شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان زنجان
ساعت: 13:40 منتشر شده در مورخ: 1396/10/19 شناسه خبر: 1276086
رشادت های رزمندگان زنجانی در کربلای5؛
تقدیم 211 شهید زنجانی در عملیات کربلای 5/شکستن نفوذ ناپذیرترین خطوط دشمن توسط زنجانی ها در عملیات کربلای 5
استان زنجان در دوران دفاع مقدس بیش از 3 هزار و 500 شهید تقدیم نظام اسلامی کرده است که در عملیات کربلای 5 تعداد شهدای زنجان به 211 نفر می رسد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از موج رسا،عملیات کربلای ۵ با رمز «یا زهرا (س)» در محور شلمچه به صورت گسترده در تاریخ ۱۹ دی ۱۳۶۵ با حضور دلاور مردانی از استان زنجان و دیگر نقاط کشور آغاز شد.

در نغمه‌هایی از سید شهیدان اهل قلم در بیان روایاتی از اتفاقات کربلای 5 آمده است:
 "
آن روز وقتی جاده‌ی کنار دژهای تسخیرشده را به سمت محور غربی پنج ضلعی طی می‌کردیم، هیچ‌یک از ما نگران تقدیر خویش‌ نبود؛ تسلیم و رضا جایی برای نگرانی و اضطراب باقی نمی‌گذارد.
 
حسن هادی همان روز شهید شد، فردای آن روز قاسم و پس‌فردا رضا. اما چه غم، این راهی است که نه تنها اگر همه‌ی ما هم جان‌فدای آن شویم می‌ارزد، بلکه سر شکر داریم و بر دیده منت که خداوند به ما موهبتی عطا فرموده است که به هیچ‌یک از امت‌های دیگر نبخشیده. باب جهاد، باب اولیای خاص خداست و دری نیست که بر هرکس که دم از مسلمانی می‌زند گشوده شود.
 
وقتی از آن کانال‌های عمیقی که سنگرهای مستحکم بتونی را به یکدیگر می‌پیوست می‌گذشتیم، در می‌یافتیم که چرا دشمن هرگز باور نمی‌کرد که این دژ به تسخیر لشکریان‌ اسلام در آید. بین این دژها و جبهه‌ی پیشین ما کیلومترها آب فاصله است، کیلومترها آبی که اگر هیچ مانع دیگری نیز در سر راه وجود نداشت پیمودن آن محال می‌نمود، چه برسد به اینکه میدان‌های وسیع و مکرر مین و سیم‌های خاردار نیز تمامی این فاصله را پوشانده بوده است.

کارشناس‌های نظامی غرب در توصیف قدرت مهندسی _ رزمی ما گفته بودند که اگر سپاهیان اسلام دوازده ساعت در منطقه‌ای دوام بیاورند دیگر تسخیر آن محال است؛ و این حقیقتی است. بیست و چهار ساعت از شکستن خطوط دشمن نگذشته که چهره‌ی منطقه کاملاً تغییر کرده است. شبکه‌ای وسیع از جاده‌های تدارکاتی سراسر جبهه را پوشانده و جداره‌های بلندی از خاک جاده‌ها را در پناه خود گرفته است."

رزمندگان‌ سپاه‌ اسلام‌ برای‌ آزاد سازی‌ مناطق‌ تحت‌ اشغال ‌و دفع‌ تجاوز دشمن‌ و به‌ منظور دست‌یابی‌ به‌ اهداف‌ والای‌ خود، اقدام ‌به‌ انجام‌ عملیات‌ کربلای‌ 5‌ در این‌ منطقه‌ کردند. این‌ عملیات‌ در تاریخ‌ نوزدهم‌ دی‌ ماه‌ 1365 با رمز مبارک‌ یازهرا(س) در منطقه‌ی‌ شلمچه‌ و شرق بصره‌ آغاز می‌شود.
 
*
اهداف عملیات
 منطقه شلمچه به لحاظ اهمیت سیاسی و نظامی آن، به عنوان یکی از معابر وصولی شهر بصره، همواره در زمره اهداف قوای نظامی جمهوری اسلامی ایران قرار داشت. در صورت تسلط بر این منطقه، جمهوری اسلامی می توانست برتری خود در جنگ را به اثبات برساند.
 
