شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 15:34 منتشر شده در مورخ: 1396/11/15 شناسه خبر: 1294875
بررسی ظرفیت ها و چالش های سیمان باقران در گفتگو با نائب رئیس هیئت مدیره؛
مشکلات بازارچه های مرزی عامل انحصار بازار سیمان افغانستان در دست پاکستان/ عدم تحقق 8 میلیارد تومان تسهیلات اقتصاد مقاومتی کارخانه
نائب رئیس هیئت مدیره کارخانه سیمان باقران گفت: از 20 میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش سیمان باقران مصوب کارگروه اقتصاد مقاومتی کشور در اردیبهشت ماه سال 95، تاکنون 12 میلیارد تومان محقق شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سیدمهدی کاظمی نائب رئیس هیئت مدیره کارخانه سیمان باقران در گفتگو با خاورستان، اظهارکرد: طرح سیمان باقران با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون تن سیمان خاکستری و با مشارکت حدود 30 هزار سهامدار خرد که عمده آنها اهالی همان منطقه اسدیه هستند در سال 84برنامه ریزی و کلنگ زنی شد.

 
وی با اشاره به اینکه این کارخانه در فروردین ماه سال 96 به طور رسمی و با حضور رئیس جمهور افتتاح شد افزود: علی رغم اینکه برای ساخت این کارخانه 4-5 سال زمان نیاز بود، اما متاسفانه به دلیل بحران های ناشی از تورم و تحریم های ظالمانه، ساخت این کارخانه 12 سال به طول انجامید که نتیجه آن بالارفت هزینه های اجرایی پروژه بود.
 
 
نائب رئیس هیئت مدیره کارخانه سیمان باقران گفت: کارخانه سیمان باقران یکی از بزرگترین طرح های اقتصادی استان است که برای 400 نفر بصورت مستقیم و بیش از دو هزار نفر به صورت غیر مستقیم شغل ایجاد کرده است.
 
 
کاظمی بیان کرد:هم اکنون ظرفیت تولید روزانه این کارخانه 2500 تن در روز است که با راه اندازی آسیاب دوم این کارخانه در سال 97، تولید آن به ظرفیت کامل و 3500 تن در روز خواهد رسید.
 
 
وی با اشاره به اینکه سیمان یکی عنصر استراتژیک در تامین زیرساخت های کشور محسوب می شود افزود: مصرف سیمان در خراسان جنوبی سالانه 200 هزار تن تخمین زده می شود که با توجه به وجود کارخانه سیمان قاین با سابقه طولانی در عرصه تولید و فروش، جایگاه چندانی برای سیمان باقران وجود ندارد و ممکن است میزان فروش آن در بازار استان، سالانه 50 هزار تن باشد.
 
 
نائب رئیس هیئت مدیره کارخانه سیمان باقران اظهارکرد: اما کارخانه سیمان باقران توانسته است در مدت کوتاهی بازار فروش مناسبی را در افغانستان و پاکستان برای خود ایجاد کند و روزانه 2 هزار و 500 تن سیمان به این کشورها صادر می کند که با توجه به موقعیت جغرافیایی و همچنین تولید صادرات محور این کارخانه، افزایش روند صادرات سیمان به این دو کشور قابل پیش بینی است.
 
 
کاظمی با اشاره به اینکه معبر صادرات سیمان به کشور افغانستان بازارچه میل 78 ماهیرود است گفت: اخیرا به دلیل روند کند پذیرش کامیون های ورودی افغان به داخل بازارچه، حجم صادرات کاهش یافته و به سختی انجام می شد و این کارخانه قادر به پاسخگویی به تعهدات خود در این کشور نبود.
 
 
وی تصریح کرد: در این خصوص با استانداری مکاتبه کردیم که به همت استاندار، این روند کند صادرات برطرف شد و هم اکنون شرایط این بازارچه برای صادرات به افغانستان مناسب است.
 
