شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 11:10 منتشر شده در مورخ: 1397/01/26 شناسه خبر: 1341681
استاندار خراسان رضوی ورود کند؛
دست‌های پنهان جریان فشار بر حنجره شورای شهر گلبهار
پای باج‌خواهی جریانات سیاسی در انتخاب شهردار شهر جدید گلبهار، به دفتر امور شهری و شوراهای استانداری خراسان رضوی نیز کشیده شده است که نمود بارز آن در نحوه تعیین صلاحیت گزینه‌های پیشنهادی شورای این شهر، قابل‌ملاحظه است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ندای چناران، شهر جدید گلبهار شهر فرصت‌ها است. شهری روبه رشد که قرار است استانداردهای یک شهر نوین را داشته باشد. شهری پاک با دسترسی سریع به کلان‌شهر مشهد و درواقع «انتخاب اول زندگی». شهری بدون ترافیک، عاری از هر نوع آلودگی، دارای امکانات رفاهی، مترو و از همه مهم‌تر مسکن مهر؛ این‌ها نمونه‌هایی از جاذبه‌های این شهر برای مردمی است که به گلبهار کوچ کرده‌اند.

گلبهار شهر فرصت‌ها؛ هم برای مردم، هم برای قدرت‌ها

این شهر جدید جاذبه‌های نیز برای خادمان ملت، تشنگان قدرت، کاسبان و فرصت‌طلبان سیاسی نیز به وجود آورده است. شهری با سه برابر وسعت مرکز شهرستان چناران، شهری جدید با دنیا دنیا مشکلی که حل آن‌ها جهاد مدیران را می‌طلبد. شهری در حال ساخت که بیشترین مجوزها، پروانه‌های بهره‌برداری، قراردادها و ساخت‌وسازها در آن انجام می‌شود.

بهره‌گیری هر چند ناچیز، صرفاً از یک قرارداد، دندان‌هایی را گرد و چشم‌های مدیران کاسب استانی را به این شهر خیره کرده است. گواه این ادعا تعداد کاندیداهای انتخاب شورای شهر بود که دیدیم در این شهر جدید، چند برابر مرکز شهرستان، در خوش‌بینانه‌ترین حالت، تشنگان خدمت به دوئل پرداختند.

جولان بستگان کم سن و سال رجال سیاسی و ادعاهایی که هیچ‌گاه تأیید نشد

کرسی شهرداری گلبهار نیز از این مهم مستثنا نیست. برخی بازندگان انتخاباتی شوراها، جوانان جویای کاری که هنوز نتوانسته‌اند شغل مناسبی برای خود پیدا کنند اما بستگان آن‌ها رجل سیاسی‌اند؛ افراد کم سن و سالی که صرفاً به دلیل داشتن چند عکس یادگاری با امیر شهلا، خود را نماینده وی در شهرستان معرفی کردند. ادعایی که هیچ‌گاه تأیید نشد و بعد از شکت در انتخابات شورا و رد شدن رزومه‌شان در تصدی سمت شهرداری، کمر همت به تخریب شهرداری و شورا بسته‌اند و داعیه نامزدی جوان‌ترین نامزد متصدی کرسی شهرداری شهر جدید را به زبان می‌رانند.

دست پشت پرده بالاترین دستگاه اجرایی گلبهار در انتخاب شهردار

این علاوه بر سیاسی‌کاری‌های برخی اصحاب رسانه و بالاترین دستگاه‌های اجرایی شهرستان چناران است که صدالبته عملکرد ضعیف شهردار و شورای شهر سابق مزید علت شده و سوژه‌های مناسبی را دست منتقدان داده است.

۹۰ سیاسی در شهر جدید؛ تحمیل کارمند استانداری به شورا توسط آقای دوربینی

جدایی از این عملکرد ضعیف که حتی اعضای شورای فعلی نیز بر آن صحه می‌گذارند، ۹۰ سیاسی در یک شهر کوچک راه افتاده است اما نیاز مردم اقتضا می‌کند که همه به شورا کمک کنند که فرد شایسته را به‌عنوان شهردار معرفی کنند. شورا برآمده از رأی مردم است و تحمیل سیاسی و حزبی فلان کس که سابقه شهرداری در یکی از شهرهای کوچک استان را نیز در کارنامه دارد و هم‌اکنون در استانداری مشغول به کار است از سوی آقای دوربینی شهرستان چناران و مدیر مافوق آن، عواقب شومی را برای مردم این شهر به همراه خواهد داشت.

فردی که با سیاسی‌کاری شهردار شود، مجبور است در آینده باج دهد

فردی که با سیاسی‌کاری، گروکشی و باج‌خواهی روی کار بیاید، قطعاً قدرت خود را مرهون دست‌های پشت پرده می‌داند و باید جبران زحمت کند.

دست‌های پنهان جریان فشار بر حنجره شورا

با معرفی امینی، شهردار سابق سرخس، پرونده وی که قبلاً در دادگاه تبرئه شده بود مجدد به جریان افتاد و شورای رسیدگی به تخلفات اداری باوجود تبرئه شدن وی، حکم محرومیت از تصدی مشاغل حساس به مدت یک سال را برای وی صادر کرد.

کاظمی شهردار سابق قوچان ابتدا پیشنهاد شورای شهر را پذیرفت اما بعد از یک ماه به بهانه کار بازرگانی، عدم توان همراهی خود با شورا را اعلام کرد.

