شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 11:42 منتشر شده در مورخ: 1396/10/20 شناسه خبر: 1276761
گزارشی از اسارت یک خانواده در گرداب‌ فضای مجازی؛
فضایی که دیگر مجازی نیست/ شبکه های اجتماعی،همانند سرطان به روح انسان‌ها رسوخ کرده است
فضای مجازی که محصول تکنولوژی ارتباطات و مخلوق جهان غرب است تا حدی توانسته با حرکت لاک پشت گونه خود افراد زیادی از جامعه ما که سواد استفاده از این فضا را ندارند در باتلاق جنگ نرم غرق و آنها را از ندگی واقعی خود دور کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از رودبار ما؛ زمان چندانی از کهکشان ارتباطات و ایجاد فناوری های نو، به ویژه رسانه های دیجیتال نمی گذرد، اما اثرگذاری آن بسیار زیاد و غیر قابل تصور است. زمانی بود که در فرهنگ شفاهی ما، اسطوره ها و افسانه ها نقل مجالس و محافل بودند، اما اینک حتی رسانه های مکتوب نیز به گرد پای رسانه های دیجیتال نمی رسند.

امروزه فناوری اطلاعات توانسته است بیشتر عرصه های زندگی انسان را دچار تغییر بنیادین کند اما به اندازه ای سرعت همه گیر شدن و دگرگونی ها بالا بوده است که فیلسوفان، کمتر فرصت بررسی این رویداد را یافته اند.

فراگیر شدن استفاده از رسانه های مجازی دوگانه ای از ساحت واقعی و مجازی ایجاد کرده و انسان مدرن را به نوعی گسیختگی هویتی دچار ساخته است.

فضای مجازی که محصول تکنولوژی ارتباطات و مخلوق جهان غرب است تا حدی توانسته با حرکت لاک پشت گونه خود افراد زیادی از جامعه ما که سواد استفاده از این فضا را ندارند در باتلاق جنگ نرم غرق و آنها را از ندگی واقعی خود دور کنند.
 
 
اگر چه در این فضا در آستانه یک تحول هستیم. حسن ماجرا این است که در گذشته نمانده‌ایم، اما نمی‌دانیم چه آینده‌ای پیش روی خانواده های ایرانی هست چرا که تنوع گسترده است و امکان کنترل بسیار محدود. بنابراین باید به انتخاب‌ و گزینش‌ مخاطبان کمک کرد.
 
 
فضای مجازی در کنار مزایای فراوان با آسیب‌ها و چالش‌های فراوانی نیز همراه بوده است که یکی از مهم‌ترین آنان انزوا و گوشه‌گیری افراد خانواده و فاصله گرفتن آنان از یکدیگر است.
 
 
به گفته کارشناسان مسائل اجتماعی دور شدن از فضای خانواده و فراموشی عواطف و احساساتی که در گذشته وجود داشته موجب می‌شود که اعضای خانواده دچار از خودبیگانگی شوند که در درازمدت به بنیان خانواده لطمه می‌زند و به نوعی تهدید کانون خانواده محسوب می‌شود.
 
 
خانم «س.محمدی» خانه‌دار در این‌باره می‌گوید: «در گذشته همسرم بیشتر به کار در بیرون از منزل مشغول بود و وقتی که به منزل می آمد دور یکدیگر جمع می‌شدیم و ارتباطات به صورت چهره به چهره و رودررو بود و درباره مسائل مختلف با یکدیگر گفت‌وگو می‌کردیم  ولی از زمان ورود شبکه های اجتماعی او بیشتر وقت خود را مشغول گفت‌وگوی مجازی با دیگر اعضای گروه‌ها در تلگرام یا دیگر شبکه‌های اجتماعی است.»
 
 
وی اضافه می‌کند: «گاهی فقط می بینم سرش در گوشی خودش است و صدای خنده اش بلند می‌شود و در واقع او برای خود یک زندگی در فضای مجازی تشکیل داده است و بیشتر وقت خود را  با دیگر اعضای گروه‌ها و کانال‌ها صحبت و گفت‌وگو می‌کند.»
 
 
این خانم خانه‌دار یادآوری می‌کند: «فضای مجازی  زندگی ما را تحت‌الشعاع قرار داده و به اختیار خود درآورده است، در واقع اینترنت و فضای مجازی از انسان‌ها استفاده می‌کند نه انسان‌ها از آن و به جرأت می‌توان گفت که اینترنت همانند سرطان به روح انسان‌ها رسوخ کرده و استفاده ناصحیح و غیرمنطقی از آن بیشتر خانواده‌ها را متزلزل ساخته است.»
 
 
این بانوی خانه دار رودباری بیان داشت: این فضا دیگر مجازی نیست،شبکه‌های اجتماعی چه خوب و چه بد جزئی از زندگی مردم جهان شده است و شاید چیزی بالغ بر 90درصد کاربران این شبکه‌ها نمی‌توانند از این فضا دل بکنند که این موضوع بسیار خطرناک است. متاسفانه سن حضور در فضای مجازی کم شده و در برخی از خانواده ها حتی به کودکان زیر 8 سال هم رسیده است.
 
 
وی در پایان افزود: امروزه فضای مجازی جای دوستان و نزدیکان را گرفته و در حقیقت جایگزین روابط دوستانه و فامیلی شده است. افراد ساعت ها از وقت خود را در فضای مجازی گذرانده و به جای فعالیت های اجتماعی، به فعالیت های فردی روی می آورند. این موضوع افراد را در افسردگی و انزوای اجتماعی فرو خواهد برد، چه بسا خود آن ها از این موضوع آگاهی نداشته و حتی ممکن است آن را تأیید نکنند.
 

علی ای حال،فراموش نکنیم تکنولوژی و فضای مجازی قرار است تسهیل‌کننده روابط و تقویت‌کننده آن باشد نه اینکه با ایجاد گسست و فاصله روابط را کمرنگ و مجازی کند.

 

انتهای پیام/

http://dana.ir/1276761
ارسال نظر
نظرات
اپارک داخلی