شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 10:28 منتشر شده در مورخ: 1396/08/20 شناسه خبر: 1232969
زیرکوه، سرزمین طلای سرخ؛
آغاز برداشت طلای سرخ از مزارع زیرکوه/ پیش بینی برداشت 5 تن زعفران خشک از مزارع زیرکوه
با آغاز فصل برداشت طلای سرخ پیش‎بینی می‎شود بیش‎از 5 تن زعفران خشک از مزارع زعفران زیرکوه برداشت شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از زیرکوه نیوز، چند روزیست با فرا رسیدن فصل برداشت طلای سرخ ، کشاورزان زعفران کار زیرکوه سخت مشغول برداشت این محصول از مزارع زعفران این شهرستان هستند.

وجود آب شیرین و گوارا در دشت‎های پهناور زیرکوه، آب و هوای مساعد و قنات‎های بی‎شمار در روستاهای کوهپایه‎ای این شهرستان، شهرستان زیرکوه را به یکی از بزرگترین مراکز تولید طلای سرخ تبدیل کرده است.

شرایط خاص اقلیمی و مساعد بودن شرایط سبب شده تا زعفران زیرکوه از کیفیت و مرغوبیت بسیار بالایی برخوردار باشد.

برداشت زعفران معمولاً از اواسط آبان‎ماه آغاز و تا اوایل آذرماه ادامه دارد و این امر باعث شده تا این روزها مردان و زنان زحمت‎کش شهرستان زیرکوه دوشادوش سایر اعضای خانواده به برداشت این محصول مهم و استراتژیک بپردازند.

از آنجایی‌که گرمای هوا و تابش اشعه خورشید کار برداشت زعفران را با مشکل مواجه می‎کند، معمولاً کشاورزان قبل از طلوع خورشید در مزارع زعفران حضور می‎یابند تا گل‎های بنفش زعفران را قبل از باز شدن از زمین جدا کنند.

برداشت زعفران علاوه بر منبع درآمد برای کشاورزان باعث ایجاد اشتغال افراد زیادی در فصل برداشت می‎شود، به طوری که در فصل برداشت این محصول کمبود کارگر به خوبی احساس می‎شود.

زعفران برداشت شده پس از جدا سازی از زمین یا توسط کشاورزان به صورت مستقیم به بازار عرضه می‎شود یا ریشه اصلی قرمز رنگ آن از برگ‎ها جدا و در محل مخصوص خشک می‎شود تا در وقت مناسب به بازار عرضه شود.

اگر چه مناطق زیادی از شهرستان زیرکوه زیر کشت این محصول استراتژیک قرار دارد، اما کیفیت محصول در بعضی مناطق بهتر به نظر می‎رسد، به همین منظور قیمت هر کیلوگرم گل زعفران نیز با توجه به کیفیت محصول متغیر است.

افت قیمت زعفران نسبت به سال گذشته

زعفران به عنوان یکی از منابع مهم درآمد  کشاورزان زیرکوه به شمار می رود به طوری که برخی از کشاورزان تنها امیدشان برای تامین مخارج سالانه خانواده ، همین گلهای ارغوانی زعفران است اما گویا امسال بخت با کشاورزان یار نبوده است و قیمت زعفران نسبت به سال گذشته افت محسوسی داشته است.

در حال حاضر هر کیلوگرم گل زعفران در روستای محمد‎آباد و اردکول که از مراکز عمده برداشت این محصول به شمار می‎رود، 33 هزار تومان به فروش می‎رسد در حالی که سال گذشته قیمت هر کیلو گل به 54 هزار تومان نیز رسید.

پیش‌بینی  برداشت 5 تن زعفران از سطح زیرکشت زیرکوه

مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه می‎گوید: یک‌هزار و 350 هکتار از اراضی شهرستان زیرکوه زیرکشت زعفران قرار دارد که پیش‌بینی می‌شود از این میزان زمین زیرکشت حدود 5 تن زعفران خشک برداشت شود.

محمد بنی اسدی، زراعت زعفران را یکی از مهم‌ترین منابع اشتغال و درآمدی کشاورزان زیرکوه عنوان کرد و می‌افزاید: البته در این راه خشکسالی‌ها و افت منابع آب از مهم‌ترین موانع توسعه مزارع و ادامه اشتغال شهروندان است.

زعفران ماده غذایی با ارزشی است که به مقدار کم از این گیاه به‌دست می‌آید، به طوری که از هر 100 تا 200 هزار گیاه زعفران، حدود 5 کیلوگرم گل زعفران به‌دست می‌آید که وزن 5 کیلوگرم زعفران بعد از خشک شدن به یک کیلوگرم می‌رسد.

زعفران از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است‌ و یکی از مهم‌ترین خواص دارویی زعفران که از قدیم‌الایام مورد استفاده قرار می‌گرفته، درمان افسردگی است‌.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1232969
ارسال نظر
نظرات