شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 19:01 منتشر شده در مورخ: 1396/08/17 شناسه خبر: 1232322
وزیر خارجه ایران در واکنش به استعفای نخست‌وزیر پیشین لبنان و ادعاهای اخیر عربستان علیه ایران خواستار استفاده از دیپلماسی برای حل بحران شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز چهارشنبه به تنش‌های ایجاد شده بعد از حمله موشکی ارتش یمن و کمیته‌های مردمی به ریاض و استعفای نخست‌وزیر لبنان واکنش نشان داد. 


آقای ظریف در پیامی در حساب کاربری‌اش در توئیتر با اشاره به تلاش‌های دیپلماتیک برای حل بحران سوریه از جامعه جهانی خواست برای حل بحران یمن نیز از رویکرد مشابهی استفاده کنند. 

ائتلافی به رهبری عربستان سعودی از فروردین‌ماه سال ۱۳۹۴، یمن را هدف حملات سنگین هوایی قرار داده است. این حملات به نابودی زیرساخت‌های یمن، کشته شدن هزاران نفر و گسترش فقر و بیماری در این کشور فقیر عربی منجر شده است. 

شنبه شب، ارتش و کمیته‌های مردمی یمن یک فروند موشک بالستیک به سمت فرودگاه بین‌المللی «ملک خالد» در ریاض شلیک کردند.

مقام‌های عربستان سعودی مدعی شده‌اند که موشک شلیک‌شده ساخت ایران بوده و بر همین اساس تهران را به «اقدام جنگی» علیه ریاض متهم کرده‌اند. 

یک روز بعد از این حمله موشکی، «سعد الحریری»، نخست‌وزیر پیشین لبنان با بیان ادعاهای تند علیه ایران و حزب‌الله از سمتش استعفا کرد. 

ظریف در توئیت روز چهارشنبه خواسته است به جای «بمباران‌، تهدید و استعفا» از دیپلماسی برای حل و فصل مناقشات استفاده شود.   

وی نوشت: «حال که با گفت‌وگوهای فراگیر به پایان کابوس سوریه نزدیک می‌شویم، باید برای یمن هم همین روال را پیش بگیریم نه اینکه با بمباران‌ها، تهدیدها یا استعفاها، بحران‌های جدید ایجاد کنیم. هیچ بحرانی نیست که دیپلماسی قادر به حل آن نباشد. ما یکبار این را ثابت کردیم. ایران به دنبال تأمین صلح است، بدون آنکه کسی را حذف کند.»
 
ظریف: بحرانی نیست که دیپلماسی نتواند حل کند

 

http://dana.ir/1232322
ارسال نظر
نظرات
سلام_صفحات_داخلی