شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان لرستان
ساعت: 09:39 منتشر شده در مورخ: 1396/12/15 شناسه خبر: 1324672
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد:
قلم زنی روی ورشو بروجرد ثبت ملی شد
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد گفت: قلم زنی روی ورشو بروجرد که یکی از هنرهای خاص این شهرستان است ثبت ملی شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ "حجت اله یارمحمدی" رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت: ورشو در شهرستان بروجرد قدمت زیادی دارد و در گذشته های دور نیز هنرمندان این شهرستان بر روی این فلز خاص قلم زنی کرده و نقش و نگار های بسیار زیبایی را روی ورشو انجام می دادند.

 

وی اضافه کرد: قلم زنی یکی از حرفه هایی است که مرتبط با کارهای جانبی ورشو است که در بروجرد به دلیل فراوانی کار با ورشو، هنرمندان زیادی به سمت و سوی قلم زنی رفتند و در این راستا هنرها و لوازم زیادی را تولید کردند.

 

یارمحمدی اظهار داشت: در حال حاضر بیش از 50 نفر از هنرمندان به کار قلم زنی روی ورشو در بروجرد مشغول هستند و آثار زیبایی را مانند سینی، فنجان، قوری، سماور و سایر تزئینات را خلق می کنند.

 

به گفته وی بعد از پیگیری های لازم هم اکنون قلم زنی روی ورشو بروجرد ثبت ملی شده که نشان می دهد این حرفه قدمتی بیش از یک قرن دارد و این هنر اولین هنری است که در شهرستان ثبت ملی شده است.

 

انتهای پیام/

http://dana.ir/1324672
ارسال نظر
نظرات