شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 11:19 منتشر شده در مورخ: 1396/08/20 شناسه خبر: 1233337
مدیر جهاد کشاورزی اسکو خبرداد::
پیش بینی برداشت ۱۵تن زرشک از باغات شهرستان اسکو
مدیر جهاد کشاورزی اسکو گفت:پیش بینی می‌شود امسال ۱۵ تن زرشک سیاه از ۱۵ هکتار باغ زرشک در این شهرستان برداشت شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از اوشکایا، آیت‌الله عبادپور، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اسکو  صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پیش بینی می‌شود امسال ۱۵ تن زرشک سیاه از ۱۵ هکتار باغ زرشک در این شهرستان برداشت شود.

وی افزود: این محصول نیاز آبی کمی دارد و همچنین با ph بالا و شورپسندی نسبت به سایر محصولات مقاوم است.

مرتضی محمدزاده فرماندار شهرستان اسکو هم به نقش این محصول در اصلاح الگوی کشت و اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و افزود: در سند تدبیر و توسعه اسکو و در بحث اقتصاد مقاومتی تاکید ویژه‌ای روی تولید این محصول شده است.

وی ادامه داد: کمبود آب در بخش کشاورزی موجب شده الگوی کشت را اصلاح کنیم و توسعه کاشت زرشک یکی از محورهای اصلاحی حوزه کشاورزی این منطقه است.

فرماندار اسکو در ادامه خاطر نشان کرد: زرشک از جمله محصولاتی است که در اسکو به خوبی رشد کرده و با نیاز آبی کم در سطوح شیب دار و کوهستانی تولید می‌شود.

مهران بلالی کارشناس باغبانی جهاد کشاورزی اسکو هم گفت: با توجه به اینکه بیشتر باغات زرشک در این شهرستان در مناطق کوهپایه‌ای واقع شده شرایط آب و هوایی خاص، زرشک تولیدی این شهرستان را از کیفیت بسیار بالایی نسبت به سایر مناطق مشابه برخوردار کرده است.

دانایی پزشک دارو ساز هم گفت: زرشک سیاه یکی از بهترین میوه‌های بومی منطقه است که از میوه، برگ، ساقه و ریشه آن در صنایع غذایی، دارویی، صنعتی استفاده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: زرشک برای تقویت کبد و تصفیه خون و کبد بسیار مفید بوده و دارای ویتامین‌های مقوی و لازم بدن است.

گفتنی است حدود ۳۰ هکتار از باغات آذربایجان شرقی به تولید زرشک سیاه اختصاص یافته و به طور متوسط از هر هکتار یک تن زرشک سیاه مرغوب بدست می‌آید که خراسان جنوبی، آذربایجان شرقی و همدان به ترتیب از مراکز مهم تولید زرشک در ایران به شمار می‌روند.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1233337
ارسال نظر
نظرات