 
وی با تاکید بر لزوم بازگشایی میل 73 گمرک گلورده اظهارکرد: با توجه به اینکه این کارخانه در 35 کیلومتری گمرک گلورده واقع شده است، اگر این بازارچه بازگشایی شودبستر مناسبی برای تردد کامیون ها در ایران و افغانستان فراهم می شود و بدون وجود محدودیت های رایج گمرکی و با امکان انتقال مستقیم سیمان از محل کارخانه به مقصد افغانستان (بدون تخلیه در گمرک)، سبب کاهش چشمگیر هزینه های حمل و نقل و همچنین ایجاد منافع سالیانه 200 میلیاردریالی برای تولید کننده می شود که امیدواریم مسئولان در این خصوص همت، رایزنی و پیگیری کنند.
 
 
نائب رئیس هیئت مدیره کارخانه سیمان باقران گفت: با توجه به اشتغال تعدادی از کارکنان در زمینه ساخت آسیاب سیمان دوم، هم اکنون تعداد شاغلین در این کارخانه 400 نفر و بیشتر از چارت تعریف شده سازمانی است که با اتمام ساخت این آسیاب، تعداد شاغلین به 250 نفر کاهش خواهد یافت.
 
 
کاظمی با اشاره به مصوبه کارگروه اقتصاد مقاومتی کشور در اردیبهشت ماه سال 95 مبنی بر ارائه تسهیلات سرمایه در گردش 20 میلیارد تومانی برای سیمان باقران، اظهارکرد: رئیس جمهور در مراسم افتتاح این کارخانه، برای تخصیص این تسهیلات قول مساعد داد.
 
 
وی افزود: از این میزان تسهیلات که قرار بوده توسط بانک کشاورزی به عنوان سرمایه گذار اول پروژه پرداخت شود، 12 میلیارد تومان در اردیبهشت ماه 96 تامین شد و باقیمانده آن به دلیل نداشتن وثیقه مورد تایید بانک تاکنون محقق نشده که با توجه به پیگیری های در حال انجام، امیدواریم این وعده تا پایان سال 96 محقق شود.
 
 
وی با اشاره به میزان متفاوت حقوق معوق کارکنان این کارخانه بیان کرد: تعداد محدودی از کارگران این کارخانه، بیش از 10 ماه حقوق معوق دارند، اما اکنون حقوق کرگران اول هر ماه پرداخت می شود و تلاش می کنیم تا حقوق های معوق هم به صورت تدریجی پرداخت شود.
 
 
نائب رئیس هیئت مدیره کارخانه سیمان باقران با بیان اینکه اکنون که کارخانه سیمان باقران در مرحله راه اندازی است و در این دوره هزینه ها برای ادامه حیات و بهره مندی بالاست، با چالش هایی مواجه است افزود: دسترسی سخت به منابع دولتی کم بهره، لزوم روند آسان و سریع صادرات از بازارچه ماهیرود، معطل ماندن تعهدات و افزایش هزینه های کالا تا رسیدن به مقصد، لزوم بازگشایی بازارچه گلورده و حمل سریع و آسان کالا به افغانستان با کمترین هزینه ها، عدم حضور مؤثر در بازارهای هدف و معرفی پتانسلیهای ایران به لحاظ کمی و کیفی با نگاه توسعه صادرات و ... از جمله چالش های صنعت سیمان است که با آن روبروییم.
 
 
کاظمی ادامه داد: علی رغم نیاز 6.5 میلیون تنی افغانستان به سیمان، اما متاسفانه تنها 40 درصد از این نیاز توسط ایران صادر می شود و بقیه آن از طریق صادرات سیمان پاکستان که دارای کیفیت کمتر و قیمت بالاتری است، تامین می شود.
 
 
وی اظهارکرد: یکی از اهداف ما افزایش میزان تولید و کیفیت بخشی محصول به منظور توسعه صادرات است که در این خصوص اقداماتی از جمله احداث اسیاب دوم سیمان با ظرفیت تولید یک هزار و 500 تن در روز، تجهیز آزمایشگاه های کنترل کیفیت برای افزایش توان رقابتی در بازار صادرات، حضور فعال در بازار هدف افغانستان برای شناسایی نیازها و افزایش صادرات، در دستور کار است.
 
 
انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1294875
ارسال نظر
نظرات
اپارک داخلی