شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 11:04 منتشر شده در مورخ: 1396/08/20 شناسه خبر: 1233417
ظریف گفت: به موگرینی متذکر شدم که نیاز هست که اروپا در زمینه اجرای برجام فعال‌تر عمل کند و اقدام عملی نشان دهد و از حمایت اعلامی به حمایت عملی و فشار برای اجرای کامل برجام حرکت کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در پایان سفر دوره‌ای خود به تاجیکستان و ازبکستان و در حاشیه کنفرانس بین‌المللی امنیت و توسعه پایدار در آسیای مرکزی در جمع خبرنگاران حاضر شده و به سوالات آنان پاسخ داد.

وی در پاسخ به سوالی درباره دیدارش به فدریکا موگرینی در حاشیه اجلاس سمرقند گفت: در حاشیه اجلاس سمرقند دیدار مفصلی با موگرینی داشتم؛ وی از تلاش‌هایی که اتحادیه اروپا برای اجرای کامل برجام داشته، گزارشی داد و تاکیدی که کشورهای اروپایی برای اجرای برجام دارند را اعلام کرد؛ من هم تاکید کردم که ایران تاکنون برجام را کاملاً اجرا کرده ولی متاسفانه با بدعهدی‌های آمریکا و با سیاست ایجاد فضای نامناسب توسط دولت جدید آمریکا مواجه بوده و این وضعیت باید توسط کشورهای اروپایی اصلاح شود.

وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: تاکیدی که مقام معظم رهبری در صحبت‌های خود داشتند را متذکر شدم و اینکه ما ضمن اینکه استقبال می‌کنیم از موضع اروپایی‌ها درباره برجام، اما نیاز هست که اروپا در زمینه اجرای برجام فعال‌تر عمل کند و اقدام عملی نشان دهد و از حمایت اعلامی به حمایت عملی و فشار برای اجرای کامل برجام حرکت کند.

ظریف در خصوص دیدارهای خود با مقامات این دو کشور نیز گفت: قبل از سفر ازبکستان، دیدارهای بسیار خوبی در تاجیکستان داشتم و امیدوارم که روابط ما با این کشور هر چه بهتر و بیشتر به سمت همکاری و هماهنگی حرکت کند. ایران و تاجیکستان مشترکات فراوانی دارند و نیاز است که از این مشترکات هر چه بیشتر استفاده کنیم.

وی ادامه داد: امروز هم دیداری داشتم با وزیر خارجه ازبکستان که درباره صفحه جدید روابط دو کشور بعد از دیدار دو رئیس جمهور در آستانه گفت‌وگو شد و همینطور مذاکرات بسیار خوبی با رئیس جمهور ازبکستان داشتیم. برای گسترش روابط، رفع موانعی که در حوزه تجارت داریم، همکاری‌های بانکی، همکاری در حوزه انرژی و ترانزیت، هم به صورت دو جانبه و هم چند جانبه چه ایران، افغانستان، ازبکستان، چه ایران ترکمنستان، ازبکستان و عمان و سایر روش‌های ترانزیتی که داریم و همینطور همکاری در حوزه علم و فناوری گفت‌وگوهای خوبی داشتیم.

ظریف یادآور شد: احساس می‌کنم که یک روند جدیدی در روابط ما با ازبکستان در دوران جدید ازبکستان آغاز شده و انشاالله با سفری که ظرف چند ماه آینده توسط رئیس جمهورمان به ازبکستان خواهد بود، این روند  به صورت بسیار فعالتر و گسترده‌تر دنبال خواهد شد.

وزیر خارجه کشورمان در خصوص تحولات منطقه و مذاکرات در این خصوص با مقامات حاضر در نشست فوق نیز گفت: امروز منطقه ما باشرایط بسیار دشواری روبروست و ما در همه گفت‌وگوها درباره تحولات منطقه صحبت می‌کنیم. منطقه شاهد تحولات مثبتی بوده؛ این تحولات پیروزی‌های مستمری که علیه داعش و تروریست‌های تکفیری در سوریه و عراق صورت گرفته و روند تحولی که برای حفظ تمامیت ارضی عراق شکل گرفته و موثر و مفید بود را شامل می‌شود که اینها یک قسمت از بحث‌های منطقه‌ای ماست.

ظریف ادامه داد: متاسفانه سیاست‌های خطرناک و غیر منطقی و جنگ طلبانه‌ای که برخی کشورهای منطقه دنبال می‌کنند در کنار این تحولات مثبت می‌تواند منطقه ما را به سمت بسیار خطرناکی سوق دهد. به نظر می‌رسد که برخی قدرتها از توفیقاتی که در منطقه در برابر تروریسم و افراط گرایی پیدا شده هیچ رضایتی ندارند و دنبال این هستند که این توفیقات را خنثی کنند و یک حیات جدید به طرفداران افراط و  تروریسم بدهند که این می‌تواند خطر جدی برای امنیت منطقه و پیش از همه برای کسانیکه  این آتش را در منطقه می‌افروزند داشته باشد که نیاز است در این خصوص هم همکاری بین‌المللی صورت بگیرد و هم پیام‌های لازم ارسال شود به برخی رهبران جوان منطقه ما که بدون آشنایی با منطقه دارند آن را به سمت بسیار بدی سوق می‌دهند.

منبع: تسنیم

 

http://dana.ir/1233417
ارسال نظر
نظرات
سلام_صفحات_داخلی