رفت و آمد می کنند و به ویژه در مقوله آشپزخانه ما داریم که هر چه این مکان در معرض دید نباشد، عفت و حیای بانوان بهتر رعایت می شود و از سوی دیگر نیز توصیه شده که پخت غذا خارج از دید مهمان باشد چنان که در آیه 26 سوره مبارکه ذاریات نیز به نوعی به این مهم اشاره شده است که صاحب خانه دور از چشم مهمان به سراغ تهیه غذا برود.

طبعاً با وجود آشپزخانه اُپن که زن خانواده در درون این محیط به خصوص وقتی فرد نامحرمی هم در خانه قرار دارد، آن آرامش لازم را ندارد و اگر خود را مقید به موازین شرعی بداند ، به راحتی نمی تواند در این وضعیت به کارهایش برسد.

از این دست مثال ها و موارد آسیب زا در مدل ساخت و طراحی خانه های آپارتمان نشینی می توان به موارد دیگر هم اشاره کرد اما اجمالاً این که وقتی ما مجبور به سکنی گزیدن در این دست منازل هستیم باید بکوشیم که حداقل آسیب ها و عوارض به افراد ساکن در خانه وارد شود از جمله بانوان که ساعات بسیار بیشتری نسبت به آقایان در منزل حضور دارند و به رفع و رجوع امور می پردازند.
 
دکتر زهرا روح اللهی، عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع)

 

http://dana.ir/1219668
ارسال نظر
نظرات