شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 09:32 منتشر شده در مورخ: 1396/08/17 شناسه خبر: 1231843
مسئولان برای آلودگی شهر چه کردند؟
اقدام ضربتی شورای شهر برای مقابله با آلودگی هوا: نصب تابلو شاخص کیفیت هوا در صحن شورا
شهرداری تهران در پی افکارسنجی مردم درباره آلودگی هوای تهران، شورای شهر در پی نصب تابلو نشان دهنده شاخص آلودگی در صحن شورا و کارگروه کاهش آلودگی هوا هنوز به دنبال بررسی عوامل آلوده کننده هواست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مشرق، هوای تهران مدتهاست در شرایط «ناسالم برای همه گروهها یا گروههای حساس» قرار دارد اما تنها موضعی که از سوی دولت و شهرداری تهران در این خصوص دیده می‌شود، سکوت است. البته در هفته جاری زمزمه‌ تعطیلی مدارس تهران در رسانه‌ها پیچید اما این موضوع تکذیب شد تا دانش‌آموزان نیز مانند دیگر اعضای جامعه در هوای آلوده به مدارس خود بروند.

اگر به کمی عقب‌تر مثلا سال 1393 بازگردیم سخنان معصومه ابتکار، رئیس سابق سازمان محیط زیست کشور را به یاد می‌آوریم که درباره آلودگی هوای تهران گفت: « بنزین آلوده یکی از مهم ترین عوامل افزایش آلودگی هواست. » اما حالا بعد از حدود سه سال نه از ابتکار خبری هست و نه بنزین‌های آلوده اما شهر همچنان با آلودگی هوا دست و پنجه نرم می‌کند. وی در پست سابق خود البته راهکارهای عملی قابل تاملی به مردم پیشنهاد کرد که ماسک زدن و بیرون رفتن از شهر تهران از جمله این موارد بود.[1]

ابتکار حالا در سمت معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در همایش‌های مختلف شرکت می کند و آلودگی محیط زیست و تضعیف جایگاه زنان را از تهدیدهای جدی جهان امروز بر می شمرد.[2]

در همین رابطه، ابتکار رییس مرکز صلح و محیط زیست، روز دوشنبه در همایش بین المللی نقش زنان و خانواده در ایجاد صلح و مقابله با اثرات جنگ بر محیط زیست، همزمان با ششم نوامبر روز جهانی مقابله با اثرات جنگ با محیط زیست با ابراز خوشحالی و تشکر از اینکه همایش مقابله با آثار جنگ بر محیط زیست با همکاری سازمانهای مردم نهاد، تشکلها و علاقمندان موضوع صلح و محیط زیست و نیز نهادهای بین المللی مثل سازمان ملل متحد برگزار می شود، گفت:

« تخریب و آلودگی محیط زیست و نیز تضعیف جایگاه و نقش اجتماعی زنان از تهدیدهای جدی جهان امروز است و راه حل مقابله با این روندها که همه جهان را تهدید می کند، راه‌حل‌هایی است که در سرشت و تفکر و اندیشه انسانها برای حل و فصل مناقشات و پرهیز از زیاده خواهی‌ها و سلطه طلبی‌ها و برای جلوگیری از خشونت و افراطی گری نهاده شده است.»

شورای شهر تهران نیز در اقدام خاص خود درباره آلودگی هوای تهران با تبلت‌های گرانقیمتی که در دست اعضای خود دارد به طور الکترونیکی رای به نصب تابلو نشان دهنده شاخص آلودگی هوا در صحن شورا را داد!

در همین رابطه، محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه پس از اتصال اعضا به اتوماسیون که با حواشی خرید تبلت روبرو شد، این بار رأی‌گیری الکترونیک را در راستای حذف کاغذ و اهمیت دادن به محیط زیست اجرایی خواهیم کرد، گفت:

«امروز به درخواست یکی از اعضای شورای شهر پنل شاخص‌های آلودگی هوا در صحن نصب شده است.» [3]

با این شرایط اعضای شورای شهر تهران بهتر از دیگران وضعیت آلودگی هوا را رصد می‌کنند و با دیدن وضعیت آلودگی تهران باید هر چه زودتر اقدام عاجلی در این زمینه انجام دهند.

محمدعلی نجفی، شهردار تهران نیز در این راستا در حال افکارسنجی است و راه دولت را در انداختن تقصیرها به گردن مسئولان قبل از خود می رود تا افکارعمومی را اینگونه با حرف درمانی مدیریت کند.

در همین راستا وی طی یادداشتی در کانال تلگرامی خود نوشت:

« در حالی که عملکرد شهرداری را در مواردی مثل افزایش ایمنی شهر، رسیدگی به مناطق فقیرنشین، ساخت و ساز قاعده‌مند و پایداری در برابر زلزله و حوادث یا مقابله با فساد اداری و مشکلات اجتماعی از قبیل کارتن‌خوابی، وضعیت ترافیک و آلودگی هوا ضعیف ارزیابی کرده‌اند. اکثریت پاسخگویان معتقدند که در دوره پیش مشکلات اجتماعی (64 درصد)، فساد اداری (56 درصد)، آلودگی هوا (73 درصد)، بی‌قاعدگی ساخت و ساز (47 درصد) بدتر شده است.»

کارگروه کاهش آلودگی هوای استان تهران نیز در روز یکشنبه 14 آبان‍ماه اولین جلسه خود را با حضور نمایندگان اکثر دستگاه‌های اجرایی از جمله شهرداری، فرمانداری و استانداری در استانداری تهران برگزار کرد.

محمد رستگاری، معاون نظارت و پایش اداره حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به محتوای جلس اول این کارگروه گفت: در این جلسه به سهم منابع آلاینده در آلودگی هوا و چگونگی کنترل این منابع پرداخته شد و دومین جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای استان تهران هفته آینده در استانداری تهران برگزار می‌شود. [4]

با این اوصاف، شهرداری تهران در پی افکارسنجی مردم درباره آلودگی هوای تهران و عملکرد شهردار پیشین، شورای شهر در پی نصب تابلو نشان دهنده شاخص آلودگی در صحن شورا و  استانداری تهران در قالب کارگروه کاهش آلودگی هوای استان تهران هنوز در پی بررسی سهم منابع آلوددگی هوای تهران و چگونگی کنترل آن است و هوای تهران هر روز آلوده تر می شود.


[1] http://www.isna.ir/news/93021711947

[2] http://www.isna.ir/news/96081609628

[3] http://www.isna.ir/news/96081609794

[4] http://www.isna.ir/news/960816098416

 

http://dana.ir/1231843
ارسال نظر
نظرات
بنر جام جهانی کانال_دانا_داخلی سلام_صفحات_داخلی