شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اجتماعی
ساعت: 21:00 منتشر شده در مورخ: 1397/01/27 شناسه خبر: 1342630
بارش رحمت الهی به ویژه در فصل بهار، سد کنگیر ایلام را مملو از آب کرده است و همین عامل موجب شده تا زمین‌های کشاورزی در استان ایلام نفس تازه‌ای بکشند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از فارس، سد کنگیر ایوان یکی از سدهای مهم استان ایلام بوده که با هدف تأمین زمین‌های کشاورزی دشت زرنه احداث شده است.

در مرحله اول احداث این سد برای بیش از یک هزار و 400 هکتار از اراضی کشاورزی از آب این سد استفاده شده و این اراضی توسط آب سد کنگیر آبیاری می‌شود.

در سال 1375 کلنگ احداث سد کنگیر بر روی رودخانه‌ای با همین نام به زمین زده شد، اما به دلایلی عملیات اجرایی آن در سال 1378 آغاز شد.

رویای بهره‌برداری از سد کنگیر در زمان مشخص و تعیین شده تحقق نیافت تا اینکه در سال 1391 مؤسسه سازندگی بعثت وارد کار شد و در کمتر از سه سال آن را به مرحله بهره‌برداری رساند.

2 میلیون و 200 هزار متر مکعب خاکبرداری و خاکریزی، 90 هزار متر حفاری و 30 هزار متر مکعب بتون ‌ریزی پایان کار اجرایی سدی بود که نزدیک به 20 سال از عمر ساخت آن می‌گذرد.

اهداف طرح شامل تأمین آب کشاورزی برای مشروب کردن اراضی کشاورزی دشت زرنه و افزایش درآمد و کاهش وابستگی به واردات محصولات کشاورزی است.

مشخصات سد شامل سد خاکی با هسته رسی و طول تاج با 745 متر بوده و حجم مخزن آن در تراز نرمان 19 میلیون متر مکعب است.

تلاش برای استفاده از آب این سد از سه سال پیش که آبگیری شد آغاز شده است و در زمانی نیز وزارت جهاد کشاورزی برای سیراب کردن زمین‌های کشاورزی بخش زرنه 10 میلیارد تومان اعتبار هزینه کرده است.

در حال حاضر فاز اول این طرح به گستره یک هزار و 450 هکتار عملیات اجرایی آن به طور کامل و 100 درصد آماده شده و فاز دوم این طرح به گستره 400 هکتار در دست اجرا بوده که تا خردادماه امسال تکمیل شده و به بهره‌برداری کامل می‌رسد.

امروز کشاورزان نقشه‌هایی برای توسعه زمین‌هایشان ترسیم کرده‌اند که هرکدام از این رویاها در جای خود شنیدنی، قابل تحسین و قابل شکرگزاری از درگاه ایزد منان است.

یکی از کشاورزان منطقه در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در ایلام چنین می‌گوید: خوشبختانه بارش نزولات آسمانی سبب ذخیره‌سازی حجم ذخیره سد کنگیر ایوان شده و این نوید خوبی برای کشاورزان منطقه است.

علی دوستعلی اظهار می‌کند: دارای پنج هکتار زمین کشاورزی هستم که قصد دارم یک محصول پررونق که نیاز کمتری به آب دارد را کاشت کنم.

وی ادامه می‌دهد: اکنون تنها منتظریم که آب از سرشاخه‌های اصلی سد کنگیر به شبکه تزریق شود، خوشبختانه با نزولات امسال به ویژه در فصل بهار سد کنگیر ایوان مملو از آب ذخیره شده است.

یکی دیگر از کشاورزان و زارعان ایوانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس مطرح می‌کند: ایستگاه‌هایی که در دشت زرنه احداث شده، در راستای آبیاری یک هزار و 750 هکتار به طور کامل آماده بهره‌برداری است.

محمد یاسمی یادآور می‌شود: شبکه آبیاری و زهکشی دشت زرنه در حال حاضر وارد فاز تست شده و طی چند روز دیگر تست آن انجام می‌شود.

یکی دیگر از اهالی منطقه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رابطه با بارش نزولات آسمانی و پر شدن سد کنگیر بیان می‌کند: توسعه گردشگری با استفاده از موقعیت این سد هم در دستور کار مسؤولان امر قرار گرفته است، 2 هزار هکتار از زمین‌های حاشیه سد برای توسعه گردشگری شهرستان ایوان مد نظر قرار گرفته است.

علی هلشی تشریح می‌کند: در این راستا مجتمع آبی در کنار سد احداث شده است که مردم و گردشگران از این مزیت بهره‌مند می‌شوند.

وی تأکید می‌کند: 170 میلیارد تومان اعتباری است که وزارت نیرو برای احداث سد کنگیر و ایستگاه پمپاژ آب در منطقه کنگیر هزینه کرده که می‌تواند افق‌های روشن‌تری پیش‌روی مردم این شهرستان قرار دهد.

http://dana.ir/1342630
ارسال نظر
نظرات
اپارک داخلی