شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان اصفهان
ساعت: 12:59 منتشر شده در مورخ: 1396/09/23 شناسه خبر: 1257242
آنچه باید بدانیم؛
هتک حیثیت در فضای مجازی و مجازات های آن
انتشار و تغییر و تحریف صوت و یا تصویر و یا فیلم خانوادگی اعم از میهمانی، تولد، عروسی و… از طریق سامانه‌های رایانه یا مخابراتی بدون رضایت فرد جرم است. همچنین در مواردی که تغییر و تحریف توسط شخص دیگری انجام پذیرد و دیگری با علم به تغییر و تحریف، موارد فوق الذکر را منتشر نماید به حبس یا جزای نقدی می انجامد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ندای اصفهان زهرا عباسی/ حفظ آبرو و حیثیت انسان‌ها از بدو تولد اجتماع از مهمترین دغدغه‌های افراد جامعه، حکومت‌ها و ادیان مختلف بوده است بگونه‌ای که به تکرار در متون دینی به صیانت از آن سفارش شده و مردم نیز هتک آن را نقض حقوق اساسی خود می‌دانند و خواهان مجازات هتاک و یا به قول معروف دزد آبروی خود می‌شوند.

بدرستی که حکومت‌ها برای حفظ نظم و حقوق شهروندی ملت تحت حاکمیتشان با متجاوزین به آبرو و حیثیت افراد در بسیاری از موارد برخوردی سختگیرانه و درخور توجه دارند چرا که یک زندگی اجتماعی و فعالیت سالم در آن حمایت از حریم شخصی و حفظ آبرو و حیثیت افراد جامعه در برابر رفتارهای سودجویان نابهنجار را می‌طلبد.

متاسفانه در عصر حاضر با پیشرفت تکنولوژی و اختراع رایانه افراد سودجو فضای بیشتری برای ارتکاب رفتارهای غیراخلاقی خود پیدا کردند و امنیت حریم شخصی با خطرات بسیار جدی مواجه شده است. البته لازم به ذکر است تولد رایانه و فضای مجازی به طور کلی زندگی بشر را مورد تهاجم  قرار داده است.

هرچند که نمی‌توان آن را صرفا خوب و یا بد وصف نمود لیکن آنچه که پیداست تغییر و تحول سبک سنتی زندگی تمامی جوامع بشری است، بطوری که امروزه بروز برخی از رفتارها اعم از به هنجار و نابهنجار را مدیون رشد فزاینده ارتباطات رایانه‌ای هستیم که در تمامی حوزه‌های حیات بشری نفوذ کرده است.

رایانه با وجود سهولت در انجام برخی امور، ارتکاب بسیاری از جرایم را نیز ازحالت سنتی آن آسان‌تر کرده است چرا که علاوه بر دسترسی آسان و عمومی خدمات رایانه‌ای و سرعت آن، در خیلی از موارد مبدا شیوع این رفتارها (یا به قولی مرتکب) قابل شناسایی نبوده و یا عدم اقامت مرتکب در مکان تحت حاکمیت دولت متبوع قربانی و توقف پیگیردهای قانونی منجر به بروز رفتارهای مجرمانه افراد مستعد در ارتکاب بزه در دنیای واقعی می‌شود.

علت شیوع این رفتارها چیست؟

با نگاهی گذرا به صفحات و نرم افزارهای مولد اجتماعات کوچک مجازی درمی‌یابیم که افراد با ورود آسان به حریم خصوصی و یا نیمه خصوصی دیگران محتویات آن را منتشر نموده و به تقطیع اصوات، تغییر و تحریف تصاویر و فیلم‌های خصوصی دیگران و ساخت استیکرهای توهین آمیز می‌پردازند.

علت شیوع این رفتارها را نمی‌توان صرفا به مجرمین نسبت داد چرا که گاهی سهل انگاری قربانی و یا عدم آگاهی وی نسبت به نحوه‌ استفاده از برنامه‌ها و نرم افزارهای ارائه شده در بازار تکنولوژی، افراد سودجو با انگیزه‌های مجرمانه را برمی‌انگیزد تا با استفاده از فن و مهارت و یا حتی گاهی بی‌بهره از آن به حریم خصوصی و یا سامانه‌های رایانه‌ای افراد وارد و افکار پلیدشان را بالفعل نمایند.

شایان ذکر است که ارتکاب چنین رفتارهایی مختص افرادی با انگیزه‌های شرورانه نبوده چه بسا بسیاری از مرتکبان افراد عادی و ناآگاه به قوانین هستند و صرفا برای لحظه‌ای خنداندن یا کسب شهرت در فضای مجازی و یا منافع سیاسی بدون کوچکترین توجه به مشکلات ایجاد شده برای خود و قربانیان اقدام به این عمل می‌کنند عملی که در بسیاری از موارد افراد سرشناس و مشهور می‌باشند که متاسفانه این رفتارها منجر به اختلال در روابط اجتماعی و خانوادگی آن‌ها شده و گاهی نیز خروج آن‌ها از کشور را به همراه دارد.

در نتیجه به نظر می‌رسد این رفتارهای نابخردانه برخی از افراد جامعه مصداق بارز بی‌اخلاقی در تمامی جوامع بشری است و از طرف قانون گذار در اکثر کشورها درخور مجازات است.

قوانین کیفری ایران

در قوانین کیفری ما نیز بی‌تردید این موضوع مورد توجه واقع شده و قانونگذار بدرستی رفتار مذکور را شایسته کیفر دانسته است. لذا انتشار و تغییر و تحریف  صوت و یا تصویر و یا فیلم خانوادگی اعم از میهمانی، تولد، عروسی و… از طریق سامانه‌های رایانه یا مخابراتی (فیس بوک و تلگرام و اینستاگرام و توئیتر و…) بدون رضایت فرد جرم است.

همچنین در مواردی که تغییر و تحریف توسط شخص دیگری انجام پذیرد و دیگری با علم به تغییر و تحریف، موارد فوق الذکر را منتشر کند، جز در موارد قانونی بگونه‌ای که موجب ضرر و یا عرفا موجب هتک حیثیت فرد شود، مجازات حبس (از نود و یک روز تا دوسال) یا جزای نقدی (از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال) یا هر دو مجازات را در پی دارد.

متاسفانه رفتار اخیر بسیار شایع است و افراد در فضای مجازی بی‌توجه به موقعیت و منصب اجتماعی شخص قربانی برای گذراندن لحظه‌ای یا به دلایل شخصی عکس‌ها و فیلم‌های تحریف شده را با دیگران به اشتراک می‌گذارند و گاهی موجب انتشار اخبار کذب می‌شوند.

انتشار این اخبار کذب درصورتی که به قصد ضرر رساندن به دیگری و یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی باشد یا آنکه افراد اعمالی را بر خلاف حقیقت به طور صریح یا تلویحی به شخصی اعم از حقیقی و حقوقی نسبت بدهند حتی اگر موجب ضرر نشود به حبس (از نود و یک روز تا دوسال) یا جزای نقدی (از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال ) یا هر دو کیفر با هم محکوم می‌شوند.

به نظر می‌رسد لازم است کنترل بیشتری بر فعالیت‌هایمان در فضای مجازی داشته باشیم تا غفلتمان منجر به آن نشود که علاوه بر هتک حیثیت و آبروی دیگری در معرض اتهام نیز قرار بگیریم.

انتهای پیام/ 

http://dana.ir/1257242
ارسال نظر
نظرات