شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 13:35 منتشر شده در مورخ: 1396/08/16 شناسه خبر: 1231309
افزایش چشمگیر قیمت مواد غذایی/ قیمت روغن نباتی و تخم مرغ در اوج
افزایش چشمگیر قیمت برخی از مواد غذایی از جمله روغن نباتی و تخم مرغ، سبب گلایه مندی و نارضایتی مردم شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، این روزها  زمزمه های افزایش قیمت اقلام مواد خوراکی و مصرفی در سبد غذایی مردم به گوش می‌رسد و مردم به دلیل افزایش قیمت ها برخلاف بهبود وضعیت اقتصاد و معیشت خود گلایه دارند.

 

یکی از شهروندان در گفتگو با خاورستان، اظهار کرد: با توجه به اینکه وضعیت کار و اقتصاد در خراسان جنوبی و شهر بیرجند خوب نیست اما روز به روز شاهد افزایش قیمت مواد غذایی هستیم.

 

وی افزود: مبلغی که برای یارنه در نظر گرفته شده است و ماهانه به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود در مقابل افزایش قیمت مواد غذایی ناچیز بوده و جوابگوی نیاز خانواده ها نیست.

این شهروند بیان کرد: من کارگر ساختمانی هستم و هر روز به امید اینکه شاید کاری گیر بیاورم، سرگذر می روم اما با توجه به رکود ساخت و ساز هیچ کاری نیست و اگر هم کاری باشد، تعداد کارگران آنقدر زیاد است که نوبت به کسی نمی رسد.

 

وی گفت: الان هم که با توجه به کوتاه بودن روزها بعد از مدتی که سر کار می‌رویم شب شده و باید تعطیل کنیم از این رو کل وقت و زمان ما در روز هدر رفته و ساعت کاری و دستمزد پایینی که آن را هم گاهی اوقات کارفرما نمی‌دهد ویا با تاخیر پرداخت می‌شود مواجه هستیم.

 

این شهروند تصریح کرد: در این شرایط و اوضاع اقتصادی امثال من که به نان شب خود محتاج هستیم تهیه مواد خوراکی و مصرفی ضروری برای ما سخت و دشوار است سایر مواد غذایی و خوراکی که پیش کش و به آنها اصلا فکر نمی‌کنیم.

وی خطاب به مسئولان و متولیان افزایش قیمت های مواد غذایی،گفت: لطفا به فکر همه اقشار جامعه به خصوص قشر ضعیف و محروم هم باشند و وقتی که قیمت هر کیسه برنج و یا روغن نباتی را افزایش می‌دهند  وضعیت اقتصادی کارگری که روزی شاید هزار تومان هم کار نکرده و درآمد نداشته باشد را مورد توجه قرار دهند.

 

جهت اطلاع از قیمت های مواد غذایی و خوراکی به مغازه های سطح شهر سر زده و قیمت ها را پرسیدیم.

 

یکی از مغازه داران شهر بیرجند در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: تقریبا 80 درصد مواد غذایی افزایش قیمتی بین 10 تا 20 درصد داشته است.

وی افزود: با توجه به اینکه در وضعیت اشتغال و اقتصاد مردم تغییر خاصی احساس نمی‌شود اما روز به روز شاهد افزایش قیمت های مواد خوراکی هستیم.

 

این مغازه دار بیان کرد:در حال حاضر قمیت هرپنج کیلویی روغن نباتی 28.500 تومان است در حالی که چند ماه قبل 22 هزار تومان بود.

 

وی عنوان کرد: قیمت هر کیسه برنج ده کیلویی پاکستانی 65 هزار تومان، برنج ده کیلویی هندی 55 هزار تومان و هر کیسه برنج 10 کیلویی ایرانی 140 تا 150 هزار تومان است.

این مغازه دار گفت:در قیمت انواع حبوبات تغییری مشاهده نمی‌شود و قیمتها بین 10 تا 12 هزار تومان ثابت است .

 

وی عنوان کرد: در قیمت قند و شکر هم نوسانات جزئی دیده می‌شود که قابل ملاحظه نیست و هر کیلو شکر سه هزار تومان و قند سه هزار و 300 تومان است.

 

این مغازه دار خاطر نشان کرد: قیمت رب گوجه فرنگی  افزایش چشمگیری داشته و هر قوطی رب گوجه فرنگی که چهار هزار تومان بوده است الان تا پنج هزار تومان هم فروخته می‌شود.

 

وی با اشاره به افزایش قیمت تخم مرغ گفت: قیمت تخم مرغ بین پنج هزار و 800 تا پنج هزار و 900 تومان رسیده است که نسبت  به سه ماه گذشته یک هزار و 300 تومان گران شده است.

این مغازه دار عنوان کرد: همچنین در قیمت مرغ هم افزایش قیمت تا 140 تومان  طی دیروز و امروز را داشته ایم و الان هر کیلو مرغ شش هزار و 680 تومان است.

 

وی با اشاره به قیمت انواع مواد پروتئینی اظهار کرد: در حال حاضر هر کیلو گوشت بلدرچین 15 هزار تومان، بوقلمون 16 هزار تومان، شتر مرغ 43 هزار تومان و گوشت گوساله سردست 25 هزار تومان و ران گوساله 26 هزار و 500 تا 27 هزار تومان فروخته می‌شود.

 

با توجه به قیمت های انواع مواد غذایی ذکر شده لازم است به ثبات قیمت ها در بازارتوجه شود و با قیمتی عرضه شود که اقشار کم درآمد و پایین جامعه هم توانایی خرید داشته باشند.

 

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1231309
ارسال نظر
نظرات