شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 14:47 منتشر شده در مورخ: 1396/11/25 شناسه خبر: 1312802
نماینده ولی فقیه در استان قزوین:
قیمت انسان با تقوا و کرامت سنجیده می‌شود
نماینده ولی فقیه در استان قزوین گفت: خداوند فرمود گوهر کرامت از تقوا بدست می‌آید و اگر تقوای انسان محکم شود، انسان کرامت پیدا می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح قزوین؛ آیت‌الله عبدالکریم عابدینی امام جمعه قزوین صبح امروز در جلسه اخلاق حوزه علمیه استان قزوین که در مسجدالنبی (ص) برگزار می‌شود، اظهار کرد: در نامه 31 نهج البلاغه، امام علی (ع) در بخشی خودشان را معرفی کردند و در بخش دیگری شرایط فرزندشان را تشریح کردند. 


وی تصریح کرد: امیرالمؤمنین (ع) فرمودند من در شرایطی هستم که در حال فاصله گرفتن از این دنیا هستم و و تو نیز اسیر تحولات روزگار هستی که سرنوشت همه انسان‌ها همین است. در ادامه بیان فرمودند قاعده این است که من در چنین شرایطی به چیزی جز خودم فکر نکنم اما از آنجایی که تو فرزند و پاره تن من هستی و شکست و موفقیت تو برای من حائز اهمیت است، تو را دلسوزانه نصیحت می‌کنم. 

نماینده ولی فقیه در استان قزوین خاطرنشان کرد: ما نیز در نصیحت امام علی (ع) به فرزندشان مخاطب حضرت قرار داریم چرا که زمان و مکان نمی‌تواند بین شاگردان حقیقی حضرت در هر عصر و زمانه‌ای فاصله بیندازد و در هر عصر و زمانی کلام امیرالمؤمنین (ع) می‌تواند دل‌های مستعد را تحت تأثیر و تحول قرار دهد. 

امام جمعه قزوین بیان کرد: امام علی (ع) در مرحله نخست فرزندشان را به تقوای الهی سفارش کردند و اینکه حضرت در مرحله نخست به تقوا توجه می‌کنند نشان می‌دهد ما نیز اگر می‌خواهیم شاگرد مکتب امیرالمؤمنین (ع) باشیم می‌باید تقوا را در اولویت قرار دهیم. 

وی با بیان اینکه مهمترین سفارش رسول گرامی اسلام (ص) و ائمه اطهار (ع) تقوا است، عنوان کرد: تقوا یعنی خود را در عهد و پیمان‌ها با خداوند نگهداریم و بنده پول، مقام و طمع نشدن است که همگی همان بندگی شیطان است. 

عابدینی در ادامه به تشریح خاستگاه قرآنی تقوا پرداخت و ابراز کرد: خداوند در آیه 108 سوره توبه می‌فرماید: «لَا تَقُمْ فِیهِ أَبَدًا لَمَسْجِدٌ أُسِّسَ عَلَى التَّقْوَى مِنْ أَوَّلِ یَوْمٍ أَحَقُّ أَنْ تَقُومَ فِیهِ فِیهِ رِجَالٌ یُحِبُّونَ أَنْ یَتَطَهَّرُوا وَاللَّهُ یُحِبُّ الْمُطَّهِّرِینَ»، (هرگز در آنجا مایست چرا که مسجدى که از روز نخستین بر پایه تقوا بنا شده سزاوارتر است که در آن[به نماز] ایستى[و] در آن مردانى‌اند که دوست دارند خود را پاک سازند و خدا کسانى را که خواهان پاکى‌اند دوست مى‌دارد). 

رئیس شورای عالی حوزه‌های علمیه استان قزوین به ویژگی‌های انسان مسجدی اشاره کرد و ادامه داد: خداوند در آیه 109 سوره توبه می‌فرماید: «أَفَمَنْ أَسَّسَ بُنْیَانَهُ عَلَى تَقْوَى مِنَ اللَّهِ وَرِضْوَانٍ خَیْرٌ أَمْ مَنْ أَسَّسَ بُنْیَانَهُ عَلَى شَفَا جُرُفٍ هَارٍ فَانْهَارَ بِهِ فِی نَارِ جَهَنَّمَ وَاللَّهُ لَا یَهْدِی الْقَوْمَ الظَّالِمِینَ»، (آیا کسى که بنیاد[کار] خود را بر پایه تقوا و خشنودى خدا نهاده بهتر است‏ یا کسى که بناى خود را بر لب پرتگاهى مشرف به سقوط پى‏ ریزى کرده و با آن در آتش دوزخ فرو مى‌افتد و خدا گروه بیدادگران را هدایت نمى‌‏کند). 

وی خاطرنشان کرد: رسول گرامی اسلام (ص) فرمود: اگر کسی تقوا پیشه کند، قوی زندگی می‌کند و حق را شناخته و از آن‌ها دفاع می‌کند و سستی در کارش نیست. اگر بخواهیم ببینیم صاحب تقوا هستیم یا خیر به آیه 32 سوره حج مراجعه می‌کنیم که خداوند فرموده: «ذَلِکَ وَمَنْ یُعَظِّمْ شَعَائِرَ اللَّهِ فَإِنَّهَا مِنْ تَقْوَى الْقُلُوبِ»، (این است[فرایض خدا] و هر کس شعائر خدا را بزرگ دارد در حقیقت آن[حاکى] از پاکى دل‌هاست). 

نماینده ولی فقیه در استان قزوین با تأکید بر اینکه علت توجه رسول گرامی اسلام (ص) و ائمه اطهار (ع) به تقوا، توجه خداوند در قرآن به تقوا است، اظهار کرد: نباید تقوا در ادبیات جامعه گم شود و عظمت آن نادیده گرفته شود و در نهایت مهجور بماند چرا که تقوا در دین جایگاه والایی دارد و همه عبادت‌ها با قصد تقویت بنیان تقوای الهی انجام می‌شوند. 

امام جمعه قزوین تصریح کرد: آیات بسیاری نشان می‌دهند که پیغمبران برای تقوا مبعوث به رسالت شده‌اند چرا که تقویت انسانیت یکی از رسالت‌های انبیاء بوده و تقوا این هدف و رسالت پیغمبران را محقق می‌کند. 

وی با بیان اینکه گوهر کرامت گران‌ترین چیزی است که خدا برای انسان در نظر گرفته است، بیان کرد: خداوند فرمود گوهر کرامت از تقوا بدست می‌آید و اگر تقوای انسان محکم شود، انسان کرامت پیدا می‌کند. 
انتهای پیام/
http://dana.ir/1312802
ارسال نظر
نظرات
اپارک داخلی