شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 21:20 منتشر شده در مورخ: 1396/08/17 شناسه خبر: 1232333
مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح گیاهان دارویی کشور خبر داد؛
تخصیص 20 هزار میلیارد تومان برای توسعه اشتغال روستایی
مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت: 20 هزار میلیارد تومان از حوزه ستاد اشتغال کشور، برای توسعه اشتغال روستایی تخصیص یافت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از بصیر سبزوار، پیمان یوسفی آذر امروز در همایش فرصت‌ها و توانمندی‌های گیاهان دارویی منطقه سبزوار از تخصیص 20 هزار میلیارد تومان برای توسعه اشتغال روستایی خبر داد و افزود: این اعتبار در قالب بسته‌های اشتغال فراگیر کشور با کارمزد 11 درصد به روستائیان پرداخت می شود.

 

وی با بیان اینکه این اعتبار صرف توسعه اشتغال روستایی باهدف توسعه سلول‌های روستایی اختصاص می یابد، خاطرنشان کرد: منابع تسهیلات صندوق کارآفرینی امید با تسهیلات چهار درصد تا سقف هزار میلیارد ریال برای هر طرح و همچنین یک و نیم میلیارد دلار دیگر با بهره شش درصد در حوزه کسب‌وکار گیاهان دارویی اختصاص‌یافته است.

 

 مجری طرح گیاهان دارویی کشور با بیان اینکه ایران به لحاظ پتانسیل اقلیمی و تنوع گونه‌ای جایگاه مناسبی در حوزه گیاهان دارویی دارد، گفت: سال گذشته طرح ملی گیاهان دارویی تدوین شد که در سه محور اجرایی می شود.

 

 یوسفی آذر گفت: در مرحله اول توجه به استاندارد بودن کاشت، داشت، برداشت و کاهش مصرف سموم و انتخاب بذر مناسب است تا در بازارهای بین‌المللی جایگاه مناسبی به دست آوریم.

 

وی با اشاره به اینکه مراتع پتانسیل بالایی در حوزه گیاهان دارویی دارند، گفت: احیای مراتع و توجه به گونه‌های گیاهان دارویی موردتوجه است.

 

مشاور وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: مرحله سوم توجه به موضوع بازار است و از اساسی‌ترین برنامه های وزارت جهاد در این زمینه توسعه صادرات، برند سازی محصولات گیاهی و حضور در بازار جهانی است.

 

وی ادامه داد: یکی از حلقه‌های بازار توسعه بازار داخلی است که با فرهنگ‌سازی، آموزش و توجه رسانه‌ها به این موضوع علاقه مردم به مصرف گیاهان دارویی بیشتر شود.

 

یوسفی آذر یکی از مشکلات حوزه گیاهان دارویی کشور را اصلاح سیستم‌ها در حوزه توزیع گیاهان دارویی دانست و گفت: باید فروشگاه زنجیره‌ای سلامت و تحت نظارت در شهرهای کشور راه‌اندازی شود تا مردم به محصولات سالم دسترسی داشته باشند.

 

وی اظهار کرد: سال گذشته 400 میلیون دلار ارزآوری گیاهان دارویی عاید کشور شد که بر اساس پتانسیل‌های کشور در زمینه داروهای گیاهی و برنامه‌ریزی لازم در طول برنامه ششم توسعه این رقم به دو ونیم میلیارد دلار افزایش می‌یابد.

 

یوسفی آذر افزود: 88 درصد تولید محصول زعفران دنیا در ایران صورت می گیرد و این محصول گیاه ملی ایران لقب گرفته درحالی‌که 300 میلیون دلار درآمد آن سهم ایران و هشت میلیارد دلار عاید سایر کشورها می شود!.

 

وی همچنین با اشاره به اینکه شهرستان سبزوار از قطب‌های تولید گیاهان دارویی کشور است، افزود: باوجود شرکت‌های دانش‌بنیان در این زمینه و رشته طب سنتی، تشکیل اتحادیه تولیدکنندگان گیاهان دارویی در این شهرستان ضروری است.

 

وی ابراز داشت: هم‌اکنون دو هزار و 200 گونه گیاهی در ایران وجود دارد که 66 مورد آن کاشت، داشت و برداشت می شود.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1232333
ارسال نظر
نظرات