شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کهکیلویه و بویراحمد
ساعت: 19:08 منتشر شده در مورخ: 1396/10/22 شناسه خبر: 1278082
صنایع دستی منبع درآمدی برای بانوان کهگیلویه و بویراحمد/استقبال کم مردم از صنایع دست ساز+تصاویر
بانوی فعال در بخش صنایع دستی گفت: صنایع دستی در سایر شهرها مشتری های بیشتری دارد در حالی که در یاسوج به آن اهمیت نمی دهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ایل بانو، امروزه داشتن درامد مستلزم داشتن یک مهارت در بخش های مختلف است اگر در یک کار مهارت وتجربه کافی داشته باشیم موفق هستیم و اگر هم به امید داشتن کار دولتی نشست و خود را ملزم به یادگیری یک مهارت نکنیم  به این زودی ها مشغول کار نخواهیم شد.

صنایع دستی در استان کهگیلویه و بویراحمد می تواند به عنوان یک منبع درامد بخشی از مشکلات اقتصادی خانواده ها را بر طرف کند با این کار صنایع دستی استان نیز منسوخ نمی شوند و آیندگان ما صنایع دستی گذشتگان ما را می بینند هر چند استقبال کم شده است اما جوانانی هستند که به این سمت و سو کشیده شده اند.

کهگیلویه و بویراحمد همچون سایر استان های کشور آداب و رسوم و صنایع دستی خاص خودش را دارد گذشته گان ما بیشترین شغل شان فروش  صنایع دستی از جمله گلیم، گبه، سبد و سایر موارد بوده است که خودشان با پشم گوسفندان ریسندگی می کردند و طناب های محکمی را درست می کردند.

رنگ و نگار مختلف در گلیم و گبه های دست ساز مردم کهگیلویه و بویراحمد  همیشه نمایان بود و بیشتر از رنگ قرمز روشن استفاده می شد و نکته جالبی اینجاست که در برخی مواقع خود این مردم طناب های دست ساز خودشان را به روش طبیعی و توسط برخی گیاهان کوهی رنگ می کردند و بعد برای بافت قالی و گبه و استفاده می کردند.

 

 

در گذشته هر دختری که می خواست عروسی کند مادر عروس به عنوان جهیزیه چند گلیم و گبه دست بافت خودش را به دختر می داد که بر روی وسایل خود قرار دهد هر چند امروزه این موارد دیده نمی شود اما هنوز هم خانواده هایی هستند که صنایع دستی دست ساز خودشان که متعلق به ده ها سال قبل است را در خانه نگهداری می کنند.

صنایع دستی که وقتی مادربزرگ خانه به آن نگاه می کند عمر و جوانی خود را می بیند دست های جوانی که با قدرت صنایع دستی تولید می کردند و برای فروش و خرید موادغذایی توسط مردان به شهر برده می شد و به جای آن قند و برنج و سایر مواد خریداری می شد.

امروزه دختران و مادران جوان نیز به این نتیجه رسیدند که می توانند از سنت های قدیمی مادرانشان امرار معاش و کسب در امد کنند تولید صنایع دستی در استان کهگیلویه و بویراحمد نسبت به سال های اخیر وضعیت بهتری پیدا کرده است دختران جوان زیادی هستند که با تمایل زیاد به این کارها روی آورده اند.

هر چند دوخت و تولید صنایع دستی رنگ و بوی قدیمی خود را از دست  داده است که استقبال دختران جوان از تولید صنایع دستی استانشان نشان می دهد که سنت قدیمی مادرانشان را فراموش نکرده اند و با دست خودشان گلیم و گبه تولید می کنند.

 

 

در مصلی شهر یاسوج مادر جوانی به همراه دخترش صنایع دستی و دست ساز خودش را برای فروش آورده بود که زیبا بودند اما استقبال زیاد نبود اما برای فردی که خارج از این استان زندگی می کند دیدن پنین صنایع دستی جذابیتی خاص و دو چندان دارد.

صغری غلامیان که بیشتر در چرم دوزی فعالیت دارد می گوید: دو سال است که به این کار مشغول هستم برای این کار چند روز  آموزش دیدم تا بتوانم صنایع دستی تولید کنم.

وی بیان کرد: درآمد فروش و تولید صنایع دستی شاید خوب باشد اما در شهر یاسوج جواب نمی دهد  در حالی که در سایر شهرها و استان ها صنایع دستی با استقبال زیادی مواجهه است.

این بانوی ادامه داد: مغازه ای در شهر ندارم و بیشتر کارهایم سفارشی است اول سفارش می گیرم و بعد تولید می کنم البته بیشتر چرم و تولید کیف های زنانه ، مردانه و کمربند فعالیت دارم.

وی گفت: صنایع دستی به دلیل اینکه دست ساز هستند نسبت به سایر تولیدی های صنعتی قیمت بالاتری نیز دارند مثلا یک کیف دست ساز با چرم شاید 40 تومان قیمت داشته باش د در حالی که به صورت صنعتی اگر تولید شود کمتر از این مبلغ به فروش می رسد صنایع دستی زحمت بیشتری دارد.

 

 
 
 
انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1278082
ارسال نظر
نظرات
سلام_صفحات_داخلی