شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 18:18 منتشر شده در مورخ: 1396/08/19 شناسه خبر: 1233116
همزمان با تهدیدهای آمریکا علیه ایران، اروپایی‌ها دوباره خرید نفت از ایران را کاهش دادند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ همزمان با افزایش قیمت نفت در روزهای اخیر برخی از مراکز بین‌المللی انرژی اعلام کردند بالاترین میزان واردات نفت آسیا از ایران در 6 ماه اخیر در ماه سپتامبر ثبت شد.


واردات نفت چهار مشتری عمده آسیایی ایران که شامل چین، هند، کره جنوبی و ژاپن می‌شوند در ماه سپتامبر (شهریور - مهر) با 5.1 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به یک میلیون و 900 هزار بشکه در روز رسید.

واردات نفت چین از ایران با 60 درصد رشد سالانه به 784 هزار بشکه در روز و خرید نفت کره جنوبی نیز با یک چهارم افزایش سالانه به 504 هزار بشکه در روز رسید که بیشترین سهم را در افزایش واردات نفت از ایران داشت. 

این افزایش واردات آسیایی‌ها از نفت ایران در حالی رخ می‌دهد که ظاهرا فروش نفت ایران به اروپا کاهش یافت و اروپایی‌ها همچنان قصد دارند به دلیل تهدید های امریکا خرید نفت خود را از ایران علی رغم توافقات برجام کاهش دهند.

خبرگزاری‌های بین‌المللی اخیرا اعلام کرده‌اند مجموع صادرات نفت خام و میعانات ایران در ماه اکتبر نسبت به ماه قبل از آن به میزان حدود یک پنجم کاهش خواهد یافت و به پایین‌ترین رقم در 19 ماه گذشته خواهد رسید.

وقفه در تولید سومین تولید کننده بزرگ عضو اوپک به این سازمان کمک خواهد کرد تا عرضه جهانی نفت خود را کاهش دهد و این می‌تواند موجب تقویت قیمت‌ها شود.

بعد از آنکه عربستان از عزم خود برای پایان دادن به مازاد جهانی عرضه نفت خبر داد، قیمت نفت در هفته جاری به بالاترین رقم 27 ماه گذشته رسید.

سعید خوشرو، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران در اواخر ماه سپتامبر گفته بود، صادرات میعانات ایران به دلیل یک مشکل فنی در میدان پارس جنوبی کاهش یافته و انتظار می‌رود کارهای تعمیرات دو ماه به طول بیانجامد.

انتظار می‌رود میزان صادرات نفت ایران به اروپا در ماه جاری با 39 درصد کاهش نسبت به ماه قبل از 837 هزار بشکه به 510 هزار بشکه در روز برسد.

در اروپا میزان واردات نفت یونان از ایران با 37 درصد افزایش نسبت به ماه قبل به 97 هزار بشکه در روز خواهد رسید، اما دیگر مشتریان اروپایی یعنی ایتالیا، اسپانیا، ترکیه و دیگر کشور‌ها به ترتیب 28، 77، 65 و 25 درصد از خرید نفت خود از ایران را کاهش خواهند داد.

فارس

http://dana.ir/1233116
ارسال نظر
نظرات