شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان زنجان
ساعت: 11:01 منتشر شده در مورخ: 1396/11/24 شناسه خبر: 1311949
مسئول امور موزه های میراث فرهنگی زنجان خبرداد
اهدای جام عهد صفوی به موزه باستانشناسی زنجان
مسئول امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی زنجان گفت:یک جام مسی دعا متعلق به دوره صفوی به موزه باستان شناسی زنجان اهدا شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛پرستو قاسمی در گفت و گو با خبرنگار موج رسا،اظهار داشت: این جام مسین متعلق به دوره صفوی بوده و مزین به کتیبه و نقوش در داخل جام و بدنه آن قلمزنی شده است .

وی ادامه داد: خطوط بکار رفته نسخ و در داخل نقوش هندسی انواع کتیبه با عبارت اسماء جلاله الله،آیات قرانی (آیه الکرسی وسوره یس )،چهار قل، صلوات کبیر، انواع ادعیه ( دعای عکاشه،دعای جوشن کبیر )، تصاویر صور فلکی و مینیاتور در حالت نواختن چنگ و رقص است.

مسئول امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی زنجان بیان کرد: قدمت این جام ارزشمند با توجه به سبک کار و نوع کتیبه ها مربوط به دوره صفوی بوده که در دوره های متاخر (دوره قاجار) کف شکسته آن با قطعه فلزکتیبه دار (حاوی چهار قل ،سوره قدر ، آیه الکرسی ) دایره ای شکل از جنس برنج وصالی شده است.

وی افزود:  این شی تاریخی توسط خانواده مرحوم حاج مهدی بابایی قزوینی از استادکاران مسگری به موزه باستان شناسی زنجان اهداء شده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: قطر دهانه آن 30 و ارتفاع آن 7.5سانتیمتر و وزن جام 1.340کیلو گرم است.

  قاسمی در خصوص ماربرد جام صفوی اظهار کرد: کاربرد این جام با توجه به نوع کتیبه ها برای استجابت دعا، دفع نیروهای شر بکار می رفته و این شی تا ایام نوروز 97 در بخش اسلامی موزه باستان شناسی در عمارت ذوالفقاری به نمایش در خواهد آمد.  

انتهای پیام/ 

http://dana.ir/1311949
ارسال نظر
نظرات
اپارک داخلی