شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان همدان
ساعت: 14:58 منتشر شده در مورخ: 1397/02/17 شناسه خبر: 1360164
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان:
هنوز نیمی ازظرفیت سد اکباتان خالی‌است
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان گفت: با وجود بارش‌های اخیر در بهار 97 هنوز نیمی از ظرفیت سد اکباتان خالی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛مهندس منصور ستوده در گفت و گو با خبرنگار نافع، با اشاره به بارش‌های روزها و هفته‌های ابتدایی سال97 اظهار کرد: از ابتدای سال آبی 96-97 تا نیمه نخست اردیبهشت ماه سال‌جاری 17 میلیون و 210 هزار مترمکعب آب در پشت سد اکباتان ذخیره شده‌است.

وی تبیین کرد: در مدت مشابه سال گذشته 35 میلیون و 80 هزار مترمکعب آب در پشت سد ذخیره شده بود و در واقع این میزان صد در صد ظرفیت سد را پر کرده بود اما در حال حاضر نیمی از ظرفیت سد خالی است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان به ورود 3 هزار و 356 لیتر آب طی هر ثانیه به سد اکباتان اشاره و بیان کرد:در هر ثانیه 312 لیتر برای مصرف شرب همدان از این منبع خارج می‌شود.

وی تصریح کرد: چنانچه بارش‌ها به صورت سیلابی برف روی زمین و مسیل‌ها را شسته و وارد سد بکند شرایط بهتری برای آب ذخیره شده حاصل می شود اما متأسفانه در سال آبی 96-97 نه بارش برف به میزان مطلوبی بود و نه بارش باران یکباره و سیلابی بود که این امر محقق شود.

ستوده با بیان اینکه مصرف آب همدان در سال آبی 96-97 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 3درصد کاهش داشته‌است گفت: خوشبختانه مصرف آب در این مدت با شرایط کمبود آب، کنترل شده‌است.

وی میزان بارش‌ها را از ابتدای سال آبی تاکنون، میانگین 310 میلیمتر در ثانیه عنوان کرد و افزود: در میانگین بلندمدت (40ساله) این آمار، 331 میلیمتر در ثانیه بوده‌است که بیانگر 6 درصد کاهش بارندگی نسبت به بلندمدت و 22 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته بوده‌است. 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با اعلام حجم 8 میلیون و 790 هزار مترمکعبی ذخیره آب در سد سرابی تصریح کرد: 578 هزار لیتر در ثانیه ورودی و 80 هزار لیتر در ثانیه خروجی آب این سد است که برای مصرف شرب شهرهای سرابی و سرکان است.

وی خاطرنشان کرد: عمده آب ذخیره شده سد سرابی از ذخیره سال گذشته است که اگر خط انتقال این سد به بهره‌برداری برسد 7 میلیون مترمکعب در سال آب شهرهای سرکان و سرابی تأمین خواهد شد.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1360164
ارسال نظر
نظرات
سلام_صفحات_داخلی