سجادی، شهردار سابق گلبهار که حکمش به دلیل عملکرد ضعیف از شهرداری به سرپرستی تغییر کرده بود گزینه سوم شورا برای انتخاب شهردار بود. شورا به‌درستی فهمیده بود که اگر هر فردی غیر از شخص موردنظر جریان فشار را معرفی کند، قطعاً به روشی، مشکلی برای آن به وجود خواهد آمد، لذا به سجادی بسنده کرد و گفت شهردار را تغییر نمی‌دهیم؛ شهردار قبلی مجدد شهردار شود.

تأخیر چهار برابری استانداری در تعیین تکلیف شهردار و بازهم رد صلاحیت

استانداری با همانندِ دو مورد قبل، با تأخیر چهار برابری نسبت به فرصت قانونی بررسی گزینه پیشنهادی شورا، صلاحیت سجادی به دلیل بازنشسته بودن وی (سجادی سرهنگ بازنشسته نیروی انتظامی است) رد شد.

با این رد صلاحیت، گمانه‌زنی‌های افکار عمومی در خصوص ورود و نفوذ جریان‌های سیاسی به استانداری و اعمال فشار از آن طریق در جهت ناکارآمد جلوه دادن شورای گلبهار و تحمیل فلان کارمند استانداری از سوی مدیران عالی دستگاه اجرایی شهرستان قوت گرفت.

به دنبال ناکارآمد نشان دادن شورا هستند

جریان فشار، به دنبال این است که اثبات کند شورای شهر، توان انتخاب شهردار را ندارد و از این طریق راه برای تحمیل گزینه مدنظر خود را بازتر کنند. وقت‌کشی‌های دفتر امور شهری و شوراهای استان خراسان رضوی نیز بارها پالس همراهی با این جریان را صادر کرد؛ طبق قانون استانداری موظف است ظرف ۱۰ روز جواب شورا در خصوص تعیین صلاحیت شهردار را بدهند که در عمل با تأخیر ۳ الی ۴ برابری همراه بوده است و بعد از ۴۵ روز شورا را می‌دهند که سرپرست فعلی بازنشسته است و صلاحیتش رد می‌شود.

سؤال افکار عمومی از استاندار خراسان رضوی

سؤال افکار عمومی از مسئولین دفتر امور شهری و شوراها و بالاتر از آن از شخصی استاندار خراسان رضوی این است که اگر بازنشسته نیروی انتظامی نمی‌تواند در شهرداری مشغول به خدمت شود، چطور شده است که دو ماه قبل از اعلام این محرومیت، حکم معاونت شهرداری شاندیز برای سجادی صادر شده است؟
فرماندار شهرستان چناران چرا باوجود بازنشستگی هنوز در شهرستان مشغول به کار است؟

در دوره قبل شوراها نیز سجادی بازنشسته بوده است. چرا کسی کاری به کار وی نداشته است؟

بعید است دفتر امور شهری استانداری از قانون بی‌اطلاع باشد

طبق قانون بازنشستگان نیروهای مسلح، اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها و … می‌توانند بعد از بازنشستگی در نهادها و ارگان‌های دیگر بکار گرفته شوند که چند نمونه از مستندات قانونی به پیوست ارائه شده است. علاوه بر این، در بند ۱۲ ، بخش الف از فصل سوم بخشنامه بودجه‌بندی سال ۹۷ شهرداری‌های کل کشور که در آبان ماه سال گذشته ابلاغ شده است، به‌صراحت آورده شده است که بازنشستگان نیروی انتظامی، می‌توانند در شهرداری‌ها به کار گرفته شوند و منع قانونی از این حیث وجود ندارد.

اینکه استانداری صلاحیت سجادی را صرفاً به بهانه بازنشستگی وی رد کند چه معنایی دارد؟ آیا از قانون بی‌اطلاع هستند که بعید به نظر می‌رسد چون دو ماه قبل از این رد صلاحیت، حکم معاونت شهرداری شاندیز را برای وی امضا کرده‌اند.

بااین‌حال سجادی نیز به دفاع از خود پرداخته و ۲ ماه از شورا فرصت گرفته که این مشکل را حل کنند و اعتراض خود را به شورای حل اختلاف اعلام کرده است.

خواست مردم از استاندار خراسان رضوی؛ اجازه دهید شورای برآمده از رأی مردم، آزادانه شهردار تعیین کند

دراین‌بین دودی که از دوئل سیاسی تشنگان قدرت بلند می‌شود به چشم مردم شهر جدید گلبهار خواهد رفت. مردم این شهر جدید از استاندار خراسان رضوی می‌خواهند که به این موضوع ورود کند و عملکرد نیروهای تحت امر خود، اعم از دفتر امور شهری و مقامات عالی دستگاه‌های اجرای در بخش گلبهار و بالاتر از آن، شهرستان چناران را با دقت بیشتری بررسی کند و اجازه ورود به اموری که خارج از وظایف ذاتی آن‌ها است را بگیرد تا وارد بازی‌های سیاسی نشوند و اجازه دهند شورای برآمده از رأی مردم، آزادانه و فارغ از فشارهای بیان شده، به تعیین شهردار بپردازد.

 

 

انتهای پیام/

http://dana.ir/1341681
ارسال نظر
نظرات