*
منطقه عملیات
منطقه عملیاتی شلمچه که در جنوب شرقی شهر مهم بصره قرار گرفته و تقریبا نزدیک‌ترین محور وصولی به این شهر به شمار می‌آید، به مناطق و محورهایی از جمله  از شمال، به آب گرفتگی جنوب زید،از شرق، به دژ مرزی ایران و عراق،از جنوب، به رودخانه اروند و اروند صغیر و از غرب، به کانال زوجی و شهرهای تنومه و الحارثه.
این منطقه از تعداد زیادی نهر، کانال، خاکریز، جاده و .... تشکیل شده است که همه آن‌ها در بخش شمالی اروند قرار دارند. هم چنین، آب گرفتگی‌های متعددی در این منطقه وجود دارند که از سوی ارتش عراق به عنوان موانعی در مقابل هر گونه نفوذ قوای جمهوری اسلامی ایجاد شده‌اند.
 

*بازتاب عملیات کربلای 5
 شکستن خطوط و استحکامات و پیشروی در شرق بصره، توانایی‌ها و قابلیت‌های نظامی عراق را بار دیگر، زیر سؤال برد، چنان که روزنامه آبزِرِور چاپ پاریس به نقل از کارشناسان غربی نوشت: «برای اولین بار از آغاز جنگ تاکنون، ناظران و کارشناسان غربی در مورد امکانات دفاعی عراق دچار تردید شده اند».
هم چنین تاکید بر توانایی نظامی ایران، بخشی دیگری از تحلیل‌های ارایه شده در رسانه‌های خبری بود، چنان که رادیو بی. بی. سی طی تحلیل در همین زمینه، با توجه به تجربه سپاه در عملیات فاو و عبور از رودخانه اروند، ضمن اشاره به عبور از منطقه آب گرفتگی و کانال پرورش ماهی در عملیات کربلای 5 گفت: «موفقیت ایران در عبور از دریاچه ماهی، یک بار دیگر توانایی ایران در عبور از آبراه ها را نشان می دهد».
 
این عملیات از 19 دی ماه سال 65 آغاز و به مدت 70 روز ادامه یافت، در این مدت دشمن 42 هزار و 700 نفر تلفات از جمله کشته، زخمی و اسیر داد.  


 

*افتخارات استان زنجان
استان زنجان شهر غواصان دریادل و شهر شور و شعور حسینی در این عملیات 211 شهید گلگون کفن را شامل 31 شهید از شهرستان ابهر، 27 شهید از شهرستان خدابنده، 149 شهید از شهرستان زنجان و 4 شهید از شهرستان ماهنشان را تقدیم نظام و انقلاب کرده است.

گفتنی است،پایتخت شور و شعور حسینی همواره به شهید پروری در کشور مشهور است، رزمندگان استان زنجان در دوران دفاع مقدس چنان درخشیدند که امروز نام و یادشان موجب افتخار زنجانی ها در جهان است.
 حضور رزمندگان زنجانی در عملیات های بزرگ دفاع مقدس به ویژه در 46 عملیات آفندی و پدافندی دوران هشت سال دفاع مقدس حضور تاثیرگذار و محوری بوده است.
 نیروهای زنجانی در 19 عملیات آبی، خاکی و کوهستانی و 27 عملیات پدافندی ضربات سنگینی را به دشمنان وارد کردند.
 نقش تأثیرگذار رزمندگان زنجانی در دوران دفاع مقدس موجب شد تا مقام معظم رهبری شهر زنجان را به عنوان شهر غواصان دریادل نام ‌گذاری کنند.
 رزمندگان استان زنجان در عملیات کربلای 5 با شکستن سخت ترین و نفوذ ناپذیرترین خطوط دشمن در پاسگاه کوت سواری با تقدیم 200 شهید راه را برای پیروزی های درخشان دیگر هموار کردند.
 فرماندهی و مدیریت هوشمندانه و شجاعانه حضرت امام(ره) و رشادت و فداکاری‌های ماندگار رزمندگان اسلام در طول دوران دفاع مقدس علت عبور پیروزمندانه انقلاب اسلامی و ملت ایران از جنگ تحمیلی 8 ساله بود.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1276086
ارسال نظر
نظرات
بنر جام جهانی کانال_دانا_داخلی سلام_صفحات_داخلی