شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان هرمزگان
ساعت: 11:16 منتشر شده در مورخ: 1396/08/20 شناسه خبر: 1233403
اقتصاد هرمزگان در 7ماهه گذشته؛
از ترانزیت دومیلیون تن کالا در بندرعباس تا تردد 8.5 هزار شناور فوق سنگین به کیش
استان هرمزگان به عنوان مهم ترین اهرم اقتصاد کشور در سال های اخیر رکورد دار بیشترین حجم فعالیت های تجاری کشور بوده که در هفت ماه گذشته رکورد جدیدی را به ثبت رسانده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از هرمز؛استان هرمزگان به عنوان دروازه طلایی تجارت منطقه روزانه رکوردهای جدیدی را ثبت می کند که در تاریخ کشور بی سابقه بوده از این رو در سال جاری بالغ بر دهها میلیون تن کالا از طریق ناوگان ریلی و جاده ای به سایر مرزهای کشور ترانزیت شده است.

رشد 32 درصدی حمل ریلی در بندر شهید رجایی

محمد پورفخری مدیر کل راه آهن هرمزگان با اشاره به عملکرد هفت ماهه این اداره کل در زمینه بارگیری گفت در سال جاری 4 میلیون و 585هزار و 937 تن  انواع محمولات و مواد معدنی و کالاهای تجاری در مبادی ایستگاههای گل گهر، معدن گل گهر و بندرشهید رجایی بارگیری شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 18 درصد رشد را نشان می دهد

وی  افزود:بالغ بر 6 میلیون و 724هزار و 883 تن انواع محمولات و مواد معدنی در پالایشگاه ، منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس(بارکو)، بندر شهید رجایی و خطوط تخلیه دستی مانوری تخلیه شده  که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 15 درصد رشد داشته است .

پور فخری اظهار کرد:  راه آهن هرمزگان در سال جاری  11میلیون و 310هزارو 820 تن کالا را حمل  بوده که بیانگر رشد 16درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل است  و تن کیلومتر مرزی با رشد16درصدی به میزان 4میلیارد و 332میلیون و 711هزار و 269 کیلومتر افزایش یافته است.

مدیر کل راه آهن هرمزگان گفت: در  بندر شهید رجایی نیز پنج میلیون و 313 هزار و 16 تن کالا جابجا شده که رشد 32 درصدی حمل ریلی در بندر شهید رجایی را بهمراه داشته است.

  وی عنوان کرد: سهم حمل و نقل ریلی نسبت به جاده در بندر شهید رجایی به 24 درصد  رسیده است و در زمینه حمل ریلی کانتینر نیز با حمل 57 هزار 978 TEU  که نسبت به مدت مشابه سال گذشته6 درصد رشد داشته است.

ترانزیت دومیلیون تن کالا از بندرعباس

داریوش باقر جوان ،مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای هرمزگان با اشاره به در جایگاه نخست هرمزگان در امر  ترانزیت کالا گفت: در 7 ماهه نخست سال 1396 بندرشهید رجایی  با کسب 36 درصد از مجموع ترانزیت کالاهای ورودی ، مهمترین و فعال ترین مرز ترانزیتی در کشور بود.

وی اضـافه کـرد : در این مـدت یـک میـلیون 953 هزار و 548 تن تـن کـالا از طـریق بندرعباس به دیگر مرزهای کشور ترانزیت شده است.

باقر جوان  بیشترین کالاهای ترانزیتی از مرز بندرعباس را مواد سوختی ، انواع ترکیبات شیمیایی ، کالاهای ساختمانی ، لوازم خانگی و انواع پنبه برشمرد.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان  همچنین مرزهای پرویزخان ، بازرگان و شهید باهنر  را دیگر مرزهایی نام برد که در جایگاه های بعدی ترانزیت ورود کالا به کشور قرار دارند و 73 درصد از حجم کل ترانزیت کالا در کشور از طریق مرزهای نام برده شده صورت می گیرد و تنها 27 درصد متعلق به سایر مرزهای کشور است.

باقر جوان به میزان ترانزیت کالا در کشور اشاره کرد و گفت : آمار و اطلاعات جمع آوری شده حاکی از این است که طی 7 ماهه نخست سال 96 ، 5405  هزار تن کالاهای مصرفی و مواد نفتی از کشورترانزیت شده است ، که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال قبل 23 درصد افزایش داشته است .

وی کریدور جنوب به شمال را یکی از مهمترین کریدورهای بین المللی برشمرد که از مرز بندرعباس و استان هرمزگان گذر می کند و قاره آسیا را به اروپا متصل و نیازهای مواد اولیه کشورهای آسیای شمالی و اروپا را فراهم می کند.

ترکمنستان - قزاقستان - گرجستان - آذربایجان - ارمنستان - روسیه – ازبکستان و ترکیه مقاصد کالاهای تزانریتی از کشورمان است.

 

تردد 438 فروند شناور بالای هزار تن به جزیره کیش

احمد شهریاری،مدیر اداره بندر و دریانوردی کیش اظهار کرد: از آغاز سال جاری تا پایان مهرماه سال96، در مجموع یک میلیون و 668 هزار و 298 تن انواع کالای نفتی و غیر نفتی در این بندر تخلیه و بارگیری شد.

وی ادامه داد: از این میزان، یک میلیون و 452 هزار و 454 تن به کالای غیر نفتی و 215هزار و 844 تن کالای نفتی اختصاص دارد.

مدیر اداره بندر و دریانوردی کیش از افزایش 13 درصدی صادرات غیر نفتی خبر داد و گفت: طی هفت ماه اخیر، بالغ بر دو هزار و 41 تن از اینگونه کالاها به خارج از کشور صادر شد.

شهریاری واردات کالاهای غیرنفتی را بالغ بر 28 هزار و 649 تن اعلام کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 14درصد کاهش داشته است.

به گفته وی، 856 هزار و 595 تن کالای غیر نفتی در این بندر ، کابوتاژ شد.

شهریاری مجموع تردد شناورها به بندر کیش طی هفت ماهه نخست سال جاری را هشت هزار و 568 فروند با رشد 16 درصدی اعلام و خاطرنشان کرد: از این تعداد، 438 فروند شناور بالای هزار تن و هشت هزار و 130 فروند زیر هزار تن وزن داشته است.

مدیر اداره بندر و دریانوردی کیش از رونق 24 درصدی جابجایی مسافر و گشت های تفریحی دریایی در هفت ماه اخیر نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و خاطرنشان کرد: طی این مدت، 849 هزار و 600 نفر از طریق شناورهای مستقر در این بندر ترابری شدند.

 

انتهای پیام/

http://dana.ir/1233403
ارسال نظر
نظرات
سلام_صفحات_داخلی