شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان همدان
ساعت: 15:48 منتشر شده در مورخ: 1396/08/08 شناسه خبر: 1225867
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کبودراهنگ:
کبودراهنگ برای اولین بار در کشور گلخانه انگور احداث می کند
رئیس جهاد و کشاورزی شهرستان کبودراهنگ گفت:برای اولین بار در سطح کشور یک واحد گلخانه ای انگور در شهر گل تپه کلنگ زنی شده است که با احداث این گلخانه 90درصد در مصرف آب و سالانه100تن انگور تولید خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا، شهرستان کبودراهنگ با220هزار هکتار اراضی کشاورزی یکی از بزرگترین تولید کنندگان محصولات کشاورزی در استان همدان به ویژه در تولید محصول گندم و جو می باشد که همواره رتبه های برتر در تولید این دو محصول در استان را به خود اختصاص داده است.

حمید اسماعیلی مدیر اداره جهاد و کشاورزی شهرستان کبودراهنگ در گفتگو با خبرنگار کورنگ ، اظهارداشت:110هزار هکتار از اراضی زیر کشت شهرستان زمین های آیش هستند و 120هزار هکتار زمین زیر کشت غلات و گندم و جو بوده است و شهرستان کبودراهنگ در سال جاری توانسته است 110هزار تن گندم تولید نماید.

وی درادامه با اشاره به کاهش منابع آبی و تاثیر آن بر  تغییر الگوی کشت و کار در شهرستان کبودراهنگ افزود:مواجه شدن با کم آبی و کاهش سطح منابع آبی زیرزمینی در این شهرستان باعث تغییر الگوی کشت و کار محصولات کم آب بر  جهاد کشاورزی  در این شهرستان شده است.

اسماعیلی با اشاره به این تغییر الگوها بیان داشت:کشت زعفران،احداث باغات در مناطق مستعد،کشت حبوبات دیم در زمین های آیش،توسعه کشت های گلخانه ای،توسعه آبیاری های نوین و...از مهم ترین برنامه های تغییر الگوی کشت در این شهرستان بوده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کبودراهنگ با اشاه به راه اندازی واحد های گلخانه ای در این شهرستان تصریح کرد:بیش از یازده و نیم هکتار گلخانه در قالب 16واحد گلخانه ای در شهرستان فعال می باشند که5واحد از این تعداد در سال جاری و در راستای صرفه جویی در مصرف آب به بهره برداری رسیده است و همچنین صدور مجوز برای 10 واحد دیگر نیز در دستور کار قرار گرفته و به زودی قابل بهره برداری خواهد بود.

اسماعیلی از کلنگ زنی اولین واحد گلخانه ای انگور کشور در کبودراهنگ خبر داد و گفت:یک واحد گلخانه ای تولید انگور در شهر گل تپه کلنگ زنی شده است که قابلیت تولید انگور در تمامی فصول را دارد و افتتاح این واحد گلخانه ای  باعث کاهش 90 درصدی   آب تولید سالانه100تن انگور را  در برخواهد داشت.

وی در خصوص  اعتبار در نظر گرفته شده در این طرح عنوان کرد:اعتبار مورد نیاز برای احداث این واحد تولیدی 1میلیارد و 700میلیون تومان است که توسط بخش خصوصی و ارائه تسهیلات کشاورزی احداث خواهد شد.

اسماعیلی همچنین اذعان داشت:امسال در راستای تغییر الگوی کشت و صرفه جویی در مصرف آب بیش از 50هکتار از اراضی کشاورزی به جای محصول هندوانه به کشت محصولات لوبیا،نخود،و حبوبات روی آوردند که این کار توانست علاوه برافزایش در آمد برای کشاورزان در صرفه جوییآب بسار موثر بود.

حمید اسماعیلی در خصوص تسهیلات اعطایی امسال اضافه داشت:درسال جاری حدود 22و نیم میلیارد تومان تسهیلات در قالب 12طرح از محل اعتبارات رونق و تولید جهاد سازندگی به متقاضیان اعطا شده است که از این میزان برای 370نمفر ایجاد اشتغال خواهد شد.

وی در پایان خاطر نشان کرد:کشت دانه روغنی کاملینا که به صورت دیم کشت می شود و مصرف آب کمی در بردارد برای اولین بار به صورت آزمایشی کشت شد که با موفقیت در کشت این محصول امیدواریم بتوانیم در سال آینده این محصول را به کشت انبوه برسانیم

انتهای پیام/

http://dana.ir/1225867
ارسال نظر
نظرات