شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان همدان
ساعت: 17:18 منتشر شده در مورخ: 1397/01/27 شناسه خبر: 1342357
مدیر عامل انتقال خون استان همدان خبر داد:
ارسال ۱۰هزار واحد پلاسمای مازاد به آلمان
مدیر عامل انتقال خون استان از اهدا ۳۴ هزارو ۸۷۳ واحد خون در سال۹۶ خبر داد و گفت: در این راستا در سال گذشته ۱۰هزار واحد پلاسما مازاد برای تبدیل به داروهای مشتق از فرآورده های خونی به کشور آلمان ارسال شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛محمدی درگفت و گوباخبرنگارنافع، ببا بیان اینکه در سال ۹۶، ۵۲ هزارو ۵۱۹ نفر به سازمان انتقال خون مراجعه کرده و ۳۴ هزارو ۸۷۳ واحد خون اهداء کرده اند گفت: این در حالی است که به اهداء کننده های بار اول اجازه اهداء خون داده نشده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ۲۵ درصد از مراجعه کنندگان اهداء کنندگان بار اول هستند اضافه کرد: در راستا تنها از آن ها نمونه گیری می شود و در صورت سالم بودن نمونه سه ماه پس از سه ماه دعوت به اهداء خون می شوند.
مدیر عامل انتقال خون استان هدف از انجام طرح حذف اهداء کنندگان بار اول را افزایش ضریب سلامت خون دانست و افزود: بیش از ۹۰درصد آلودگی ها در اهداء کنندگان بار اول است به گونه ای که هر اندازه درصد اهداء کنندگان باراول را افزایش دهیم به نفع بیماران و گیرندگان خون خواهد بود.

وی با اعلام اینکه ۶۶/۵ درصد از اهداء کنندگان، اهدا کنندگان مستمر و ۳۳/۵ درصد اهداء کنندگان با سابقه هستند تصریح کرد: در طی سال ۹۶به سمتی حرکت کردیم که تمام اهداء کنندگان با سابقه و مستمر باشند و این در حالی است که در سال جاری نیز این روند را ادامه خواهیم داد.

محمدی با اشاره به اینکه در قیاس با سال ۹۴و ۹۵ تعداد مراجعه کنندگان به سازمان  افزایش پیدا کرده اما خونگیری را عمدا کاهش داده ایم اظهار کرد: این در حالی است که نیاز به خون و فرآورده های خونی استان تامین شده به گونه ای که ۵ هزار واحد خون به استان های تهران و خوزستان ارسال شده است که این مهم نشان دهنده شرایط بسیار خوبی برای افزایش اهداء کنندگان مستمر دارد.

 وی در ادامه اظهار کرد: در سال ۹۷ به دنبال آن هستیم که شاخص  اهداء کنندگان باسابقه و مستمر را به بیش از ۷۰درصد افزایش دهیم.

مدیر عامل انتقال خون استان با اعلام اینکه در سال گذشته بالغ بر ۶۰۰واحد پلاکت به روش آفرزیس تهیه شده است اضافه کرد: پلاکتی که به روش آفرزیس تهیه می شود یک پلاکت بسیار با کیفیت است و برای بیمارانی سرطانیوبیمارانی که بدن آن ها جوابگوی پلاکت های عادی نیست استفاده می شود.

 وی همچنین افزود: در روش آفردیس از فردی که خون می دهد تنها پلاکت از خون جداسازی می شود و مابقی فرآورده خونی به فرد دهنده باز می گردد.

محمدی با بیان اینکه تهیه پلاکت به روش آردیس یک روش اصولی و پیشرفته تر است بیان کرد: خوشبختانه در مرکز استان سه دستگاه پلاسما به روش آفردیس وجود دارد که نشان دهنده افزایش پلاکت به روش آفردیس در استان است و این در حالی است که اکنون استان همدان آمادگی آن را دارد که تعداد پلاکت ها را به بیش از ۱۰۰۰واحد پلاکت برساند.

وی با اعلام اینکه این روش یک روش بسیار هزینه بر است گفت: خوشبختانه ا وجود طرح تحول سلامت این روش هزینه کم تری برای بیماران در بر خواهد داشت.

مدیر عامل انتقال خون استان با اشاره به عدم مشارکت خانم ها در اهداء خون در سطح کشور افزود: باورهای غلط از جمله اینکه خانم ها با اهداء خون به کم خونی دچار می شوند آنان را از مشارکت در این امر خداپسندانه باز داشته است و این در حالی است که اهداء خون نه تنها یک امر با ارزش است بلکه منافاتی با سلامت افراد ندارد و خانم ها باید اطمینان داشته باشند که انتقال خون از افرادی که کم خون باشند خونگیری نمی کند.

وی با تاکید بر اینکه مشکلی از نظر کمبود خون نداریم و در کشور نیز احتیاجی به گرفتن خون به اجبار نیست گفت: همدان جزء پنجمین استان های اول است که طرح حذف اهداء کنندگان بار اول اجرا کرده است و این مهم نیز نشان دهنده آن است که همدان شرایط خوبی از نظر اهداء خون دارد.

وی در پایان از ارسال ۱۰هزار واحد پلاسمای مازاد  برای تبدیل به داروهای مشتق از فرآورده های خونی به کشور آلمان خبر داد.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1342357
ارسال نظر
نظرات